SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  INTERVIU CU SUSANU

Cadoul de nuntă

Articol de , , - Publicat duminica, 17 august 2008 00:00

Viorica Susanu se va mărita pe 18 octombrie. Pînă atunci, i-a promis viitorului soţ că-i va face cadou o medalie de aur la Beijing

Viorica Susanu e prima. E cea care impune ritmul. În spate, Georgeta Andrunache dă forţă bărcii. Aceasta parcă zboară, în comparaţie cu echipajele rivale din China şi Belarus. Cînd trec linia de sosire, româncele ridică braţele în semn de victorie, apoi ies pe ponton la interviuri. Sînt joviale, se îmbrăţişează, ţopăie de fericire. Nu au rămas fără puteri asemeni neozeelandezului Mahe Drysdale, care la capătul probei de schif simplu, în care a cucerit bronzul, a fost luat cu targa.

- Viorica, nu sînteţi obosite? Arătaţi de parcă nu aţi fi fost în cursă.
- Aurul îţi dă putere, cînd ai medalia de aur la gît nu mai simţi oboseala.

- E a patra medalie din carieră. A fost cea mai clară victorie?
- Cred că da, dar a fost şi cea mai bună cursă făcută de noi vreodată. A fost cursa vieţii. Experienţa noastră şi omogenitatea s-au văzut. Sîntem de opt ani împreună şi nimeni nu ne poate bate în momentul de faţă.

- Nu aveţi timp să vă bucuraţi, urmează cursa de la opt plus unu. Cîştigaţi şi acolo?
- Normal că o să cîştigăm. Noi sîntem încrezătoare. Să dea Dumnezeu să iasă bine şi apoi o să mă pregătesc pentru cea mai importantă cursă din viaţa mea.

- Despre ce e vorba?
- Trebuie să mă gîndesc şi la familie. În octombrie am nunta. Apoi îmi doresc foarte mult un copil. Viitorului meu soţ, Vlad, i-am promis că o să-i aduc acasă aurul şi m-am ţinut de cuvînt. Voi fi cea mai fericită mireasă.

- Adversarele voastre au spus că puteţi să mai prindeţi o Olimpiadă. Ce părere aveţi?
- Oooooo, e prea mult. Şi aşa ne-am neglijat familiile. A fost o perioadă extraordinară pentru noi, canotajul ne-a dat totul. Niciodată să nu spui însă niciodată. S-ar putea să fie ultima Olimpiadă sau nu. Despre asta mai avem timp să vorbim.

Viorica Susanu se va mărita pe 18 octombrie. Pînă atunci, i-a promis viitorului soţ că-i va face cadou o medalie de aur la Beijing

Viorica Susanu e prima. E cea care impune ritmul. În spate, Georgeta Andrunache dă forţă bărcii. Aceasta parcă zboară, în comparaţie cu echipajele rivale din China şi Belarus. Cînd trec linia de sosire, româncele ridică braţele în semn de victorie, apoi ies pe ponton la interviuri. Sînt joviale, se îmbrăţişează, ţopăie de fericire. Nu au rămas fără puteri asemeni neozeelandezului Mahe Drysdale, care la capătul probei de schif simplu, în care a cucerit bronzul, a fost luat cu targa.

- Viorica, nu sînteţi obosite? Arătaţi de parcă nu aţi fi fost în cursă.
- Aurul îţi dă putere, cînd ai medalia de aur la gît nu mai simţi oboseala.

- E a patra medalie din carieră. A fost cea mai clară victorie?
- Cred că da, dar a fost şi cea mai bună cursă făcută de noi vreodată. A fost cursa vieţii. Experienţa noastră şi omogenitatea s-au văzut. Sîntem de opt ani împreună şi nimeni nu ne poate bate în momentul de faţă.

- Nu aveţi timp să vă bucuraţi, urmează cursa de la opt plus unu. Cîştigaţi şi acolo?
- Normal că o să cîştigăm. Noi sîntem încrezătoare. Să dea Dumnezeu să iasă bine şi apoi o să mă pregătesc pentru cea mai importantă cursă din viaţa mea.

- Despre ce e vorba?
- Trebuie să mă gîndesc şi la familie. În octombrie am nunta. Apoi îmi doresc foarte mult un copil. Viitorului meu soţ, Vlad, i-am promis că o să-i aduc acasă aurul şi m-am ţinut de cuvînt. Voi fi cea mai fericită mireasă.

- Adversarele voastre au spus că puteţi să mai prindeţi o Olimpiadă. Ce părere aveţi?
- Oooooo, e prea mult. Şi aşa ne-am neglijat familiile. A fost o perioadă extraordinară pentru noi, canotajul ne-a dat totul. Niciodată să nu spui însă niciodată. S-ar putea să fie ultima Olimpiadă sau nu. Despre asta mai avem timp să vorbim.

Citește și:
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (3)
 •  17 August 2008, 15:32

Doua ZEITE...elena udrea,oana zavoranu,laura andresan,ANDREEA ANTONESCU,etc...PUTORI!

 •  17 August 2008, 11:01

cursa a fost ieri la ora 11.10 ora romaniei

 •  17 August 2008, 07:33

poate cineva sa imi spuna la ce ora ( ora Romaniei) au castigat romancele medalia de aur?...multumesc

Vezi toate comentariile (3)
Comentează