FOTBAL  »  LIGA 2  »  TRATATIVE

Tratative pentru cedarea controlului la clubul din Liga 2. Optimiști că vor încheia campionatul pe teren

Poli Iași / Foto: Facebook
Poli Iași / Foto: Facebook

Articol de - Publicat marti, 17 februarie 2026, 15:10 / Actualizat marti, 17 februarie 2026 17:43

Intrată vara trecută în Liga a 2-a cu gândul de a reveni imediat în Superliga, de unde retrogradase ca urmare a eșecului incredibil din barajul cu Metaloglobus București, Politehnica Iași s-a transformat în această iarnă într-o echipă a cărei principală preocupare este terminarea campionatului pe teren.

De vină sunt noile datorii acumulate, de 1,25 milioane de euro, care împiedică în acest moment depunerea unei cereri de finanțare către Consiliul Local Iași.

Două salarii restante la Poli Iași, unul va fi plătit

În ciuda impasului major, șefii Politehnicii au dat asigurări că echipa va încheia sezonul în picioare. Conducătorii Iașului au apelat la mai multe firme și au primit asigurări că vor face rost de bani pentru a achita în zilele următoare unul dintre cele două salarii restante existente începând de luni, când trebuia achitată retribuția pe luna ianuarie.

Totodată, în perioada următoare se vor strânge banii necesari pentru asigurarea unui minim necesar până în vară, cu care se vor putea asigura cheltuielile necesare pentru organizarea meciurilor de acasă și pentru deplasări.

Se lucrează la planul de insolvență

În paralel, Poli caută investitori pentru cedarea controlului la club.

Pentru aceasta se solicită lichidarea restanțelor fără de care nu pot fi solicitați bani de la municipalitate. Primăria Iași a dat asigurări că dacă gruparea din Copou își rezolvă problemele, va continua să îi aloce 1,5-2 milioane de euro anual. În afară de restanța amintită, Politehnica trebuie să rezolve și aprobarea planului de insolvență.

Grație acestuia, șefii din Copou speră ca datoriile de 4 milioane de euro care au generat intrarea în insolvență să fie diminuate.

Purtăm discuții pe două planuri. Primul este legat de obținerea de fonduri pentru achitarea unui salariu și pentru asigurarea calendarului competițional. După primele discuții, sunt optimist că lucrurile se vor rezolva. Al doilea plan cuprinde tratative pentru atragerea unor parteneri cu ajutorul cărora să fie stinse datoriile actuale. Nu am bătut palma cu nimeni deocamdată, continuăm negocierile. Conducerea actuală este dispusă să renunțe dacă cineva achită datoriile

- Florin Briaur, manager la Poli Iași

Citește și:
Dezastru pentru Gigi Nețoiu! Merge la tribunal, după ce investiția de 6 milioane de euro a fost distrusă
Stiri extrasport
Dezastru pentru Gigi Nețoiu! Merge la tribunal, după ce investiția de 6 milioane de euro a fost distrusă
Mihai Rotaru l-a dat afară în ultima oră de mercato! Vedeta povestește în premieră: „Soția a început să plângă”
Superliga
Mihai Rotaru l-a dat afară în ultima oră de mercato! Vedeta povestește în premieră: „Soția a început să plângă”
„Ai grijă, frate!” » Iubita starului din Premier League a stârnit o „furtună” pe internet cu ultima postare
Campionate
„Ai grijă, frate!” » Iubita starului din Premier League a stârnit o „furtună” pe internet cu ultima postare
Ioan Varga, decizie majoră la CFR Cluj: „Nu mai așteptăm nimic! Semnăm acum și ne batem la titlu”
Superliga
Ioan Varga, decizie majoră la CFR Cluj: „Nu mai așteptăm nimic! Semnăm acum și ne batem la titlu”
Dacia va primi un motor revoluționar, care consumă 3,3 litri/100 km
Profit.ro
Dacia va primi un motor revoluționar, care consumă 3,3 litri/100 km
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Stenograme incredibile: cum negocia Craiova Maxima vânzarea de meciuri! Cămătaru: „Mi-a dat zece «garoafe»” + „«Materialul» e la Ștefănescu!” » Reacția: „Să fie de capu' lor!”

Campionul României a semnat cu Asia Express! GSP are toate detaliile


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează