Articol de Daniel Scorpie, George Nistor - Publicat luni, 04 mai 2026, 10:14 / Actualizat luni, 04 mai 2026 11:06
Inter a devenit matematic noua campioană a Italiei, cu trei etape rămase de jucat în Serie A, după victoria cu Parma (2-0) pe „Giuseppe Meazza”. Performanța deosebită reușită de nerazzurri va fi recompensată pe măsură de conducerea clubului.
Jucătorii ce au câștigat al 21-lea scudetto din istoria de 118 ani, împreună cu antrenorul Cristi Chivu și componenții staffului său tehnic, toți cei șapte pe care românul i-a lăsat să-i țină locul și să primească aplauzele la conferința de presă de duminică seară, au obținut un consistent bonus financiar.
Chiar dacă destui dintre fotbaliștii nerazzurri au stipulate în contracte clauze speciale legate de obiectivele atinse, câștigarea titlului, a Cupei Italiei, Supercupei, precum și a altor trofee internaționale, mai ales Champions League, din anturajul clubului de pe „Giuseppe Meazza” a răsuflat cu cât vor fi premiați noii campioni din Serie A.
Suma pregătită de președintele Beppe Marotta se situează la 6 milioane de euro, bani ce vor reveni tuturor celor care au pus umărul ca Inter să câștige lo scudetto pentru a doua oară în ultimele trei sezoane și să facă uitată ratarea tuturor obiectivelor din stagiunea trecută cu Simone Inzaghi.

Prima pentru noii campioni poate crește dacă Inter va face „eventul”, pe care ultima oară l-a reușit tot Cristi Chivu, dar ca jucător. S-a întâmplat în sezonul 2009-'10, în care trupa lui Mourinho a cucerit și Liga Campionilor.
Beppe Marotta: „Cristi Chivu va putea și trebuie să rămână antrenor la Inter pentru mulți ani. Are calități uriașe”
Triumful pe 13 mai, în finala cu Lazio de pe „Olimpico”, va mai aduce în conturile clubului nerazzurro 7 milioane de euro, o cotă importantă din bani, undeva la 2 milioane de euro, fiind alocată în total câștigătorilor trofeului.
Chivu a fost pariul câștigător al lui Marotta, care acum întoarce lui și echipei parte din profitul adus lui Inter. „Este un vis care s-a realizat. Deși aveam visul de a reuși ca antrenor, nu aș fi visat niciodată să câștig ca președinte al lui Inter, este ceva grandios.
Le mulțumesc președinților anteriori care au fost sursă de inspirație pentru mine: Pellegrini, Moratti și Zhang. Le mulțumesc și fanilor, care au fost extraordinari, și patronatului, care ne-a lăsat să lucrăm liniștiți, dar acesta este titlul lui Chivu și al echipei”, a spus Marotta la cald pentru DAZN.

Continuând despre Chivu, Marotta a afirmat că numirea lui a fost „curaj chibzuit, întrucât avea în CV-ul de jucător Tripla, a fost căpitan la Ajax la 21 de ani, a câștigat cu echipa Primavera a lui Inter și a antrenat apoi Parma.
Am decis cu calm, bazându-ne pe calitățile sale. Poate că îi lipsea experiența, dar noi l-am susținut pe Chivu în această singură lacună. Va putea și trebuie să rămână la Inter pentru mulți ani, are calități uriașe”.
Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”