INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DINAMO KIEV

Vladislav Blănuță, OUT de la Kiev » Ce s-a întâmplat în Ucraina: drum liber spre Dinamo

Vladislav Blănuță. FOTO: Instagram @Dinamo Kiev
Vladislav Blănuță. FOTO: Instagram @Dinamo Kiev

Articol de - Publicat luni, 12 ianuarie 2026 15:51 / Actualizat luni, 12 ianuarie 2026 17:13

Vladislav Blănuță (24 de ani), atacantul lui Dinamo Kiev, nu a participat la vizita medicală a echipei ucrainene și antrenorul Igor Kostiuk nu se va mai baza pe el în partea a doua a sezonului, potrivit informațiilor de la Kiev.

Astfel, calea către Dinamo e deschisă pentru atacantul român, care ar putea semna cu echipa din Superliga dacă FIFA îi va permite să joace la al treilea club în acest sezon, după ce a evoluat la FCU Craiova și Dinamo Kiev.

Zilele trecute, Adrian Mititelu, fostul patron al lui Blănuță, declara pentru GSP că atacantul vrea să continue la Kiev și să lupte pentru un post de titular. Potrivit ucrainenilor, Dinamo Kiev nu va ține cont de dorința atacantului și nu se va mai folosi de el.

Vladislav Blănuță nu a fost la vizita medicală a lui Dinamo Kiev

„Atacantul lui Dinamo Kiev, Vladislav Blănuță, nu s-a prezentat la controlul medical care a avut loc luni, 12 ianuarie. Chiar în această zi, alb-albaștrii au revenit din vacanță și s-au prezentat la clinica Oxford Medical din Kiev.

Inițial, numele lui Blănuță se afla pe lista fotbaliștilor care trebuiau să participe la tradiționalul control medical. Totuși, atacantul român nu a fost văzut printre jucătorii lui Dinamo.

Se relatează că fotbalistul nu intră în planurile antrenorului principal Igor Kostiuk și, cu o mare probabilitate, va părăsi campionatul Ucrainei în timpul perioadei de transferuri de iarnă. La Kiev este luată în calcul varianta unui împrumut la unul dintre cluburile din străinătate”, au scris ucrainenii de la sport.ua.

1 gola marcat Blănuță la Dinamo Kiev

Dinamo îl vrea pe Vladislav Blănuță

„Noi am făcut ofertă scrisă pentru Blănuță, dar din partea clubului există o incertitudine dacă mai poate juca pentru încă o echipă anul acesta. Deocamdată nu avem un răspuns oficial”, a declarat Andrei Nicolescu, președintele lui Dinamo.

Pentru a putea juca la Dinamo, Blănuță are nevoie de o dispensă de la FIFA, pentru că a evolua deja la două echipe în acest sezon, FCU Craiova și Dinamo Kiev.

Așteptăm să înțelegem dacă poate juca pentru un alt club. FIFA trebuie să răspundă. Dacă vor exista oferte reale și permisiunea de a juca, îl vom vinde

- Igor Surkis, patron Dinamo Kiev

Citește și:
Gigi Becali a anunțat transferul la FCSB: „Ne-am înțeles. Vine la vizita medicală”
Superliga
Gigi Becali a anunțat transferul la FCSB: „Ne-am înțeles. Vine la vizita medicală”
La 47 ani, mama juniorului din Superligă s-a dezbrăcat în costum de baie și s-a tolănit pe șezlongul acoperit de zăpadă: „Ce zice băiatul tău?”
Stiri extrasport
La 47 ani, mama juniorului din Superligă s-a dezbrăcat în costum de baie și s-a tolănit pe șezlongul acoperit de zăpadă: „Ce zice băiatul tău?”
„1,6 milioane € pentru Vladislav Blănuță” » Ar fi cea mai ciudată afacere văzută în ultimii ani în Superliga!
Superliga
„1,6 milioane € pentru Vladislav Blănuță” » Ar fi cea mai ciudată afacere văzută în ultimii ani în Superliga!
Confirmat: Andres Dumitrescu a semnat în România! Transfer definitiv
Superliga
Confirmat: Andres Dumitrescu a semnat în România! Transfer definitiv
FOTO Cum arată viitorul model Dacia C-Neo, care va fi produs în România
Profit.ro
FOTO Cum arată viitorul model Dacia C-Neo, care va fi produs în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București

Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă


Comentarii (3)
creeperno534
creeperno534  •  12 Ianuarie 2026, 22:40

Trebuie vorbit cu FIFA mai intai

Bedyxanul
Bedyxanul  •  12 Ianuarie 2026, 19:27

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

_Van__Basten__
_Van__Basten__  •  12 Ianuarie 2026, 17:01

Hai, acasa, fiule!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează