FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Se întoarce Pintilii la FCSB? » Mesaj pentru Gigi Becali: „Asta am în cap acum”

Mihai Pintilii, fost antrenor secund la FCSB // foto: Imago
Mihai Pintilii, fost antrenor secund la FCSB // foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 18 martie 2026 08:42 / Actualizat miercuri, 18 martie 2026 09:22

Mihai Pintilii (41 de ani), fostul antrenor secund al celor de la FCSB, devenit analist TV după plecarea de la campioana României, nu neagă o eventuală revenire la formația roș-albastră, în viitor, însă a dat de înțeles că și-ar dori să meargă la o echipă unde are libertate totală, aluzie la implicarea constantă a patronului.

Pintilii a demisionat de la FCSB, împreună cu Elias Charalambous, dar a lăsat ușa deschisă la echipă. Momentan nu se gândește să revină la echipa lui Gigi Becali, mai ales că spune că ar vrea să fie într-un loc unde să aibă el ultimul cuvânt de spus. Mai în glumă, mai în serios, nu neagă însă că i s-ar putea face dor de Becali, astfel încât să revină la echipa pe care a pregătit-o până de curând.

Mihai Pintilii nu se vede momentan A1 la FCSB

„Nu știu dacă voi reveni ca principal la FCSB. Să dea Dumnezeu să fim sănătoși și vom vedea ce ne rezervă viitorul. Nu știu ce să zic în privința asta. Poate o să-mi fie dor de nea Gigi, nu se știe niciodată.

E normal că mi-aș dori să am eu hățurile, să conduc eu cu volanul. Asta am în cap acum. Deocamdată, nu am licența Pro”, a spus Pintilii, la debutul la emisiunea „Fotbal Show”, de la Prima Sport.

Se întoarce Pintilii la FCSB? » Mesaj pentru Gigi Becali: „Asta am în cap acum”
Mihai Pintilii, fostul antrenor secund de la FCSB, a debutat în postura de analist TV

  • Fostul mijlocaș defensiv și-a petrecut ultimii 4 ani ai carierei de fotbalist la FCSB, apoi a rămas în staff ca ajutor al „principalilor” pe care clubul roș-albastru i-a avut din 2020 încoace.

I-am promis lui Elias că dacă găsește echipă, analizez și merg cu el. O perioadă, până voi lua licența PRO, dacă Elias își va găsi ceva, voi merge cu el.

Dacă nu își va găsi, voi căuta singur. La Liga 2 pot antrena, merg cu cea mai mare plăcere. Dar doar dacă nu găsesc ceva alături de Elias. Că i-am promis.

La Liga 2 mă văd principal. Aș putea să merg și acum. Dar dacă i-am promis, nu pot face asta. A fost un om prea bun și merită asta, dacă i-am promis. 

- Mihai Pintilii, fost antrenor secund la FCSB

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO INEDIT Apare înghețata Dinamo. Clubul de fotbal va lansa propriul produs: DINAMOVISTA – ÎNGHEȚATĂ DE MECI
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (4)
Banila13
Banila13  •  18 Martie 2026, 14:41

La el se aplică doar sindromul Țărănoaia nu știe despre cazurile mai grave

pernobil
pernobil  •  18 Martie 2026, 09:40

Nicio zi fara fcsb. fara vreun (acelasi) interviu al lui Pintilii. Si ce planuri are acest mare antrenor. Atat de mare incat in toti anii astia nu a putut sa isi ia licenta pro.

Van___Basten___
Van___Basten___  •  18 Martie 2026, 09:37

"...nu neagă însă că i s-ar putea face dor de Becali, astfel încât să revină la echipa pe care a pregătit-o până de curând." Sindromul Stockholm.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează