SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  ULTIMUL MECI

Sfîrşit de drum

Articol de , , , - Publicat duminica, 24 august 2008 00:00

Luminiţa Dinu, Valeria Beşe şi Narcisa Lecuşanu vor juca azi, împotriva Suediei, pentru ultima dată la “naţională”


“Naţionala” tristă a lui Tadici va juca azi ultimul meci la Beijing, cel pentru locurile 7-8, împotriva Suediei. Echipa României nu pare a mai avea viitor. Steluţa Luca, fostul căpitan, a renunţat să mai joace pentru Ro­mâ­nia încă înainte de Olimpiadă, iar acum, după Beijing, alte trei “tri­colore” şi-au anunţat retragerea.

“Pentru mine a fost ultimul turneu final. Îmi pare rău, voiam să mă despart de echipa naţională cu un loc pe podium. Perioada petre­cută la naţională, cu bune şi rele, rămîne însă una de care îmi voi aminti întotdeauna cu plăcere”, a declarat portarul Lumi­ni­ţa Huţu­pan Dinu (36 de ani), probabil cel mai valoros goal-keeper pe care l-a avut România, la feminin, în toate timpurile.

Şi portdrapelul “tricolor” de la Beijing, Valeria Beşe (28 de ani), a anunţat că după Olimpiadă nu va mai participa la acţiunile “naţio­nalei”. “Dezamăgirea e prea mare. Am venit şi am dat totul întotdeauna, dar decepţia a fost prea mare acum”, a anunţat Beşe, care va trebui să se opereze imediat după Olimpiadă, la umărul drept, avînd ligamentul rupt.

Al treilea nume din formaţia Ro­mâniei este cel al Narcisei Le­cu­şanu (31 de ani). Revenită în echipa na­ţională în 2005, după o lungă pauză, interul stînga e trist, nea­vînd posibilitatea să arate ce poate în teren la Beijing. Antrenorul Tadici a folosit-o mult prea puţin şi e hotărîtă să renunţe, chiar dacă selecţionerul va fi schimbat.

“Voiam să mă despart de echipa naţională cu o medalie, dar nu a depins numai de mine”
LUMINIŢA DINU portar România

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (19)
 •  25 August 2008, 14:42

fetelor,aşa cum a declarat şi vicepreşedinteleFRH,sânte-ţi de aur nu de locul 7,cele care vreţi să renunţaţi la naţională,nu-i face-ţi pe plac lui Tadici.D-le.Cristian Gaţu cred că aveţi un pic de vină,n-aţi văzut că,conducerea OLTICHIM s-a debarasat de Tadici,dumneavoastră a-ţi continuat cu el la Naţională cu toate că 85-95% dintre componentele Naţionalei erau de la OLTCHIM.

 •  25 August 2008, 10:25

Va intoarceti acasa, il dati afara pe Tadici, iar dupa asta va apucati de treaba pentru Europene, asa puteti sa-i aratati la "prost" ca aveti valoare. Noi romanii am suferit mult pentru aceasta olimpiada, pentru voi, dar acum puteti sa stergeti aceasta perioada trista din viata noastra a tuturor, cu un rezultat mare in decembrie. Va doresc multa sanatate si un antrenor cu, care sa puteti discuta, dar pe care sa-l respectati. Daca va uniti fortele acum, nu va fi tarziu, se mai poate fac

 •  23 August 2008, 15:53

cu plecaciune JU ''-De JU pe 23.08.2008 la 10:26#6 apropo stie cineva care sunt statisticile lui hutupan la olimpiada??????????? 1.kazastan-47% 2.china-43% 3.franta(1)-42% 4.angola - 40% 5.norvegia-45% 6.ungaria - 23%??????? 7.franta(2)-42% matematica este dura cifrele daca le citesti bine si le analizezi bine ~spune~ multe. meciul cu hu.cel mai important,jumate din procentaj. doua nelamuriri: a)tradare?????????? b)lipsa de valoare? concluziile pt.voi??!!!!!!!!!!!!!!!

Vezi toate comentariile (19)
Comentează