SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  OLIMPIADA 2008

Sandra Izbaşa AUR LA SOL!

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 august 2008 00:00

Sandra Izbaşa a intrat în concurs ultima.

Nota Sandrei a fost 15,650 cu notă de plecare 6.5

Gimnastele dinChina şi Rusia au ratat exerciţiile.

Podiumul este:

1. Sandra Izbaşa 15,650 ROMÂNIA
2. S. Johnson 15,500 USA
3. N. Liukin 15,425 USA

Izbaşa, dublă campioană europeană la acest aparat, în 2006 şi 2008, a obţinut nota 15.650, fiind urmată în clasament de două sportive din SUA: Shawn Johnson-15,500 şi Anastasia Liukin-15,425.

În urma acestei performanţe, România are 8 medalii la actuala ediţie a JO de la Beijing: 4 de aur, 1 de argint şi 3 de bronz.

Citește și:
Daniel Pancu intervine, după anunțul lui Nelu Varga: „În cazul ăsta, nu mai rămân la CFR!”
Superliga
Daniel Pancu intervine, după anunțul lui Nelu Varga: „În cazul ăsta, nu mai rămân la CFR!”
OUT de la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica
Superliga
OUT de la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica
Zoe Elena l-a cucerit pe cel mai în vogă tânăr fotbalist din Liga Campionilor
Campionate
Zoe Elena l-a cucerit pe cel mai în vogă tânăr fotbalist din Liga Campionilor
Stadion nou în România până la sfârșitul deceniului! Când va fi gata arena de 64 de milioane de euro
Liga 2
Stadion nou în România până la sfârșitul deceniului! Când va fi gata arena de 64 de milioane de euro
FOTO Cel mai mare food hall din Europa de Est, în România. Este dezvăluit primul val de branduri
Profit.ro
FOTO Cel mai mare food hall din Europa de Est, în România. Este dezvăluit primul val de branduri
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (248)
 •  23 August 2008, 23:29

felicitariiiiiii!!!!! vreau si eu o adresa de a sandrei....sa pot vb cu ea....dak se poate...

 •  21 August 2008, 02:54

Inca un detaliu important. Am plans si la reluare. Superb, nu am mai trait astfel de emotii pana acum. Nu mai am cuvinte. Cand un sportiv plange la auzirea imnului pe podium inseamna ca merita din tot sufletul medalia de aur si merita sa traiasca asemenea momente. Ne arata emotia, intensitatea si pasiunea cu care a trait acea finala. SUPERB! BRAVO SANDRA! Sper sa mai revad odata evolutia pentru ca pur si simplu nu am mai trait asemenea emotii. Ultimul cuvant care il rostesc: DIVIN!

 •  21 August 2008, 02:42

Am urmarit la mare intensitate finala. Deja americanii ma calcau pe nervi cu aroganta lor. Era un moment critic asa ca toti ne doream o medalie de aur in sportul in care suntem recunoscuti. Am inceput sa tremur de la prima diagonala reusita, apoi am inghetat de emotii, tremuram in friguri.Cand melodia a devenit antrenanta si publicul tinea ritmul din palme am inceput sa plang. La sfarsit stiam ca e aur, trebuia sa fie aur.Maximul de emotie a fost la imn, tremuram si plangeam de fericire.MAGNIFIC

Vezi toate comentariile (248)
Comentează