INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AFRICA

Presa din Africa, anunțul momentului: „Laurențiu Reghecampf va pleca de la Al-Hilal” » Ce a spus antrenorul

Laurențiu Reghecampf / foto: Facebook Al-Hilal Omdurman
Laurențiu Reghecampf / foto: Facebook Al-Hilal Omdurman

Articol de - Publicat miercuri, 25 martie 2026 09:15 / Actualizat miercuri, 25 martie 2026 10:10

Tehnicianul român Laurențiu Reghecampf (50 de ani) este dat ca și plecat de la Al-Hilal Omdurman, formație cu care a semnat în august 2025. Presa din Africa anunță în exclusivitate faptul că fostul antrenor de la FCSB va părăsi clubul, indicând deja și posibilul înlocuitor.

În urmă cu doar două zile, Al-Hilal Omdurman a fost eliminată în sferturile Ligii Campionilor Africii, după 1-2 la general (1-1, 0-1) în fața formației marocane Berkane. Sudanenii au cedat în retur, iar Reghecampf a ratat astfel obiectivul continental.

Presa din Africa anunță: „Reghecampf pleacă de la Al-Hilal”

Informația vine de la jurnalistul Eric Ndagijimana, de la Rwanda Broadcasting Agency, una dintre principalele instituții media din Rwanda, care a publicat un mesaj clar privind viitorul tehnicianului român:

EXCLUSIV
Laurențiu Reghecampf va pleca de la Al-Hilal SC

Există șanse mari ca antrenorul principal al AZAM FC, Florent Ibenge, să revină la club.

- se arată în postarea jurnalistului

Laurențiu Reghecampf, răspuns după anunțul plecării: „Pot să spun doar un singur lucru”

La scurt timp după apariția informațiilor în presa din Africa, tehnicianul român a oferit o primă reacție, comentând speculațiile legate de viitorul său.

„Pot să-ți spun doar un singur lucru. Astăzi lucrez la programul echipei pentru sezonul următor. Mă refer aici la transferuri, cantonament, absolut tot ceea ce trebuie făcut. În paralel, discutăm despre prelungirea contractului. Presa poate scrie orice, este normal. În fotbal se poate întâmpla orice, nimeni nu-ți asigură siguranța pentru ziua de mâine.

Fiecare om are agenda lui. Pentru mine, rezultatele contează. Restul este istorie. Eu nu am dat vina pe arbitraj nici măcar o secundă. Asta am și declarat, că nu sunt eu în măsură să judec arbitrajul”, a spus Laurențiu Reghecampf, potrivit digisport.ro.

Al-Hilal, forțată să joace în exil în ultimii ani

Situația clubului sudanez a fost una complicată în ultimii ani. Din cauza războiului civil, Al-Hilal a fost nevoită să părăsească Sudanul și să își dispute meciurile în Rwanda. Competițiile interne au fost suspendate încă din 2023, pe fondul conflictului devastator.

În sezonul trecut, echipa a evoluat pentru o perioadă în prima ligă din Mauritania, unde a terminat pe primul loc. Totuși, nu a putut revendica titlul de campioană, fiind considerată echipă străină.

În iulie 2025, formația pregătită de Reghecampf a câștigat o versiune scurtă a campionatului Sudanului, la care au participat doar opt echipe. Ulterior, s-a calificat în Liga Campionilor Africii după ce a trecut în play-off de Police FC, scor 4-1 la general.

  • De-a lungul carierei sale, Laurențiu Reghecampf a antrenat mai multe echipe, printre care FC Snagov, Gloria Bistrița, Universitatea Craiova, Concordia Chiajna, FCSB, Al-Hilal, Litex Lovech, Al-Wahda, Al-Wasl, Al-Ahli, Neftchi Baku, Al-Tai și Esperance Tunis.

Citește și:
Planul pregătit în secret peste noapte! » Imaginile surprinse în stadionul lui Beșiktaș
Nationala
Planul pregătit în secret peste noapte! » Imaginile surprinse în stadionul lui Beșiktaș
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații de la trimișii GSP la Istanbul
Nationala
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații de la trimișii GSP la Istanbul
E gata de un come-back spectaculos, la Dinamo! Debutul a fost programat
Superliga
E gata de un come-back spectaculos, la Dinamo! Debutul a fost programat
I-a pupat mâna lui Mircea Lucescu! Imaginile zilei la Istanbul
Nationala
I-a pupat mâna lui Mircea Lucescu! Imaginile zilei la Istanbul
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează