FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

CORESPONDENȚĂ GSP DIN ANTALYA „Sunt un băiat simplu, nu-mi trebuie șmecherie prin oraș” » Andrei Coubiș spune de ce nu a ajuns la Dinamo

Abia ajuns în Superligă, Andrei Coubiș surprinde: „Sunt un băiat simplu, nu-mi trebuie șmecherie prin oraș” » De ce a refuzat Dinamo // foto: Eduard Apostol (GSP)
Abia ajuns în Superligă, Andrei Coubiș surprinde: „Sunt un băiat simplu, nu-mi trebuie șmecherie prin oraș” » De ce a refuzat Dinamo // foto: Eduard Apostol (GSP)

Articol de , - Publicat sambata, 10 ianuarie 2026 13:03 / Actualizat sambata, 10 ianuarie 2026 13:56

Într-un interviu oferit direct din cantonamentul celor de la Universitatea Cluj din Antalya, Andrei Coubiș, 22 de ani, noul transfer al „studenților”, a discutat despre interesul celor de la Dinamo și Universitatea Craiova, susținând că nu a primit o ofertă concretă din partea lor.

Coubiș este împrumutat de Sampdoria în Ardeal până în vara, cu alb-negrii având opțiune de transfer definitiv. Transmite că a fost primit foarte bine în cadrul lotului, că experiența la Milan, unde i-a avut drept mentori pe Abate, Otto sau Maldini, l-a ajutat enorm.

Se declară disponibil pentru selecția lui Mircea Lucescu și se descrie a fi un băiat simplu, pasionat de tatuaje și disciplinat.

VIDEO. Andrei Coubiș: „Pe Internet s-au spus multe, dar concret a fost doar U Cluj”

„M-au primit foarte bine cei de aici. Mă simt ca acasă, să zic așa. Abia aștept să încep treaba. Pe internet s-au spus multe, Dinamo, Craiova, dar concret a fost doar U Cluj. În vară a trebuit să fac o alegere și am decis să rămân în Italia, în Serie B, și a mers cum a mers.

La Milan am crescut ca om și ca jucător. Am învățat multe de la antrenori mari și o să le port cu mine toată viața. Abate m-a învățat cum să mă apăr corect, să joc cu mingea și să citesc spațiile. Otto m-a învățat și el foarte multe”, a transmis Andrei Coubiș astăzi.

Apoi, a declarat că Superliga României este un teritoriu complet necunoscut lui, dezvăluind și că îl are drept model pe Virgil van Dijk, stoperul batav al celor de la Liverpool.

„Sincer, nu știu cum e aici. Totul e nou pentru mine, dar cred că e un campionat foarte bun și vom vedea. Aștept convocarea lui Mircea Lucescu, sunt disponibil 100% pentru echipa națională. Am dublu pașaport, pot fi chemat și de Italia, și de România. Nu am închis porțile nimănui.

Nu am avut idoli ca fundași, dar Virgil van Dijk e top pentru mine. L-am avut și pe Paolo Maldini la Milan, am vorbit de multe ori cu el, și și el ar fi un reper”, a mai spus stoperul crescut în „Cizmă”.

Sunt un băiat simplu: mă duc, mă antrenez și înapoi acasă, nu-mi trebuie șmecherie prin oraș. Hobby-urile mele sunt relaxarea și tatuajele, îmi place cum arată. Primul tatuaj l-am făcut acum doi ani și jumătate.

- Andrei Coubiș, fundaș Universitatea Cluj

Citește și:
Fiica fostului mare internațional român, apariție incendiară în vacanță: „Ibiza și magia ei”
Stiri extrasport
Fiica fostului mare internațional român, apariție incendiară în vacanță: „Ibiza și magia ei”
Se cutremură pământul în Gruia! Pe lângă antrenor, Ioan Varga a dat afară și 3 jucători de la CFR Cluj + Cine conduce acum echipa
Superliga
Se cutremură pământul în Gruia! Pe lângă antrenor, Ioan Varga a dat afară și 3 jucători de la CFR Cluj + Cine conduce acum echipa
„Gata, e INUMAN!” » Ioan Andone cere 3 măsuri URGENTE în România: „Vă spun de la Mircea Lucescu”
Superliga
„Gata, e INUMAN!” » Ioan Andone cere 3 măsuri URGENTE în România: „Vă spun de la Mircea Lucescu”
Imagini excepționale la Untold! Peste 120.000 de oameni la Cluj Arena în prima zi
Diverse
Imagini excepționale la Untold! Peste 120.000 de oameni la Cluj Arena în prima zi
DECIZIE PREMIERĂ Veți trece granița cu mai puține țigări și sticle de alcool
Profit.ro
DECIZIE PREMIERĂ Veți trece granița cu mai puține țigări și sticle de alcool
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

TAS, verdict crunt în cazul de dopaj al lui Cosmin Matei: „Clubul Sepsi va respecta decizia”

Raul Rusescu la GSP Live: „La CFR, au fost lucruri inimaginabile” + Pronostic uimitor la dubla Craiovei: „Crede-mă, acolo a fost ca la bunică-mea, la Coșoveni”


Comentarii (10)
creeperno534
creeperno534  •  10 Ianuarie 2026, 22:41

I-a trebuit smecherie cand s-a tatuat

dandana
dandana  •  10 Ianuarie 2026, 20:41

Un om simplu nu își face astfel de tatuaje, decât dacă este prefăcut

Dezinformare
Dezinformare  •  10 Ianuarie 2026, 15:30

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (10)
Comentează