FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gigi Becali speră ca Mirel Rădoi să se răzgândească și să renunțe la înțelegerea inițială: „Nu mai merge așa!”

Mirel Rădoi, în FCSB - Metaloglobus // foto: Ionuț Iordache
Mirel Rădoi, în FCSB - Metaloglobus // foto: Ionuț Iordache

Articol de - Publicat luni, 16 martie 2026 08:55 / Actualizat luni, 16 martie 2026 15:26

După FCSB - Metaloglobus 0-0, Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a spus de ce speră ca Mirel Rădoi să rămână pe banca echipei și din vară, când se termină actuala înțelegere dintre cei doi.

Potrivit lui Becali, Rădoi a avut oferta pe masă de la o altă echipă înainte de a semna cu FCSB. Înțelegerea ar fi fost valabilă din vară. Antrenorul le-ar fi cerut reprezentanților clubului să semneze ei înainte, urmând ca ulterior să pună și el pixul pe contract.

Dar conducătorii echipei căreia Becali nu i-a rostit numele nu au mai semnat, iar situația a rămas în aer. Iar patronul de la FCSB speră ca Rădoi să continue la echipa roș-albastră și după finalul sezonului.

Gigi Becali: „Sper ca Rădoi să rămână și din vară”

„Mi-am dat seama că nu mai merge așa. Lumea avansează, e normal să avanseze și fotbalul, e vorba de miliarde de euro. Sunt multe lucruri. E o altă eră acum, nu mai e era mea.

Nu știu șansele să rămână Mirel . El a zis că stă două luni jumate aici. Mi-a arătat contractul, 1,6 milioane de euro cu tot cu staff. Pe care trebuia doar să-l semneze.

Le-a zis să semneze ei și apoi semnează și el. Dar ei nu au semnat, nu au vrut înainte. I-au zis lui să semneze înainte și el nu a vrut. Deci dacă ei nu au semnat, poate caută alt antrenor. Dacă vrea Dumnezeu, găsesc ăia alt antrenor până la vară și rămâne el aici.

Mirel lucrează bine, unde să mai găsesc eu asta? Nici nu mai vreau să iau eu altul acum, să stau eu să fac schimbări. Să aduc eu jucători? Păi, unde îi văd, la Oțelul, UTA, Metaloglobus? Stau eu să mă uit pe platformele alea de fotbal? Mai stau eu? De aia vreau să rămână, ca să facă o treabă!

Poate ne ajută Dumnezeu, facem împreună o treabă. E și ceva spiritual, suntem naș și fin. E și Denis acolo, pe care eu l-am botezat, e analist video. Vreau să rămână. Nu mai vreau să mai fac eu, să îi înnebunesc pe antrenori”, a declarat Becali, la Prima Sport 1.

Eu dacă nu răspund la telefon mă simt hoț. Simt un sentiment de hoție, parcă nu mă simt transparent. De asta am răspuns. Nu o să pot să nu răspund la telefon. Nu poate să îmi interzică nimeni să vorbesc cu presa.

- Gigi Becali, patron FCSB

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (7)
costeltudor
costeltudor  •  16 Martie 2026, 18:28

ZAMBILICO , ți-ai luat BACUL ???

danciuad
danciuad  •  16 Martie 2026, 12:07

Mamăăă, cât de tare se chinuie să se tempereze și cât de evident e că-i vine să zică multe :))))))))))) La cum se scurg deja vorbele pe sub capacul care nu va putea fi niciodată bine înfiletat pe gura guralivului din Pipera, deja mi-am luat popcorn. Gigi nu va fi în stare să-și țină cuvântul față de Mirel...

Guru
Guru  •  16 Martie 2026, 10:30

Stai liniștit, că nu-l prinde tricoul pe Radoi la clonă.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează