FOTBAL  »  Superliga  »  DEZVĂLUIRE

Cutremurător! Fostul căpitan din Superliga a ajuns să cerșească în stradă: „Era boschetar, mi-a cerut un leu. L-a lăsat și femeia”

Alex Forminte, în alb-negru, fostul căpitan al Ceahlăului. Foto: sportpictures.eu +7   FOTO
Alex Forminte, în alb-negru, fostul căpitan al Ceahlăului. Foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat sambata, 13 decembrie 2025 14:20 / Actualizat sambata, 13 decembrie 2025 14:21

Fostul mijlocaș Sebastian Chitoșcă, care a trecut pe la FCSB, a vorbit despre greutățile cu care s-a confruntat Alexandru Forminte (43), fostul căpitan de la Ceahlăul Piatra Neamț.

Alex Forminte a fost timp de 13 ani fotbalistul Ceahlăului. A evoluat pentru nemțeni între 2000 și 2013, fiind la un moment dat și căpitanul echipei. A jucat 114 meciuri în prima ligă a României.

Sebastian Chitoșcă, declarații cutremurătoare despre Alex Forminte: „Mi-a cerut un leu, era boschetar. Acum e mai bine”

Sebastian Chitoșcă, fostul coleg al lui Alex Forminte // foto Sport Pictures
Alex Forminte a ajuns foarte rău după retragere // foto Sport Pictures
Alex Forminte a ajuns foarte rău după retragere // foto Sport Pictures
Alex Forminte a ajuns foarte rău după retragere // foto Sport Pictures
Alex Forminte a ajuns foarte rău după retragere // foto Sport Pictures
+2 FOTO

Chitoșcă susține că fostul său coleg a trecut prin momente foarte grele după retragere, iar asta din cauza consumului de alcool. Fostul fotbalist și-ar fi pierdut familia, dar și toți banii câștigați în carieră.

„Îți mai zic despre un fotbalist din Liga 1, te crucești, coleg cu mine, pe care îl știam cu familie, cu bani, mereu ne împrumutam de bani de la el.

La un moment dat, l-am găsit cu un rom. Era boschetar, bea... mi-a cerut un leu... Alex Forminte... Înnebunești! Tot de la alcool.

L-a lăsat femeia, familia, tot, a pierdut tot din cauza alcoolului și era boschetar la un moment dat. Acum am înțeles că e bine”, a dezvăluit Sebastian Chitoșcă, conform iamsport.ro.

Fost fundaș central, Forminte s-a retras în 2015. După Ceahlăul, a mai jucat la Dunărea Galați și Callatis Mangalia.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (4)
___Van__Basten___
___Van__Basten___  •  13 Decembrie 2025, 17:17

Viitorul lui Tavi Popescu.

emilian_din_iasi
emilian_din_iasi  •  13 Decembrie 2025, 16:23
Postat de cnr67 pe 13 Decembrie 2025, 14:47

Pai daca a fost coleg cu tine, de ce vorbesti in presa despre viata lui personala? De ce incerci sa atragi atentia asupra ta cu o drama personala a unui prieten?

LIKE! exact la asta ma gandeam si eu...te crucesti...ce au ajuns oamenii...cum sa-l faci de ras ma pe fostul tau coleg de echipa? mai bine il ajutai sa se ridice si sa se lase de baut.....dar na, e mai usor sa faci poze..chiar asa, pozele mai lipseau...

Cassandra
Cassandra  •  13 Decembrie 2025, 15:24

Pai și numele lui„moldovinesc” e sugestiv:Forminte(forâ minti)!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează