FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Cât cere Dinamo pentru Cătălin Cîrjan: „Am avut o discuție internă” + „A venit cineva pentru Musi de curând”

Cătălin Cîrjan, în Dinamo - Oțelul / Foto: Cristi Preda GSP
Cătălin Cîrjan, în Dinamo - Oțelul / Foto: Cristi Preda GSP

Articol de - Publicat luni, 05 ianuarie 2026 23:18 / Actualizat marti, 06 ianuarie 2026 09:32

Andrei Nicolescu, președintele celor de la Dinamo, a vorbit despre ofertele pe care clubul le-a avut pentru Cătălin Cîrjan (23 de ani) și Alexandru Musi (21 de ani), principalele arme ofensive ale „câinilor”.

Conform spuselor lui Andrei Nicolescu, pentru Cătălin Cîrjan au avut o ofertă de 3 milioane de euro cu tot cu bonusuri, dar jucătorul a fost catalogat ca netransferabil. De asemenea, pe numele lui Alexandru Musi a venit o ofertă din Turica, „pe bani buni pentru România”, dar „câinii” nu au dat curs ofertei.

Andrei Nicolescu a dezvăluit și faptul că într-o discuție internă cu acționarii s-a stabilit că la o sumă de 5 milioane de euro s-ar spune „da” pentru plecarea căpitanului Cătălin Cîrjan.

Andrei Nicolescu, despre ofertele pentru Alexandru Musi și Cătălin Cîrjan: „E o chestiune de viziune, de construcţie”

„Niciun jucător de la Dinamo nu are clauză de reziliere. Avem doar unul, care a fost transferat în vara asta. E mai bine aşa la momentul în care trebuie să construim. Noi trebuie să ridicăm mult cota jucătorilor şi a clubului şi abia după să punem astfel de clauze.

Am avut ofertă de la Sturm Graz 3 milioane cu bonsuri pentru Cîrjan, da. În vara asta a fost netransferabil.

Dintr-o discuţie internă, 5 milioane pentru Cîrjan ar fi suma pentru care acţionarii ar spune da.

Mai e un exemplu. A venit cineva pentru Musi de curând. La fel, Musi nu e transferabil la momentul ăsta.

Cumva, doar dacă primim o ofertă care sparge pragul psihologic al acţionarilor şi al nostru, atunci zicem da. Altfel, nu are rost. Vrem să construim.

Pentru Musi a fost din Turcia. Erau bani buni pentru România, dar nu avea sens.

E o chestiune de viziune, de construcţie. Dacă aveam bani mulţi, atunci era uşor şi-l luam pe ăla şi ăla, dar nu aşa se construieşte”, a transmis Andrei Nicolescu, conform orangesport.ro.

Cătălin Cîrjan este căpitanul celor de la Dinamo și unul dintre jucătorii exponențiali din ultimele două sezoane. Adus de la Rapid în vara lui 2024, Cîrjan s-a integrat rapid în „haită”. A strâns 68 de meciuri, 12 goluri și 7 pase decisive. Evoluțiile bune i-au adus inclusiv debutul la echipa națională în luna octombrie a anului recent încheiat. Este cotat de site-urile de specialitate la 2,5 milioane de euro, deci Dinamo ar accepta o ofertă dublă față de cota sa de piață.

Alexandru Musi a ajuns în vara lui 2025 la Dinamo de la rivala FCSB, într-o tranzacție în care Dinamo s-a ales cu fotbalistul și aproape un milion de euro, în timp ce FCSB s-a ales cu Dennis Politic. Musi a bifat 17 meciuri în tricoul „câinilor”, 5 goluri și 3 pase decisive. Este internațional de tineret. Este cotat de site-urile de specialitate la 1,3 milioane de euro.

Citește și:
Noul fundaș dreapta al FCSB-ului? Francezii i-au anunțat transferul
Superliga
Noul fundaș dreapta al FCSB-ului? Francezii i-au anunțat transferul
Denis Alibec s-a căsătorit discret cu fosta gimnastă
Superliga
Denis Alibec s-a căsătorit discret cu fosta gimnastă
Noul clasament WTA: locul Soranei Cîrstea după sfertul de la Roland Garros + Salt de 93 de locuri!
Tenis
Noul clasament WTA: locul Soranei Cîrstea după sfertul de la Roland Garros + Salt de 93 de locuri!
Gabi Tamaș a câștigat Survivor 2026 cu o diferență zdrobitoare » A plecat acasă cu o mică avere
Altele
Gabi Tamaș a câștigat Survivor 2026 cu o diferență zdrobitoare » A plecat acasă cu o mică avere
VIDEO Investiție majoră în România. Cel mai mare parc fotovoltaic din țară este acum oficial conectat la rețea
Profit.ro
VIDEO Investiție majoră în România. Cel mai mare parc fotovoltaic din țară este acum oficial conectat la rețea
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ultimele vești de luni dimineață, de la spital, în cazul lui Eriksen » Doctorul naționalei a făcut anunțul

Noul clasament WTA: locul Soranei Cîrstea după sfertul de la Roland Garros + Salt de 93 de locuri!


Comentarii (8)
Cassandra
Cassandra  •  06 Ianuarie 2026, 15:50
Postat de utilizator șters pe 06 Ianuarie 2026, 01:59

Cîrjan sau Musi nu pot pleca pe bani multi in acest moment,ma refer la sume de peste 2 milioane. Din mai multe motive. In primul rand, ei nu joaca in cupele europene sau la echipa nationala. Apoi, Dinamo inca poarta in carca imaginea acelei echipe plina de datorii, care vinde la prima strigare, pe sume mici. Lumea asta stie despre tine, si trebuie sa incepi sa le demonstrezi contrariul...ca acum esti un club sanatos, care nu mai este disperat sa vanda...care tine la pret. Doar asa iti recastigi imaginea in fata lumii ! Daca Dinamo prinde cupele europene, jucatorii prind echipa mationala si au cifre bune...sunt cativa care pot pleca pe sume mari de tot ( Stoinov, Mihai, Cîrjan, Musi..)

Și mai vine și un vorbete ca asta, care„da din casa...”

Cassandra
Cassandra  •  06 Ianuarie 2026, 15:49

Bai fraților!Asta vorbește prea mult!N-are nici o treaba cu funcția!In superliga lu Becali n-ai voie sa fii atat de „nevinovat”!E un fel de miel printre pradatori!

Cassandra
Cassandra  •  06 Ianuarie 2026, 06:06

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (8)
Comentează