Articol de Daniel Grigore - Publicat miercuri, 14 ianuarie 2026 21:41 / Actualizat miercuri, 14 ianuarie 2026 21:47
Nigerianul Philip Otele (26 de ani) este la mare căutare, în condițiile în care este foarte probabil să plece de la Basel în această iarnă.
Philip Otele este un nume cu rezonanță pentru urmăritorii Superligii României. Jucătorul de bandă a evoluat pentru două echipe din România, 58 de meciuri la UTA, 45 la CFR Cluj.
A înscris de 11 ori pentru arădeni și de 18 ori pentru ardeleni, evoluțiile din Gruia aducându-i un transfer pe bani mulți la Al Wahda, în Emiratele Arabe Unite.
Otele a revenit în Europa în ianuarie 2025, la FC Basel. În anul petrecut în Elveția a jucat de 51 de ori și a răspuns cu 17 goluri și 7 pase decisive.
Bătaie mare pentru Philip Otele, extrema trecută prin Superligă
Informațiile sunt că Otele nu va continua la Basel. Pe urmele lui sunt câteva echipe din campionate tari ale Europei: Lazio din Serie A, Wolverhampton și Bournemouth din Premier League, Celtic din Scoția, Birmingham City din Championship, a doua ligă engleză.
Ben Jacobs, jurnalist de la GiveMeSport și talkSPORT, scrie că Basel va lua în calcul doar ofertele care depășesc pragul 7 milioane de euro.
Radio Sei, din Roma, scrie că Lazio îl monitorizează „cu atenție” pe Otele, dar că aducerea lui este condiționată de vânzarea lui Matteo Cancellieri.
Așadar, Otele nu duce lipsă de pețitori. El a fost aproape de Premier League și în vara lui 2025, dar transferul la Fulham a căzut.
În stagiunea curentă, nigerianul a înscris 8 goluri în 30 de apariții pentru Basel. Două dintre ele au venit în Europa League, la 1-2 cu Freiburg și 1-2 cu Genk.
Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București
Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă