FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL

Eugen Neagoe a pus tunurile pe jucătorii Petrolului: „Nu îmi imaginam așa ceva. Asta nu am lucrat la antrenament”

Eugen Neagoe, antrenorul Petrolului/ foto: Andrei Furnigă (GSP)
Eugen Neagoe, antrenorul Petrolului/ foto: Andrei Furnigă (GSP)

Articol de - Publicat luni, 19 ianuarie 2026 22:42 / Actualizat luni, 19 ianuarie 2026 23:12

Eugen Neagoe, antrenorul Petrolului, a analizat eșecul drastic suferit în fața Universității Craiova, scor 0-4, în etapa #22 din Superliga.

Neagoe a fost extrem de dur la adresa elevilor lui, acuzând greșelile individuale făcute de aceștia. Consideră că Petrolul nu arată ca o echipă de retrogradare și a fost mulțumit de repriza a doua, deși echipa lui a luat două goluri.

A explicat de ce l-a băgat titular pe Ignat, abia adus de la Rapid, și de ce nu l-a trimis din primul minut de Andres Dumitrescu, fundașul stânga transferat iarna aceasta.

Declarațiile lui Eugen Neagoe, după Petrolul - Universitatea Craiova 0-4

„Luna cadourilor a trecut, s-a dus demult. Să dai pasă la adversar să o bage în poartă nu am lucrat la antrenament. Golurile se marchează și din cadouri, nu îmi imaginam că putem face asemenea greșeli. Când îi dai mingea adversarului să o bage în poartă, nu poți spera la nimic.

Mi-aș dori să beneficiez și eu de cadouri. Am tot făcut cadouri pe parcursul acestui campionat. Ignat a făcut pregătirea cu Rapid, a jucat în meciurile de pregătire. Nu aveam fundaș stânga, Dumitrescu a făcut doar 3 antrenamente, l-am forțat. Îl felicit pentru cele 45 de minute, a intrat foarte bine!

Roche era obișnuit cu postul de fundaș stânga, nu era o noutate pentru el. Asta a fost situația, a trebuit să venim cu cineva în partea stângă. A fost acea greșeală la penalty, iar la un minut pierdem mingea și mai luăm un gol. Când faci asemenea greșeli, nu poți emite pretenții. Am controlat repriza a doua, dar nu am marcat. În schimb, le-am dat pase să dea ei goluri.

Nu am lucrat așa ceva la antrenament, chiar nu am făcut așa, e o noutate. Se pot crea momente periculoase. Nu arătăm ca o echipă de retrogradare. Am avut momente când am arătat că suntem o echipă bună.

Să jucăm cum am făcut în repriza a doua și să nu facem greșelile de începători. Dacă eliminăm cele două greșeli din repriza a doua, așa trebuie să jucăm”, a declarat Neagoe, la Prima Sport 1.

Clasamentul din Superliga

Citește și:
Iată vârful misterios transferat de Dinamo! Sâmbătă a avut meci și a dat pasă de gol + reprezintă una dintre cele mai slabe naționale din lume
Superliga
Iată vârful misterios transferat de Dinamo! Sâmbătă a avut meci și a dat pasă de gol + reprezintă una dintre cele mai slabe naționale din lume
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Tenis
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Altele
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
bibishor
bibishor  •  20 Ianuarie 2026, 12:05

Neagoe n-a știut ce fel de meci a fost, dar acum știe. Veteranii înțeleg aluzia.

Declan.Rice
Declan.Rice  •  20 Ianuarie 2026, 11:04

3 pct. Pierdute cu Craiova. Importante....

vio9o301960
vio9o301960  •  20 Ianuarie 2026, 09:03

Mai dezlanata si mai dezorganizata echipa ca Petrolul nu prea mai e vreuna prin Superliga!Imi pare rau,. candva era o echipa cu pretentii!Acum cred ca ar trebui sa se bucure daca nu ajung in zona nisipurilor miscatoare sau poate si mai rau!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează