Articol de Ionuţ Coman - Publicat joi, 16 aprilie 2026, 11:42 / Actualizat joi, 16 aprilie 2026 11:44
Aflată la doar un punct de locurile de baraj pentru menținerea în Superligă și la 5 puncte de retrogradarea directă, Farul Constanța tremură pe final de sezon. Alb-albaștrii și-au pierdut zilele trecute și antrenorul, Ianis Zicu, care a demisionat, în ciuda dorinței conducerii clubului de a-l menține pe banca tehnică.
În locul său a venit Flavius Stoican, care trebuie să scoată echipa la mal în cele cinci etape rămase de disputat din play-out. Tehnicianul în vârstă de 49 de ani, a cărui numire nu este agreată de fanii constănțeni, are parte și de un debut de foc, întâlnind pe teren propriu, luni, de la ora 20.30, campioana en-titre, FCSB.
Fără fundașii centrali experimentați
Parcă nu ar fi fost de ajuns, Farul se confruntă și cu mari probleme în defensivă, unde lipsesc cei mai experimentați jucători. Veteranul Ionuț Larie (39 ani), care a suferit o întindere musculară în urmă cu două săptămâni, în finalul partidei cu Unirea Slobozia, nu este complet refăcut și are șanse minime să joace.
Colegul său din centrul apărării, Bogdan Țîru (32 ani), este indisponibil în urma entorsei la glezne suferite la Sibiu, în runda precedentă, când a fost forțat să rămână pe teren într-un picior în ultimul sfert de oră, pentru că fuseseră efectuate toate schimbările.
În plus, Lucas Pellegrini, lipsește de mai multe etape, după ce s-a ales cu o fractură de tibie și a fost operat de urgență. Drept urmare, dintre fundașii centrali folosiți în mod obișnuit, doar Gustavo Marins este apt pentru disputa cu bucureștenii.
Alegere dificilă în centrul defensivei
Alături de brazilian, ar putea să evolueze unul dintre tinerii din lot, Ștefan Duțu (22 ani), care a strâns doar 13 minute în cele trei prezențe din actuala ediție a Superligii, sau Rareș Fotin (18 ani), internaționalul U19 venit din Spania în această iarnă, dar fără meciuri la nivel de seniori. Mult mai probabilă pare însă o improvizație la care a apelat și Ianos Zicu în acest sezon.
Astfel, în defensivă ar urma să fie retras mijlocașul la închidere Victor Dican (25 ani), care a mai jucat pe postul de fundaș central. Acesta a adunat 26 de meciuri în actuala ediție de campionat, trecându-și în cont și un gol extrem de important, la Ploiești, în sezonul regulat.
Probleme și în atac
Alb-albaștrii nu vor putea miza niște pe serviciile lui Narek Grygorian în ofensivă, internațional armean confruntându-se cu probleme medicale. În schimb, au revenit la antrenamente atacanții Iustin Doicaru și Ionuț Cojocaru, care au trecut peste accidentările suferite în ultima perioadă. Totuși, ultimul nu a mai disputat un meci oficial de peste două luni și are nevoie de timp pentru a reintra în ritm.
În ultimele trei etape, alb-albaștrii au marcat o singură dată și au adunat doar un punct, înregistrând două eșecuri consecutive.
Clasamentul din play-out-ul Superligii
Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”