INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - BRIGHTON

Arsenal redevine lider în Premier League după o victorie chinuită de „Boxing Day”

Declan Rice și Martin Odegaard în Arsenal - Brighton / Foto: Imago Images
Declan Rice și Martin Odegaard în Arsenal - Brighton / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 27 decembrie 2025 19:32 / Actualizat sambata, 27 decembrie 2025 20:14

Arsenal a învins-o pe teren propriu pe Brighton în etapa de „Boxing Day”, scor 2-1, și a redevenit lider, după ce mai devreme Manchester City urcase pe prima poziție din Premier League în urma victoriei din deplasare cu Nottingham Forest, scor 2-1.

Martin Odegaard și autogolul semnat de Georginio Rutter au adus victoria pentru „tunari”, care și-au recăpătat avansul de două puncte față de principala urmăritoare.

Arsenal, victorie chinuită cu Brighton

Deși Arsenal a preluat conducerea destul de ușor și rapid, prin Martin Odegaard, pentru care a fost primul gol în tricoul „tunarilor” de la începutul sezonului, echipa lui Mikel Arteta a trebuit să se chinuie serios până la finalul meciului pentru a păstra cele trei puncte.

Arsenal și-a dublat avantajul în debutul reprizei secunde în urma loviturii de colț executate de Declan Rice, care a rezultat autogolul înscris de către Georginio Rutter.

După aceea, Brighton a apăsat pedala de accelerație și a pornit cu toate forțele spre poarta lui Raya. În minutul 64, Diego Gomes a redus scorul la 1-2 după o respingere, iar Brighton a avut apoi câteva ocazii solide de a egala, dar Arsenal a rezistat până la final.

Cea mai bună șansă pentru Brighton de a egala a venit în minutul 77, când Jakub Minte a șutat puternic sub bară, iar Raya a rămas suficient de calm pentru a trimite mingea peste poartă în ultimele momente.

După acea ratare a lui Minte, Brighton parcă a rămas fără energie, iar Arsenal a dus meciul la bun sfârșit, înregistrând alte 3 puncte. Astfel, a ajuns la 42 de puncte, revenind în fruntea Premier League, în timp ce Manchester City, clasată pe locul doi, are acum din nou două puncte mai puțin.

Brighton, pe de altă parte, are 24 de puncte și se află pe locul 12.

Clasamentul din Premier League

Citește și:
Daniel Pancu a refuzat să semneze! Două oferte de ultimă oră pentru tehnicianul lui CFR Cluj
Superliga
Daniel Pancu a refuzat să semneze! Două oferte de ultimă oră pentru tehnicianul lui CFR Cluj
Aryna Sabalenka, apariție îndrăzneață la Săptămâna Modei de la Milano: „O regină!”
Tenis
Aryna Sabalenka, apariție îndrăzneață la Săptămâna Modei de la Milano: „O regină!”
Gigi Becali îl vrea la FCSB, Mirel Rădoi e decis
Superliga
Gigi Becali îl vrea la FCSB, Mirel Rădoi e decis
„Nu mai dezinformați, nebunilor!” » În ciuda evidențelor, Anamaria Prodan ia în râs războiul din Orientul Mijlociu: „Noi locuim aici, suntem pe plajă, ne distrăm”
Superliga
„Nu mai dezinformați, nebunilor!” » În ciuda evidențelor, Anamaria Prodan ia în râs războiul din Orientul Mijlociu: „Noi locuim aici, suntem pe plajă, ne distrăm”
O comună întreagă din România este scoasă la vânzare
Profit.ro
O comună întreagă din România este scoasă la vânzare
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (1)
brujo
brujo  •  27 Decembrie 2025, 23:02

Salut, Pentru autorul articolului ... "Boxing Day este o sărbătoare celebrată după Ziua Crăciunului, care are loc în a doua zi de Crăciun.". Adica 26 Decembrie. Azi e 27 ... :(

Vezi toate comentariile (1)
Comentează