INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER

FOTO Coincidență superbă cu Il Luce! Cine a fost primul om pe care Cristi Chivu l-a luat în brațe după fluierul final

Cristi Chivu, după ce a luat titlul cu Inter, foto: Imago +14   FOTO
Cristi Chivu, după ce a luat titlul cu Inter, foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 04 mai 2026, 12:00 / Actualizat luni, 04 mai 2026 14:07

Cristi Chivu (45 de ani) a cucerit duminică seara titlul în Italia, cu Inter, cu trei etape înainte de finalul sezonului, iar jucătorii lui au pornit fiesta pe gazon, imediat după ultimul fluier. Primul jucător care a sărit să îl îmbrățișeze pe tehnicianul român, înainte de a pătrunde pe teren, pentru a se bucura alături de restul colegilor, a fost turcul Hakan Calhanoglu (32 de ani).

Cu câteva secunde înainte ca arbitrul să fluiere finalul duelului de pe „Giuseppe Meazza”, jucătorii lui Inter porniseră sărbătoarea în zona băncilor de rezerve. La marginea terenului era și Cristi Chivu, care s-a descătușat imediat ce a auzit ultimul fluier al întâlnirii.

În toată nebunia de pe margine, cu jucătorii în extaz, dând buzna pe teren, primul care s-a oprit preț de câteva secunde pentru a merge să îl îmbrățișeze pe antrenorul lui a fost Calhanoglu. Cei doi au vorbit câteva secunde, apoi au mers să sărbătorească cu suporterii.

Fiind accidentat, mijlocașul turc n-a jucat duminică seară, în victoria 2-0 contra Parmei, dar a fost pe bancă, de unde a trăit cu sufletul la gură fiecare moment.

Îmbrățișarea lui Calhanoglu cu Chivu a amintit de momentul cu Lucescu de pe 26 martie, la Istanbul

+9 FOTO

Momentul din finalul partidei a amintit de îmbrățișarea pe care Hakan Calhanoglu i-a oferit-o regretatului Mircea Lucescu la finalul confruntării de pe 26 martie, de la Istanbul, din barajul pentru Cupa Mondială.

Turcia a câștigat atunci cu 1-0 și s-a calificat în finala barajului, dar Calhanoglu, în ciuda bucuriei generate de moment, nu l-a uitat pe Mircea Lucescu, omul care l-a lansat la naționala turcă. Hakan Calhanoglu a lucrat cu fostul selecționer al României în perioada în care antrenorul a pregătit naționala Turciei (2017-2019).

Coincidență superbă cu Il Luce! Cine a fost primul om pe care Cristi Chivu l-a luat în brațe după fluierul final
Îmbrățișarea lui Calhanoglu cu Chivu a amintit de momentul cu Lucescu de pe 27 martie, la Istanbul

Pentru Hakan Calhanoglu, antrenorii români au fost o adevărată binecuvântare. Cu Mircea Lucescu a colaborat foarte bine la naționala Turciei, iar alături de Cristi Chivu a câștigat acum titlul în Serie A.

Chivu este numărul unu. Tocmai datorită lui am devenit și mai mult o echipă, și mai mult o familie. De asemenea, datorită antrenorului Cristian Chivu, am fost cu toții mai uniți.

Chivu a fost primul care a avut încredere în mine, am încercat să dau totul pentru el și pentru echipă. E păcat de accidentările cu care m-am confruntat, putea fi cel mai bun sezon al meu, dar cred că mi-am adus contribuția. Am preferat să spun puțin în afara terenului și să demonstrez totul cu fapte în timpul meciurilor

- Hakan Calhanoglu, după ce Inter a devenit campioană

Citește și:
Schimbare istorică la Dinamo » Clubul a renunțat la sigla veche!
Superliga
Schimbare istorică la Dinamo » Clubul a renunțat la sigla veche!
Modul „MISTIFICATOR” prin care CCA încearcă să „spele” brigada care a greșit flagrant în faza crucială pentru titlul Craiovei: „Așa se interpretează!”
Superliga
Modul „MISTIFICATOR” prin care CCA încearcă să „spele” brigada care a greșit flagrant în faza crucială pentru titlul Craiovei: „Așa se interpretează!”
Nicolescu vine cu un scenariu-bombă de la Craiova - Dinamo: „Știți ce i-ar fi spus asistentul lui Kopic?!”
Superliga
Nicolescu vine cu un scenariu-bombă de la Craiova - Dinamo: „Știți ce i-ar fi spus asistentul lui Kopic?!”
Cum vede Porumboiu marea greșeală de la Craiova - Dinamo: „Nu înțeleg un lucru”
Superliga
Cum vede Porumboiu marea greșeală de la Craiova - Dinamo: „Nu înțeleg un lucru”
FOTO Fabrică istorică dispare, lovită de concurența mărfurilor ieftine aduse din China
Profit.ro
FOTO Fabrică istorică dispare, lovită de concurența mărfurilor ieftine aduse din China
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Adversara lui CSM București din Final Four-ul Ligii va pierde titlul din cauza unei reguli desființate de 4 ani în Europa

Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”


Comentarii (1)
Salient
Salient  •  04 Mai 2026, 14:20

Mai terminati cu "il Luce" al vostru! Subiectul e Chivu si nu are absolut nicio legatura cu "regretatul" vostru. E mare problema in Romania: dictatorii au venit si au plecat dar cultul personalitatii a ramas din cauza unei prese si alte forme mediatice sub orice critica.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează