FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL

FOTO Penalty refuzat Petrolului cu Csikszereda: „Asta e viciere de rezultat!”

Eugen Neagoe, antrenorul celor de la Petrolul // FOTO: Imago Images +12   FOTO
Eugen Neagoe, antrenorul celor de la Petrolul // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 01 martie 2026 19:08 / Actualizat duminica, 01 martie 2026 19:13

Eugen Neagoe, antrenorul celor de la Petrolul Ploiești, a avut un discurs dur la adresa arbitrajului imediat după ce echipa sa a remizat cu Csikszereda, scor 1-1, într-un meci din etapa #29 din Superliga.

Antrenorul „lupilor galbeni” a acuzat faptul că echipa sa nu a primit penalty la duelul din minutul 26 dintre Marco Dulca și portarul Eduard Pap.

Ricardinho a centrat, Dulca a lovit cu capul înaintea portarului ciucanilor, care, ieșit târziu pe centrare, l-a busculat pe mijlocașul petrolist fără să mai atingă balonul. „Centralul” George Cătălin Roman le-a refuzat penalty-ul ploieștenilor.

Eugen Neagoe a reclamat în discursul său și faptul că Csikszereda a primit prea ușor penalty. Lovitura de pedeapsă a ciucanilor a fost transformată de Lorand Paszka, în minutul 62.

Eugen Neagoe, criză de nervi după Petrolul - Csikszereda: „Asta e viciere de rezultat! Mai penalty decât ăsta care este?”

„Cred că am început foarte bine jocul. Adversarii nu cred că au ajuns în careul nostru în prima repriză. Nu am reușit să marcăm un gol mai mult decât adversarul. Am jucat în terenul adversarului. Din păcate, ne-am speriat de rezultat, după 1-0. Nu trebuia să facem niciun pas în spate.

Cu ușurință s-a acordat acel penalty (n.r. pentru Csikszereda), dar ce pot să mai zic. Noi avem penalty clar în prima repriză (n.r. în minutul 26), îi dă portarul în cap lui Dulca. Vorbim că avem VAR, AVAR, e o batjocură. Nici măcar bun simț nu avem, o rușine.

Asta e viciere de rezultat, când nu dai penalty la 0-0. Îi dă portarul cu pumnul în cap. Mai penalty decât ăsta care este? E rușinos, este jenant. Trebuie să faci scandal la fiecare meci? Ei (n.r. arbitrii) chiar nu se gândesc la noi deloc? Vorbim să ne comportăm elegant, frumos, dar ei se gândesc la noi?

Noi muncim în fiecare zi, la fel ca și ei. Ei vin cu o dezinvoltură așa, te persiflează, îți dă și cartonaș. Nici să vorbesc nu am voie? Am văzut meciuri în cupele europene. Vin antrenorii, mă uit la Simeone, mai are puțin și calcă tușa, se intră pe teren. Arbitrii îi atrag frumos atenția.

La noi sunt dictatori. Nici nu stau cu tine de vorbă. Oameni buni, treziți-vă. Avea dreptate Gică Popescu. Cine țipă mai tare, ăla e mai șmecher. Asta trebuie să faci. Nu ai voie să spui ceea ce vezi? Dacă e penalty, dă penalty. Poate ratăm.

Acum la fiecare meci e scandal. Oamenii țipă și au dreptate. VAR-ul nu a rezolvat nimic. Intervine doar când vrea, pentru cine vrea. Ar trebui să se gândească foarte bine la ce au de făcut pentru că încep play-off-ul și play-out-ul. Îmi este teamă”, a transmis Eugen Neagoe, conform digisport.ro.

Clasamentul la zi în Superliga

Citește și:
Gigi Becali îl mazilește pe Mihai Stoica și vrea să-l numească pe Mirel Rădoi: „Manager general!”
Superliga
Gigi Becali îl mazilește pe Mihai Stoica și vrea să-l numească pe Mirel Rădoi: „Manager general!”
Florin Tănase a dat în toată lumea, după UTA - FCSB » Singurul căruia i-a luat apărarea: „Mai aveau puțin și îl spânzurau pe Calea Victoriei”
Superliga
Florin Tănase a dat în toată lumea, după UTA - FCSB » Singurul căruia i-a luat apărarea: „Mai aveau puțin și îl spânzurau pe Calea Victoriei”
Gigi Becali vrea 5 fotbaliști la FCSB și a pus 3 nume pe lista neagră: „Acolo am pierdut play-off-ul”
Superliga
Gigi Becali vrea 5 fotbaliști la FCSB și a pus 3 nume pe lista neagră: „Acolo am pierdut play-off-ul”
Internaționalul surprins alături de femeia care face furori pe platforma destinată adulților: „E cu 14 ani mai mică decât el”
Stiri extrasport
Internaționalul surprins alături de femeia care face furori pe platforma destinată adulților: „E cu 14 ani mai mică decât el”
Mașinile PHEV - rezultate „șocante”: Consumul real al hibridelor cu încărcare la priză
Profit.ro
Mașinile PHEV - rezultate „șocante”: Consumul real al hibridelor cu încărcare la priză
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cel mai medaliat sportiv olimpic din istorie, mărturisire crudă: „Nu vreau ca fiii mei să treacă prin ce am trecut eu”

Ce pensie are Marin Condescu, fostul șef de la Pandurii și mare lider sindical la Târgu-Jiu: „Nu e normal! Mi-am mai luat un serviciu”


Comentarii (4)
mchirilas
mchirilas  •  01 Martie 2026, 19:48

Nu există meci in care Neagoe să nu se plângă de arbitraj, mai bine să-și vadă de jocul echipei sale, care nu joacă nimic și care o să fie o candidată sigură la retrogradare. Slab antrenor!

MirTzeA
MirTzeA  •  01 Martie 2026, 19:42

"La noi sunt dictatori." oare Dictatorul vânător de dictatori stie?

alexxx1955
alexxx1955  •  01 Martie 2026, 19:33

Viciere a fost cu Argesul,...acum a fost "mizilic".

Vezi toate comentariile (4)
Comentează