FOTBAL  »  Superliga  »  CSIKSZEREDA

Robert Ilyeș: „Asta e slăbiciunea FCSB-ului. I-am studiat și am lucrat două zile la antrenament”

Robert Ilyeș, antrenorul celor de la Csikszereda // FOTO: Imago Images
Robert Ilyeș, antrenorul celor de la Csikszereda // FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 01 mai 2026 23:15 / Actualizat vineri, 01 mai 2026 23:32

Robert Ilyeș, antrenorul celor de la Csikszereda, a oferit primele concluzii după ce echipa sa a învins campiona en-titre FCSB, într-un meci din etapa #7 a play-out-ului.

Robert Ilyeș a fost mulțumit de evoluția elevilor săi și a dezvăluit cum a reușit să învingă liderul din play-out.

„Fazele fixe sunt slăbiciunea lor”, a transmis antrenorul. De asemenea, Ilyeș a vorbit puțin despre șansele ciucanilor de a juca în cupele europene.

Robert Ilyeș a reacționat după FCSB - Csikszereda 1-0: „Faza de gol a fost gândită la antrenament”

„Am venit când erau în Liga 4 și acum mă mândresc că am bătut campioana României. Au trecut cam 15 ani de când sunt aici. E o satisfacție. Mă bucur pentru publicul nostru și comunitatea noastră.

Faza de gol a fost gândită la antrenament. FCSB a avut 14,15 cornere, noi am stat bine, am închis poarta. E și meritul colegului meu care citește adversarul și lucrează ce scheme facem. Lucrăm mult faze fixe. Așa am pregătit.

Știam că nu vom avea ocazii clare de a marca. Am profitat de slăbiciunea lor, iar Csuros a mai marcat goluri de trei puncte. Este un jucător foarte bun la momente slabe. Slăbiciunea lor e în defensivă la faze fixe. I-am analizat bine. Două zile ne-am antrenat pentru asta.

Depinde de meciul de la Arad, dacă câștigăm, putem vorbi de barajul de cupe europene. Până atunci este departe. Botoșani nu a jucat deocamdată și nu pot face alte comentarii”, a transmis Robert Ilyeș la flash-interviul de la Digi Sport.

  • Robert Ilyeș a venit la Csikszereda în postura de jucător în 2012 și a evoluat până în 2018. Antrenoratul l-a început în zonă, la Sepsi, ca secund, dar la Csikszereda a debutat ca „principal” în 2023.

  • Doar 4 echipe din play-out au primit licență pentru participare în cupele europene: FCSB, Botoșani, Csikszereda și Farul.

Clasamentul în play-out-ul din Superliga

Citește și:
Decizie istorică la Campionatul Mondial » Noua regulă FIFA a provocat scandal în Turcia - Paraguay
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Decizie istorică la Campionatul Mondial » Noua regulă FIFA a provocat scandal în Turcia - Paraguay
Gigi Becali: „M-am înțeles cu Denis Drăguș” » De ce depinde transferul
Superliga
Gigi Becali: „M-am înțeles cu Denis Drăguș” » De ce depinde transferul
Apariție incendiară! Cea mai frumoasă fotbalistă din România a făcut senzație pe plajă
Fotbal feminin
Apariție incendiară! Cea mai frumoasă fotbalistă din România a făcut senzație pe plajă
Ioan Varga merge la TAS în cazul fostului jucător căruia trebuie să-i plătească o avere: „De viața lui extrasportivă…”
Superliga
Ioan Varga merge la TAS în cazul fostului jucător căruia trebuie să-i plătească o avere: „De viața lui extrasportivă…”
Rețea de magazine din România, vândută
Profit.ro
Rețea de magazine din România, vândută
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (1)
Viking99999
Viking99999  •  02 Mai 2026, 01:12

Jos palaria Robi! Ca CFR-ist

Vezi toate comentariile (1)
Comentează