Articol de David Istrate - Publicat luni, 01 iunie 2026 21:30 / Actualizat luni, 01 iunie 2026 21:47
Într-o atmosferă grozavă creată de cei aproape 10.000 de spectatori prezenți în BTarena, U-BT Cluj-Napoca a învins-o pe CSM Oradea cu 103-78, în meciul 3 al finalei LNBM, și e la un singur pas de un nou titlu. La finalul partidei, Mihai Silvășan și Cristian Achim, antrenorii celor două tabere, au tras concluziile despre confruntarea din Cluj.
Cu ocazia zilei de 1 iunie, organizatorii meciului 3 al finalei au pregătit o adevărată sărbătoare pentru copii. Jucătorii au avut niște echipamente speciale, desenate de juniorii din Academia U-BT, iar copiii sub 14 ani au avut acces gratuit.
Într-o atmosferă de sărbătoare, U-BT Cluj-Napoca și-a dominat marea rivală
De asemenea, de-a lungul meciului, au fost aplaudate la scenă deschisă două echipe de juniori, una de la masculin și una de la feminin, care au devenit campioane naționale. În plus, au existat mai multe show-uri, atât muzicale, cât și de dans, în care protagoniste au fost niște trupe de copii.
Pe teren, jucătorii lui U-BT au evoluat cu bucurie, intensitate și pasiune și au făcut spectacol. Trey Woodbury și-a ridicat nivelul și a jucat mult mai bine ca în ultima perioadă, după care i-a predat ștafeta lui Daron Russell, care a ridicat sala în picioare cu 3 coșuri consecutive de la distanță.
În repriza secundă, Mitch Creek a devenit principala armă ofensivă a lui U-BT. CSM Oradea, susținută în deplasare de o galerie numeroasă, care a ocupat două sectoare în BTarena, a avut momente în care a încercat să revină și a reușit diverse run-uri, însă acestea au fost oprite rapid de gazde.
Cele două galerii au creat o atmosferă incendiară și, la final, U-BT Cluj-Napoca s-a impus cu 103-78, ducând scorul la general la 2-1. Imediat după încheierea jocului, căpitanul Patrick Richard a luat microfonul, le-a urat „La mulți ani” copiilor și le-a transmis spectatorilor că echipa îi așteaptă miercuri, 3 iunie, la ora 19:00, la meciul 4, cel care îi poate asigura lui U-BT al 6-lea titlu consecutiv.

Avertismentul lui Mihai Silvășan: „Trebuie să rămânem concentrați și cu picioarele pe pământ”
„Cam despre asta e vorba într-o finală, despre intensitate și despre această atmosferă. Mulțumim publicului pentru că a umplut sala. I-am simțit aproape (n.r. pe fanii noștri) și chiar vorbeam cu jucătorii mei că trebuie să avem intensitatea necesară și spirit de luptă pentru ca publicul să ne ajute. Trebuia să îi încântăm prin efortul nostru”, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul „studenților”.
„Nu mă interesează scorul, diferența, absolut nimic. Este doar o victorie, 2-1 pentru noi și mergem mai departe. Trebuie să rămânem concentrați și cu picioarele pe pământ pentru meciul de miercuri. Repet, e doar al 3-lea meci din finală, e 2-1 și finala nu se încheie la 2-1, ci când ajunge primul la 3”, a adăugat tehnicianul clujean, subliniind nevoia ca echipa lui să nu se considere deja campioană.
Aceeași atitudine a arătat-o și Daron Russell, autor a 24 de puncte, 8 pase decisive și 4 recuperări. El a vorbit despre rivalitea cu CSM Oradea și a declarat că bihorenii le-au câștigat respectul în primul meci al finalei, câștigat cu 87-84.
„În primul meci, ne-au dat «un pumn în gură», ne-au câștigat respectul. E o echipă solidă, foarte fizică. Trebuie să continuăm să jucăm la același nivel fizic și cred că vom fi bine”, a explicat „Fatts”.
„A fost probabil una din cele mai frumoase atmosfere de tot sezonul. Cred că se compară cu cea de la meciul cu Steaua Roșie sau Partizan. E acolo în top. De-abia aștept să îi revedem miercuri și sperăm să ne dea energie”, a precizat fundașul româno-american despre atmosfera din BTarena.

Cristian Achim își păstrează speranța: „Normal că există, cum să nu existe?”
De partea cealaltă, în tabăra orădeană s-a observat resemnare. Kris Richard, veteranul oaspeților, i-a lăudat pe adversari și a spus că e nevoie ca el și coechipierii lui să își refacă strategia și să își ridice nivelul concentrării.
De asemenea, Cristian Achim a explicat unde s-a făcut diferența: „În relațiile 1 la 1, în mod special, unde au marcat coșuri cu mare ușurință și la niște recuperări ofensive care au fost transformate direct în puncte. N-ai ce să comentezi când primești 55 de puncte până la pauză. Deja este mult prea mult.”
Cu toate acestea, tehnicianul „Leilor-Roșii” nu se dă bătut.
„Speranța există până când se termină (n.r. finala). Normal că există, cum să nu existe? Este doar 2-1, se termină când o echipă ajunge la 3 victorii. Vom vedea dacă se va întâmpla peste două zile sau în meciul 5. Noi încercăm să ne jucăm șansa până la capăt”, a concluzionat Achim.
Miercuri, 3 iunie, cu începere de la ora 19:00, U-BT Cluj-Napoca și CSM Oradea se vor întâlni din nou în BTarena. Gazdele speră la o nouă victorie clară și la tradiționala baie în Someș, în timp ce oaspeții vor să le strice sărbătoarea clujenilor și să readucă seria pe teren propriu.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.