Articol de Alexandru Stanciu - Publicat marti, 09 iunie 2026, 09:58 / Actualizat marti, 09 iunie 2026 10:08
Arsenal l-a demis pe șeful staff-ului medical al clubului, Zabar Iqbal, la doar câteva zile de la finalul sezonului de vis traversat de „tunari”, care au triumfat în Premier League și au ajuns până în finala Ligii Campionilor, unde au cedat la loviturile de departajare în fața lui PSG, scor 3-4, după 1-1 în timpul regulamentar.
Specialistul în vârstă de 51 de ani, care s-a alăturat clubului în februarie 2024, a fost convocat la o întâlnire, unde i s-a comunicat demiterea imediată. Vestea a fost o surpriză uriașă atât pentru el, cât și pentru ceilalți membri ai echipei medicale, potrivit „The Telegraph”.
Arsenal l-a demis pe șeful staff-ului medical, la finalul sezonului de titlu
Demiterea surpinzătoare vine pe fondul unei analize interne a accidentărilor din echipă. Luna trecută s-a aflat că fizioterapeutul spaniol Joaquin Acedo, un vechi cunoscut al lui Mikel Arteta, a fost desemnat de club să studieze statisticile accidentărilor pe parcursul sezonului proaspăt încheiat.

Potrivit sursei citate anterior, nu este clar dacă demiterea lui Iqbal este direct legată de raportul întocmit de Acedo.
Pe parcursul sezonului, în cadrul clubului au existat diverse discuții privind cauzele absențelor prelungite ale unor jucători cruciali precum Martin Odegaard, Bukayo Saka, Jurrien Timber și Kai Havertz.
Potrivit analizei, printre factorii posibili pentru problemele legate de accidentări se află și suprasolicitarea fotbaliștilor în procesul de antrenament, selecția echipei, rotația și serviciile medicale.
Iqbal a condus demartamentul de medicină sportivă și îmbunătățire a performanței la Arsenal. Anterior, acesta a ocupat o poziție similară la Crystal Palace timp de aproape 8 ani, iar înainte de experiența la „vulturi” a petrecut peste 4 ani la Liverpool. De-a lungul carierei, Iqbal a trecut și pe la Tottenham, unde a lucrat inițial ca medic la academie, iar apoi la prima echipă.
La finalul stagiunii precedente, Arsenal s-a clasat pe primul loc în Premier League, cu 85 de puncte, câștigând astfel titlul după o secetă de 22 de ani.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP