Articol de Alexandru Stanciu - Publicat miercuri, 11 martie 2026, 13:26 / Actualizat miercuri, 11 martie 2026 13:45
Mircea Rednic (63 de ani), fost antrenor la Dinamo și Rapid, n-a fost surprins de alegerea lui Mirel Rădoi (44 de ani) de a reveni ca antrenor la FCSB, după ce anterior acesta declasare că nu s-ar mai întoarce la echipă din cauza atitudinii finanțatorului Gigi Becali (67 de ani).
În urma demisiei lui Elias Charalambous, survenită în urma eșecului din ultima etapă a sezonului regular, 1-3 cu U Cluj, Gigi Becali a apelat de urgență la Mirel Rădoi, care are misiunea să o califice pe FCSB în preliminariile Conference League.
Mircea Rednic n-a fost surprins de revenirea lui Mirel Rădoi la FCSB: „Are toate condițiile”
Întrebat dacă este surprins de decizia lui Mirel Rădoi, „Puriul” a punctat: „Da și nu. Mirel este un antrenor tânăr, ambițios, iar la FCSB are toate condițiile din punct de vedere sportiv, al organizării și financiar. Are o relație foarte bună cu Gigi Becali, pentru că văd tot felul de discuții, că va pleca cum va pleca. Știm foarte bine că Rădoi este un tip cu personalitate, de asta a și plecat de la Craiova”.
„Are niște principii pe care nu și le încalcă, cum sunt și eu. Și eu eram astăzi la Standard Liege dacă acceptam să-mi facă cineva programul, echipa... Eu am o vârstă, Rădoi este încă tânăr. Este realist și din moment ce a acceptat știe de ce. Are toate condițiile să realizeze ceea ce patronul își dorește.
Nu uitați că Olăroiu a făcut cumva la fel în 2011. A venit, a pregătit echipa, a luat Cupa României și apoi s-a reîntors în Arabia Saudită. Eu zic să luăm revenirea lui Rădoi la FCSB ca un lucru pozitiv. Este un antrenor bun, care rămâne la noi în țară și poate face o treabă foarte bună”, a declarat Mircea Rednic, potrivit digisport.ro.
Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”