Articol de Romeo Ene - Publicat duminica, 18 ianuarie 2026 22:25 / Actualizat duminica, 18 ianuarie 2026 22:25
PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (56 de ani), a învins-o pe OFI Creta, scor 3-0, în etapa 17 din campionatul Greciei. În urma acestui rezultat, echipa românului a urcat, cel puțin temporar, pe primul loc în campionatul Greciei.
Olympiakos, aflată pe locul 3, are un meci mai puțin disputat. În cazul unui succes, va reveni pe prima poziție în campionatul din Grecia.
PAOK o bate pe OFI Creta și urcă pe primul loc în Grecia! Reacția lui Răzvan Lucescu
Ecuația partidei a fost rezolvată încă din prima repriză. PAOK a deschis scorul în minutul 18, prin Dimitrios Pelkas.
2-0 s-a făcut în minutul 40, prin Taison, iar Georgios Giakoumakis a stabilit scorul final 3 minute mai târziu.
PAOK a preferat să conserve rezultatul în repriza a doua și este lider în acest moment, cu 41 de puncte după 17 etape. Este urmată de Olympiakos, cu 39, și AEK, cu 38. Echipa lui Răzvan Marin are meci în această seară cu Panathinaikos.
Răzvan Lucescu s-a declarat mulțumit de prestația jucătorilor și de rezultat, imediat după finalul partidei.
„Am făcut un meci mare. Am avut multe absențe. Am început agresiv. În repriza a doua am controlat jocul și nu i-am permis lui OFI să ne pună probleme. În același timp, a trebuit să menajăm și câțiva jucători.
Chatsidis este un jucător care, de fiecare dată când joacă, ne oferă lucruri, cum s-a întâmplat și în meciul cu Olympiacos. Astăzi a fost ceva diferit pentru el. A trebuit să creeze ocazii pentru a marca și a jucat excelent”, a spus Lucescu, potrivit metrosport.gr.
Pentru PAOK Salonic urmează duelul de pe teren propriu cu Betis, pe 22 ianuarie, în grupa principală de Europa League.
Clasamentul din campionatul Greciei
