FOTBAL  »  NATIONALA  »  NAȚIONALA

CORESPONDENȚĂ GSP DIN ANTALYA Mircea Lucescu începe pregătirea meciului cu Turcia! Ce va face selecționerul României săptămâna viitoare

Mircea Lucescu, s
Mircea Lucescu, s

Articol de - Publicat sambata, 03 ianuarie 2026 22:18 / Actualizat sambata, 03 ianuarie 2026 22:47

Selecționerul Mircea Lucescu, 80 de ani, va sosi săptămâna viitoare în Antalya pentru a urmări diverse meciuri amicale ale formațiilor românești și fotbaliști ce intră în atenția lui pentru partida cu Turcia de pe 26 martie de la Istanbul. Membrii staff-ului său ajung de mâine, duminică, în Turcia

România își leagă speranțele de confruntarea cu Turcia de pe 26 martie, în semifinala barajului pentru un loc la Campionatul Mondial din vară de pe tărâm american. Ulterior, pe 30 martie, învingătoarea duelului de pe BJK Stadium va întâlni, în deplasare, formația ce va izbândi în partida dintre Slovacia și Kosovo.

Mircea Lucescu începe pregătirea barajului cu Turcia din Antalya! Selecționerul inspectează jucătorii

Mircea Lucescu este așteptat zilele următoare, săptămâna viitoare, în Antalya pentru a urmări la lucru diverse echipe din Superliga care au decis să vină în Turcia în stagiul centralizat invernal. Selecționerul îi va superviza și pe fotbaliștii ce vor intra în vederile sale pentru confruntarea cu turcii.

Formațiile românești încep de marți meciurile de pregătire. Il Luce va sosi, din nou, în Antalya, așa cum a făcut și anul trecut. Va urmări cu siguranță amicalele celor de la Universitatea Craiova, Rapid, Dinamo și U Cluj, iar partida de verificare a celor de la FCSB, cu Beșiktaș, îi va prilejui un moment deosebit antrenorului. Se va revedea cu unul dintre elevii săi de suflet din Turcia, Sergen Yalçın, 53 de ani, în prezent principalul "vulturilor".

Mircea Lucescu începe pregătirea meciului cu Turcia! Ce va face selecționerul României săptămâna viitoare

Până la sosirea lui Lucescu, în Antalya vor ajunge mâine, duminică, membrii staff-ului naționalei. Secunzii Ionel Gane, Florin Constantinovici și Leo Toader, precum și Mihai Stoichiță și Marius Niculae, vor urmări echipele românești inclusiv la antrenamente.

3trofee a cucerit Il Luce cu formațiile de club din Turcia: Supercupa Europei și campionatul cu Galatasaray, campionatul cu Beșiktaș

Părintele singurei biserici românești din Istanbul: „Nădăjduim într-o minune! 1-0 pentru domnul Lucescu"

Părintele Sergiu Vlad, 46 de ani, care slujește în singura biserică românească din Constantinopol, a povestit azi într-un interviu acordat Gazetei Sporturilor că Mircea Lucescu a trecut pragul locașului sfânt și în septembrie 2025.

Printre altele, a relatat cum turcii vin să-l vadă pe selecționerul României în incinta bisericii "fiindcă îl apreciază și-l iubesc" și cum a ajutat familia Lucescu, de-a lungul anilor, locașul sfânt din metropola de pe Bosfor.

„Domnul Lucescu s-a implicat pentru ca noi, românii, să ne rugăm în acest lăcaș", a povestit părintele Sergiu Vlad, care, de 16 ani, slujește la biserica românească din Istanbul.

„Cu ajutorul lui Dumnezeu se pot face multe lucruri și nădăjduim că va fi o minune. România va reuși să învingă Turcia și va fi un moment de bucurie și de sărbătoare pentru toți românii.

Eu pornesc întotdeauna cu speranța că vom câștiga. Aceeași speranță o am și acum. Scor? 1-0. Cunoscând profesionalismul domnului Lucescu, sunt convins că jucătorii vor fi mobilizați și vor face tot posibilul să îndeplinească ceea ce sunt învățați și să obțină victoria", a reacționat părintele Sergiu Vlad.

Citește și:
Pleacă și Pancu? Imediat după demisia lui Mara, antrenorul lui CFR Cluj a făcut anunțul în direct
Superliga
Pleacă și Pancu? Imediat după demisia lui Mara, antrenorul lui CFR Cluj a făcut anunțul în direct
Gigi Becali a dezvăluit cum a votat azi la moțiunea de cenzură care a dat jos Guvernul Bolojan. Scorul final din Parlament
Superliga
Gigi Becali a dezvăluit cum a votat azi la moțiunea de cenzură care a dat jos Guvernul Bolojan. Scorul final din Parlament
„Îți dai seama dacă te apropii un pic” » Iată ce probleme a remarcat la noua siglă a lui Dinamo unul dintre cei mai premiați graficieni din România!
Superliga
„Îți dai seama dacă te apropii un pic” » Iată ce probleme a remarcat la noua siglă a lui Dinamo unul dintre cei mai premiați graficieni din România!
Fanii au împânzit internetul cu variante de sigle, după ce Nicolescu a anunțat schimbarea de la 1 iulie: „Și ChatGPT o face mai bine” + Prunea trece la jigniri
Superliga
Fanii au împânzit internetul cu variante de sigle, după ce Nicolescu a anunțat schimbarea de la 1 iulie: „Și ChatGPT o face mai bine” + Prunea trece la jigniri
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Profit.ro
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Premieră după 2002! Chinezul Wu Yize devine campion mondial, după ce l-a învins în frame decisiv pe Shaun Murphy!

Costel Gâlcă, întrebat despre demisie după Rapid - CFR: „Normal să fie frustrați. Vom vedea”


Comentarii (3)
utilizator șters
utilizator șters  •  04 Ianuarie 2026, 12:13

"Selecționerul inspectează jucătorii " ?! Care jucători, că în proporție de 99% sau aproape, naționala e formată din stranieri ?! Să își schimbe Lucescu tactica peste noapte, greu de crezut. Dar o mică vacanță în Turcia nu strică , își mai încarcă bateriile... Are nevoie, pentru că în martie va avea viață grea, numai în pielea lui să nu fii. Dar, ce își face omul cu mâna lui...

Fazy
Fazy  •  04 Ianuarie 2026, 01:36

In momentul de față,la cote pe transfermarket au turcii,la ce echipe joacă,plus că meciul se joacă in Turcia,nu avem nici măcar șansa porcului de Ignat sau a mielului de Paște!

fantasy_rou
fantasy_rou  •  03 Ianuarie 2026, 23:01

Se va converti la Islam. Doamne-ajuta!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează