INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - ARSENAL

CORESPONDENȚĂ DIN BUDAPESTA Note GSP la PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor » Cine a fost „fantoma de pe Dunăre” și cine este „cel mai bun din lume”

Note GSP la PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor » Cine a fost „fantoma de pe Dunăre” și cine este „cel mai bun din lume” +43   FOTO
Note GSP la PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor » Cine a fost „fantoma de pe Dunăre” și cine este „cel mai bun din lume”

Articol de , , - Publicat sambata, 30 mai 2026 22:26 / Actualizat sambata, 30 mai 2026 22:47

PSG este vechea și noua regină a Europei, după ce s-a impus contra celor de la Arsenal la loviturile de departajare, scor 4-3, după 1-1 în 120 de minute.

Totuși, cine a ieșit la rampă și cine a dezamăgit pe una dintre cele mai mari scene ale fotbalului mondial, într-un duel cu accente dramatice, decis la finele loteriei penalty-urilor? Analizăm prestațiile tuturor jucătorilor și acordăm notele după partida de pe „Puskas Arena”.

Cum s-au descurcat parizienii la Budapesta:

  • Matvey Safonov - nota 5 » Poziționarea sa de la golul lui Havertz a lăsat de dorit, deși șutul a fost imparabil. Foarte sigur pe centrări. Fără reacție la loviturile de departajare, a fost salvat de execuțiile slabe ale lui Eze și Gabriel.

  • Achraf Hakimi - nota 7 » Gol la loviturile de departajare, fără greșeală pe fază defensivă.

  • Marquinhos - nota 6 » Neatent, inexactitatea lui a dus la primul gol al serii. Ulterior, și-a reintrat în ritmul obișnuit și a fost excelent pe plan defensiv.

  • Willian Pacho - nota 7 » O „bestie” la duelurile aeriene: 4 din 4 dueluri câștigate, 4 baloane recuperate, a fost driblat o singură dată. Bun.

  • Nuno Mendes - nota 6 » Noni Madueke i-a creat ceva probleme în finalul partidei, însă, per total, sigur, cu același apetit ofensiv. A ratat la loviturirle de departajare.

  • Fabian Ruiz - nota 6 » În nota obișnuită, nu a ieșit cu nimic în evidență, nici nu a încurcat acțiunile din zona mediană.

  • Joao Neves - nota 7 » Foarte prezent în careul advers, are un procentaj de peste 85% al duelurilor câștigate. Bun.

  • Vitinha - nota 9 » Cele mai multe tentative de șut, cele mai multe atingeri de balon, în momentul în care a fost schimbat, printre cei mai mulți kilometri parcurși pe teren, cu adevărat un „workhorse”, atât în defensivă, cât și în apărare. Statistica uluitoare e că are 141 de pase precise din 150, un procentaj de 94%. Cel mai bun mijlocaș din lume, fără doar și poate.

  • Desire Doue - nota 7 » Omul care a orchestrat cele mai multe dintre acțiunile parizienilor. Gol și la loviturile de departajare.

  • Kvicha Kvaratskhelia - nota 7 » A obținut penalty-ul din care PSG a egalat, foarte activ oricum, deși fără realizări timp de o oră de joc. Când are mingea și ceva spațiu de manevră, e o plăcere să-l vezi la treabă.

  • Ousmane Dembele - nota 8 » Cine putea să-și asume responsabilitatea unui penalty în finala Ligii Campionilor dacă nu Balonul de Aur? Dembele a transformat fără probleme în repriza a doua. A ieșit șchiopătând de pe teren.

  • Luis Enrique, antrenor - nota 9 » Genial. Nu mai e nimic de spus despre omul care, din această seară, are trei trofee de Liga Campionilor în CV.

Pe parcurs au intrat:

  • Bradley Barcola ('83) - nota 6

  • Goncalo Ramos ('90+6) - nota 7 » Bătăios, a și deschis seria penalty-urilor cu o reușită frumoasă.

  • Warren Zaire-Emery ('95) - nota 6

  • Ilya Zabarnyi ('106) - a jucat prea puțin pentru a fi notat.

  • Lucas Beraldo ('106) - a jucat prea puțin pentru a fi notat. Totuși, a marcat golul decisiv pentru parizieni la loviturile de departajare.

PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor din 2026 // foto: Ionuț Iordache
PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor din 2026 // foto: Ionuț Iordache
PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor din 2026 // foto: Ionuț Iordache
PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor din 2026 // foto: Ionuț Iordache
PSG - Arsenal, finala Ligii Campionilor din 2026 // foto: Ionuț Iordache
+38 FOTO

Calificativele „tunarilor”, în finala Ligii Campionilor:

  • David Raya - nota 7 » Bun, a scos și o lovitură de departajare. Nu e eșecul lui, sub nicio formă.

  • Cristhian Mosquera - nota 4 » Depășit ușor în mai multe rânduri de Nuno Mendes, apoi a comis penalty-ul din repriza secundă, după un fault stupid asupra lui Kvaratskhelia. Schimbat imediat cu Timber.

