FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Încă un meci și abia apoi pleacă! Informație importantă din echipa „câinilor”

Epassy a fost imbatabil și în Derby de România
Foto Cristi Preda
Epassy a fost imbatabil și în Derby de România Foto Cristi Preda

Articol de - Publicat luni, 08 decembrie 2025 14:48 / Actualizat luni, 08 decembrie 2025 14:52

Devis Epassy, 32 de ani, va juca și etapa cu Metaloglobus, de duminică, abia apoi se va alătura echipei Camerunului pentru Cupa Africii, au transmis sursele GSP. Alexandru Roșca, 22 de ani, va apăra în ultima etapă la Arad

Devis Epassy, 32 de ani, rămâne în lotul "câinilor" și pentru runda împotriva celor de la Metaloglobus (duminică, ora 17:45). Cei de la Dinamo au confirmat informația pentru GSP.ro.

Abia lunea viitoare, pe 15 decembrie, va pleca pentru a se alătura primei reprezentative a Camerunului, acolo unde sunt șanse mari să fie titular în poarta "leilor neîmblânziți" la Cupa Africii.

Goal-keeper-ul dinamoviștilor va absenta doar de la un singur meci al "câinilor", deplasarea de la Arad cu UTA (20 decembrie, ora 20:00). Conform protocolului FIFA, jucătorul se va alătura lotului țării sale abia de săptămâna viitoare pentru competiția ce se va desfășura în perioada 21 decembrie 2025 - 18 ianuarie 2026.

În funcție de parcursul continental al Camerunului, se va fixa precis când Epassy se va alături formației lui Zeljko Kopic, care, începând cu 3 ianuarie 2026, se va deplasa în Lara (Antalya) pentru stagiul de pregătire centralizat în perspectiva sezonului de primăvară.

6meciuri din 13 au fost fără gol încasat de către Epassy în poarta "câinilor". A primit 11 goluri

Alexandru Roșca va fi titular la Arad, la etapa de final din 2025

Portarul Alexandru Roșca, 22 de ani, va reinta în primul 11 în etapa cu "Bătrâna Doamnă". După evoluțiile lui Epassy în tricoul "câinilor", Roșca a devenit, practic, goal-keeper-ul de Cupa României al lui Dinamo.

În campionat, a apărat ultima dată în meciurile cu CFR Cluj (2-1) și cu Csikszereda (4-0), 31 octombrie, respectiv 8 noiembrie, din cauza problemelor pe care Epassy le-a avut pe plan personal.

4meciuri din 8 au fost fără gol încasat de către Roșca. A primit 6 goluri

Devis Epassy i-a luat locul mult mai cunoscutului Andre Onana

Devis Epassy este unul dintre cei 4 portari selectați pentru competiția continentală a Africii. Celelalte variante în poarta celor din Camerun sunt Simon Omossola, Edouard Sombang și Simon Ngapandouetnbu. În absența lui Onana, cel mai probabil Epassy va prinde minute.

Andre Onana, portarul celor de la Manchester United împrumutat la Trabzonspor, a fost lăsat în afara lotului.

Titularul postului nu a prins lotul deși este principala variantă la echipa din Turcia și a apărat la finala barajului de calificare pentru Campionatul Mondial din 2026, pierdut de camerunezi în fața celor din RD Congo, scor 0-1. Andre Onana a jucat 11 meciuri în acest sezon și este cotat de site-urile de specialitate la 20 de milioane de euro.

Citește și:
Imagini emoționante după Hermannstadt - Rapid » Cristian Manea, în lacrimi, consolat de coechipieri
Superliga
Imagini emoționante după Hermannstadt - Rapid » Cristian Manea, în lacrimi, consolat de coechipieri
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Stiri extrasport
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Florin Prunea anunță dezastrul la o echipă de tradiție: „În 10 zile pune lacătul, dispare cu totul”
Liga 2
Florin Prunea anunță dezastrul la o echipă de tradiție: „În 10 zile pune lacătul, dispare cu totul”
Ce l-a surprins pe Costel Gâlcă în Hermannstadt - Rapid: „Adevărul e că nu mă așteptam”
Superliga
Ce l-a surprins pe Costel Gâlcă în Hermannstadt - Rapid: „Adevărul e că nu mă așteptam”
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Profit.ro
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează