FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

Gică Hagi, impresionat de un jucător din Superliga: „După 7 minute am zis: «Hai să-l luăm!»”

Gică Hagi, impresionat de Oucasse Mendy
Gică Hagi, impresionat de Oucasse Mendy

Articol de - Publicat miercuri, 06 mai 2026 20:01 / Actualizat miercuri, 06 mai 2026 21:00

Ianis Zicu, fostul antrenor de la Farul, a declarat că l-a dorit pe Oucasse Mendy în vară. Extrema stânga a refuzat atunci, a mers în Belgia, iar în ianuarie a semnat cu U Cluj.

Mendy e printre cei mai importanți jucători de la U Cluj, echipă care speră la event în acest sezon. Francezul a marcat 5 goluri în 13 meciuri de Superliga și a dat 4 pase decisive. A înscris de două ori și în Cupa României, în 3 partide.

Traiectoria lui Mendy putea fi alta, dacă în vară semna cu Farul. Atunci, el s-a dus în Belgia, la La Louviere. A stat doar jumătate de an și în ianuarie 2026 a semnat cu U Cluj.

Oucasse Mendy l-a impresionat inclusiv pe Gică Hagi

Printre cei de la Farul care au rămas impresionați de Mendy se numără și Gică Hagi, care în vară era acționar majoritar la clubul din Constanța.

„Mendy, care e la U Cluj, în vară l-am văzut eu, cu Zoli (n.r. Zoltan Iașko), cu Tibi Curt și cu Gică Hagi, și, după 7 minute, am spus: «Da, hai să-l luăm!». Instant.

L-am sunat și a doua zi a spus că mai așteaptă și s-a dus în altă parte. Apoi a venit probabil pe 12-14.000 (n.r. - de euro pe lună) la U Cluj. Noi oricum nu puteam să plătim atât”, a declarat Ianis Zicu, potrivit digisport.ro.

De-a lungul carierei, Mendy a jucat la Montpellier B, Marignane, FC Martigues - toate în Franța, La Louviere (Belgia) și U Cluj.

Poziția mea preferată este în partea stângă, dar nu mă deranjează să joc nici în dreapta sau ca vârf. Sunt bine adaptat.

- Oucasse Mendy, extremă stânga U Cluj

Gică Hagi, impresionat de un jucător din Superliga: „După 7 minute am zis: «Hai să-l luăm!»”
- Oucasse Mendy, extremă stânga U Cluj/ FOTO Imago Images
Citește și:
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Stranieri
Jucătorul din naționala României căută echipă, dar acum se relaxează cu logodnica în Capri: „Undeva între mare și visele mele”
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Cum arată tabloul Campionatului Mondial după etapa 2 a grupelor: Portugalia - Spania și Germania - Franța?!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată tabloul Campionatului Mondial după etapa 2 a grupelor: Portugalia - Spania și Germania - Franța?!
Wow, Dallas, ne-ai impresionat! 5 locuri care ne-au plăcut în orașul texan
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Wow, Dallas, ne-ai impresionat! 5 locuri care ne-au plăcut în orașul texan
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Profit.ro
Schimbare la buletinul electronic după zeci de reclamații
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (7)
21lva
21lva  •  07 Mai 2026, 09:20
Postat de Codrin pe 07 Mai 2026, 06:22

Voi astia care o tot dati cu ”cluburi de stat, bani publici”, sau alte aberatii sunteti constienti ca banii aia nu pot sa mearga pe salariile jucatorilor, nu? Ei in mare parte sunt investiti in centrele de copii si juniori ai clubului, grosul banilor venind din drepturi TV, sponsorizari sau ticketing.

Nu este nicio aberație, este un fapt. O să fii surprins să afli că o treime din bugetul lui U Cluj (doar un exemplu), provine din bani publici. În unii ani (2023, de exemplu) fiind principala sursă de venit

Serbix12
Serbix12  •  07 Mai 2026, 08:47
Postat de Codrin pe 07 Mai 2026, 06:22

Voi astia care o tot dati cu ”cluburi de stat, bani publici”, sau alte aberatii sunteti constienti ca banii aia nu pot sa mearga pe salariile jucatorilor, nu? Ei in mare parte sunt investiti in centrele de copii si juniori ai clubului, grosul banilor venind din drepturi TV, sponsorizari sau ticketing.

iti dai seama ce bani se face din ticketing, daca cu Arges au fost 1500 de spectatori. U are multi sponsori, dar are o parte considerabila din buget asigurat si de la Consiliul Judetean, in 2025 au bagat 2,7 mil de euro, bani cu care putea face boculet o bucatica din metroul cu care tot se lauda.

Codrin
Codrin  •  07 Mai 2026, 06:22
Postat de 21lva pe 06 Mai 2026, 22:49

Greu să concurezi cu cluburile de stat. Liga profesionistă..

Voi astia care o tot dati cu ”cluburi de stat, bani publici”, sau alte aberatii sunteti constienti ca banii aia nu pot sa mearga pe salariile jucatorilor, nu? Ei in mare parte sunt investiti in centrele de copii si juniori ai clubului, grosul banilor venind din drepturi TV, sponsorizari sau ticketing.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează
Close