Articol de Cosmin Nistor - Publicat marti, 21 aprilie 2026, 15:05 / Actualizat marti, 21 aprilie 2026 15:33
FC Barcelona va avea o nouă ediție specială, limitată, a echipamentului pentru „El Clasico” împotriva lui Real Madrid, care se va disputa în luna mai, în returul din La Liga. Catalanii vor avea din nou, prin sponsorul principal Spotify, logo-ul unui artist pe tricourile de joc, iar de această dată aleasa este Olivia Rodrigo.
Artista în vârstă de 23 de ani, câștigătoare a premiilor Grammy, este una dintre cele mai influente voci ale noii generații pop, cu hituri globale și miliarde de ascultări pe platformele de streaming.
Barcelona, tricouri speciale în „El Clasico”
Logo-ul senzației muzicale americane Olivia Rodrigo va apărea pe tricoul Barcelonei pentru viitorul „El Clasico” împotriva lui Real Madrid, programat pe 10 mai, potrivit Mundo Deportivo.
Publicația notează că mai multe ședințe foto cu jucătorii primei echipe au avut deja loc, aceștia purtând tricoul inscripționat cu numele artistei.
Olivia Rodrigo este o cântăreață și actriță americană extrem de populară, câștigătoare a mai multor premii Grammy. A devenit un fenomen global odată cu hitul „Drivers License” și albumul său de debut, Sour.
Astfel, Olivia Rodrigo se alătură unei liste impresionante de artiști care au apărut pe tricoul catalanilor, într-o campanie devenită deja tradiție.
Cronologia artiștilor care au apărut pe tricoul Barcelonei:
Drake (octombrie 2022): Primul artist apărut pe tricou, cu logoul „OVO” (bufnița), pentru a celebra borna de 50 de miliarde de ascultări pe Spotify
Rosalía (martie 2023): Logoul albumului „Motomami” a fost purtat într-o victorie în El Clasico
The Rolling Stones (octombrie 2023): Celebrul logo cu limba și buzele a marcat lansarea albumului „Hackney Diamonds”
Karol G (aprilie 2024): Reprezentată printr-un logo în formă de inimă ghimpatăColdplay (octombrie 2024): Logoul albumului „Moon Music” a fost prezent pe tricouri (și la aniversarea de 125 de ani)
Travis Scott (mai 2025): Logoul „Cactus Jack” a fost purtat în El Clasico
Ed Sheeran (octombrie 2025): Logoul albumului „Play” a apărut pe tricouri