SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  CANOTAJ

Gînd rău naşei!

Articol de - Publicat duminica, 10 august 2008 00:00

Georgeta Andrunache vrea două medalii de aur la Beijing, ca să o întreacă la total pe naşa sa, Elisabeta Lipă, care are cinci titluri olimpice


Calificările la două rame, feminin. La 500 de metri pare că barca României a luat apă. A rămas în urma Germaniei cu peste trei metri. Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu stau însă calme. Trag liniştit de rame pregătind finişul. Lenka Wech şi Maren Derlien, campioanele Europei, trag cu ochiul spre ele şi le rîd parcă în nas. La 1.000 de metri distanţa s-a micşorat vizibil. Urmează partea a doua a traseului, cea mai grea. Atunci cînd vezi stele verzi în faţa ochilor şi simţi că picioarele şi braţele nu te mai ascultă. Geta şi Suzi se încurajează reciproc. "Hai că poţi!" La 1.500 de metri sînt primele. Se vede startul. Româncele încetinesc. Au mai mult de o barcă în faţa nemţoaicelor, cele care au făcut ochii mari! Vor trebui să tragă în calificări, pe cînd româncele au obţinut biletele pentru finală.

"Nu ne-am făcut probleme că am rămas în urmă la cinci sute de metri. Aşa începem noi, mai greu. Dar pe final se vede valoarea, rezistenţa", spune Geta Andrunache. Colega sa, Viorica Susanu, o completează. "Experienţa noastră se vede. Şi omogenitatea. Tragem de prea mult timp împreună ca să ne fie frică de cineva", spune Suzi, cea mai neagră dintre canotoare după reprizele de antrenament. "M-am bronzat la locul de mucă", glumeşte ea.

Din cealaltă serie, bielorusele trec primele linia de sosire. Vin înspre românce şi le felicită. "Ne-am urat succes reciproc, iar ele ne-au zis că între echipejele noastre se va da lupta pntru aur", a adăugat Viorica. Geta e hotărîtă. "Eu am venit la Beijing să cîştig două medalii de aur. Aş face şase şi aş întrece-o pe naşa mea, Uţa Lipă. Ştiu că nu s-ar supăra", a încheiat Andrunache.

7:22,69 e timpul realizat de Andrunache şi Susanu în calificări, mai bun cu aproape două minute decît cel înregistrat de bieloruse, în cealaltă serie de calificare

7 medalii olimpice de aur au împreună Andrunache şi Susanu, două dintre ele reuşite la Atena 2004, în aceeaşi formulă

Georgeta Andrunache vrea două medalii de aur la Beijing, ca să o întreacă la total pe naşa sa, Elisabeta Lipă, care are cinci titluri olimpice

Calificările la două rame, feminin. La 500 de metri pare că barca României a luat apă. A rămas în urma Germaniei cu peste trei metri. Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu stau însă calme. Trag liniştit de rame pregătind finişul. Lenka Wech şi Maren Derlien, campioanele Europei, trag cu ochiul spre ele şi le rîd parcă în nas. La 1.000 de metri distanţa s-a micşorat vizibil. Urmează partea a doua a traseului, cea mai grea. Atunci cînd vezi stele verzi în faţa ochilor şi simţi că picioarele şi braţele nu te mai ascultă. Geta şi Suzi se încurajează reciproc. "Hai că poţi!" La 1.500 de metri sînt primele. Se vede startul. Româncele încetinesc. Au mai mult de o barcă în faţa nemţoaicelor, cele care au făcut ochii mari! Vor trebui să tragă în calificări, pe cînd româncele au obţinut biletele pentru finală.

"Nu ne-am făcut probleme că am rămas în urmă la cinci sute de metri. Aşa începem noi, mai greu. Dar pe final se vede valoarea, rezistenţa", spune Geta Andrunache. Colega sa, Viorica Susanu, o completează. "Experienţa noastră se vede. Şi omogenitatea. Tragem de prea mult timp împreună ca să ne fie frică de cineva", spune Suzi, cea mai neagră dintre canotoare după reprizele de antrenament. "M-am bronzat la locul de mucă", glumeşte ea.

Din cealaltă serie, bielorusele trec primele linia de sosire. Vin înspre românce şi le felicită. "Ne-am urat succes reciproc, iar ele ne-au zis că între echipejele noastre se va da lupta pntru aur", a adăugat Viorica. Geta e hotărîtă. "Eu am venit la Beijing să cîştig două medalii de aur. Aş face şase şi aş întrece-o pe naşa mea, Uţa Lipă. Ştiu că nu s-ar supăra", a încheiat Andrunache.

7:22,69 e timpul realizat de Andrunache şi Susanu în calificări, mai bun cu aproape două minute decît cel înregistrat de bieloruse, în cealaltă serie de calificare

7 medalii olimpice de aur au împreună Andrunache şi Susanu, două dintre ele reuşite la Atena 2004, în aceeaşi formulă

Citește și:
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
 •  10 August 2008, 08:19

georgeta in mod sigur nasa ta ar fi foarte fericita daca ai depasio,iar noi cei de acasa iti tinem pumnii si iti dorim mult succes tie si la toti cei care sinteti la olimpiada,bafta.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează