FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Noul portar de la FCSB, Matei Popa, absent de la ședința cu Gigi Becali: „E la școală, are evaluare la bac”

Matei Popa, 18 ani, a apărat în premieră la FCSB // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
Matei Popa, 18 ani, a apărat în premieră la FCSB // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de - Publicat luni, 02 februarie 2026 18:01 / Actualizat luni, 02 februarie 2026 19:34

Matei Popa (18 ani) a apărat în premieră pentru FCSB în meciul cu Csikszereda, din etapa a 24-a a Superligii, câștigat de roș-albaștri cu 1-0. Mihai Stoica (60 de ani), președintele Consiliului de Administrație al FCSB, a vorbit despre momentul în care Marius Popa (47 de ani), antrenorul de portari al campioanei României și tatăl lui Matei, a aflat vestea.

Decizia de a-l titulariza pe tânărul portar a aparținut lui Gigi Becali, care a ales această variantă pentru a nu mai folosi un jucător U21 în teren. Patronul FCSB a anunțat că Popa ar putea apăra până la finalul sezonului.

MM Stoica, despre reacția lui Marius Popa: „Eu cu Pintilii râdeam”

Matei Popa este fiul lui Marius Popa (47 de ani), actualul antrenor de portari al FCSB. Mihai Stoica (60 de ani), președintele Consiliului de Administrație al clubului, a povestit momentul în care Gigi Becali a anunțat decizia, în cadrul unei ședințe organizate la baza din Berceni.

„E o chestie pe care trebuia să o pregătim cumva. N-am spus niciun cuvânt atunci, pentru că asta era de discutat după meci. Luni, când a venit Gigi la bază, era toată echipa și stafful. Zice: «Lasă, bă, că o să apere Popa».

Eu m-am uitat la Marius, băgase capul în pământ. Eu râdeam cu Pintilii. Se termină discuția, iar Gigi zice: «Mă, MM, unde e Popa?»

I-am spus: «E la școală, are evaluare la bac».

Păi, Matei, azi dimineață a fost la școală, ce să facă? E la liceu. De atunci, cred că Marius Popa, dacă îl înțepai, nu curgea sânge. Eu îl întrebam cum e Fane (n.r. Târnovanu) la încălzire, dacă e concentrat, și acum mă uitam la el și nu l-am mai întrebat”, a povestit Stoica.

MM Stoica, despre Matei Popa: „Nu știu dacă va continua în poartă”

Oficialul campioanei României a vorbit și despre emoțiile trăite de Marius Popa, aflat în tribună la debutul fiului său.

„Marius stătea în tribună, îl ningea. Bianca (n.r. mama lui Matei), stătea sus, la lojă. Vă dați seama, e copil. Vorbeam cu Nicolescu atunci: ai emoții când fata ta cântă sau când se dau premiile la școală, tot ai emoții pentru copil.

Nu știu dacă va continua în poartă, o să vedem. Asta rămâne de văzut. Chiar dacă o comite, dacă face o gafă, nu trebuie să-l marcheze atât de tare încât să-i distrugă cariera. Oricine greșește. Ai făcut o gafă, treci mai departe. El a avut o creștere și o dezvoltare fizică foarte bună”, a declarat Mihai Stoica la emisiunea „Fotbal Show”, de la Prima Sport.

Acum gata, a apărat un meci și la revedere, numai acolo stă! Păi ce, o să ajungă mingea la el? Nici cu Craiova nu o să ajungă mingea la el. Și cu arbitri, tot degeaba.

- a comentat Becali, după partida cu Csikszereda

Citește și:
Dinamoviștii strâng rândurile pentru Mircea Lucescu: „Eu sper să nu fie adevărat”
Nationala
Dinamoviștii strâng rândurile pentru Mircea Lucescu: „Eu sper să nu fie adevărat”
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Diverse
„Se căsătorește cu Francesca, face două nunți!” » Adrian Mititelu, detalii despre evenimentul anului în Bănie
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Stiri extrasport
Decizia lui Ilie Bolojan după ce Mihai Neșu a reclamat plata impozitului de 36.000 de euro!
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
Campionate
Transformarea fostului star de la Real Madrid » La 51 de ani e „Terminator”: „Asta te menține tânăr”
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Profit.ro
AI-ul Grok nu mai dezbracă decât bărbați
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
Armata1947
Armata1947  •  03 Februarie 2026, 09:20

il aduceau repede la saivan, la fcsb nu se accepta jucatori cu scoala

Vezi toate comentariile (1)
Comentează