  • William Saliba - nota 7 » O idee mai ezitant decât Gabriel pe faza defensivă, dar mult mai bun cu mingea la picior, multe atacuri ale roș-albilor din Londra au plecat din gheata sa.

  • Gabriel - nota 6 » Un „monstru” în apărare. Totuși, execuția lamentabilă care a trimis trofeul la Paris scade mult din notă.

  • Piero Hincapie - nota 6 » Sigur, fără greșeli, i-a ținut cu brio piept lui Doue.

  • Myles Lewis-Skelly - nota 5 » Atitudine OK, însă nu au trecut multe mingi pe la el, iar când au făcut-o, ori le-a greșit, ori a pasat la siguranță înapoi, ori s-a complicat inutil.

  • Declan Rice - nota 8 » Imperial la mijlocul terenului. Cel mai bun om al lui Arteta.

  • Martin Odegaard - nota 5 » Căpitanul „tunarilor” nu a părut în joc, încă chinuit de problemele pe care le-a avut pe tot parcursul acestui sezon. A atins mingea doar de 12 ori și a oferit două pase în ultima treime timp de mai bine de o oră. Prea puțin pentru un coordonator de joc.

  • Bukayo Saka - nota 4 » Fantoma” de pe Dunăre. Invizibil.

  • Leandro Trossard - nota 6 » Are un mare merit la golul lui Havertz. 12/18 pase precise, sigur în exprimare, însă fără alte realizări.

  • Kai Havertz - nota 8 » Omul pentru meciuri mari. A deschis scorul în minutul 6, cu un șut excelent, la finele unei acțiuni în care nu a putut fi prins de Pacho. Oportunist, a profitat de balonul degajat de Marquinhos în Trossard.

  • Mikel Arteta, antrenor - nota 6

Pe parcurs au intrat:

  • Viktor Gyokeres ('67) - nota 6

  • Jurrien Timber ('67) - nota 6

  • Gabriel Martinelli ('83) - nota 6

  • Noni Madueke ('83) - nota 7

  • Eberechi Eze ('91) - nota 4 » Extrem de indolent, a și ratat lamentabil la loviturile de departajare.

  • Martin Zubimendi ('91) - nota 6

VIDEO. Reporterii GSP au surprins momentul în care PSG a triumfat pentru a doua oară în Liga Campionilor

Citește și:
Nae Ungureanu va fi înmormântat azi lângă Ilie Balaci »  Cortegiul funerar a ajuns la Biserica „Sfânta Treime”
Superliga
Nae Ungureanu va fi înmormântat azi lângă Ilie Balaci » Cortegiul funerar a ajuns la Biserica „Sfânta Treime”
Scandal fără precedent la FCSB! Marius Baciu i-a exclus din lot pe Florin Tănase și Vali Crețu: „Contract reziliat, confirm!”
Superliga
Scandal fără precedent la FCSB! Marius Baciu i-a exclus din lot pe Florin Tănase și Vali Crețu: „Contract reziliat, confirm!”
Nae Ungureanu a povestit cu patos oltenesc, în 2023, cine a fost cel mai tare adversar din viața lui: „Mă, dă-l în p... mă-sii! Bun rău!”
Superliga
Nae Ungureanu a povestit cu patos oltenesc, în 2023, cine a fost cel mai tare adversar din viața lui: „Mă, dă-l în p... mă-sii! Bun rău!”
Adrian Mutu a ridicat în picioare peste 20.000 de oameni: „E un vis să antrenez aici”
Campionate
Adrian Mutu a ridicat în picioare peste 20.000 de oameni: „E un vis să antrenez aici”
Noul Făt Frumos al industriei auto din Europa: în șapte luni, chinezii au depășit deja vânzările pe tot anul 2025
Profit.ro
Noul Făt Frumos al industriei auto din Europa: în șapte luni, chinezii au depășit deja vânzările pe tot anul 2025
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Asta e lipsă de curaj!” » Decizia luată de Mihai Rotaru în cazul lui Filipe Coelho și primul nume mare care „bântuie” banca Craiovei

Milioane de oameni au văzut imaginile live și nu au crezut că sunt reale » Cât de aproape au trecut două avioane de un stadion plin


Comentarii (7)
drona
drona  •  31 Mai 2026, 07:50

Meci slab ,pe alocuri plictisitor pentru o finala de campioana a EU. Cred ca meciurile jucate pentru posesie obsesiva si sterile se apropie de faliment.

catavencu
catavencu  •  31 Mai 2026, 07:40

notele voastre si explicatiile sunt de cele mai multe ori bazate pe 1 singura actiune a jucatorului si nu pe tot meciul, paraleli cu realitatea

patratel2019
patratel2019  •  31 Mai 2026, 06:51

Cum dați, frate, notele astea? După caseta tehnică , sau după ureche? Aș fi interesat de o explicație în sensul acesta…

Vezi toate comentariile (7)
Comentează