PORTRET Eroul zilei pentru Columbia: „El hincha en la cancha” » Fotbal pe maidan, ultras și fundașul îndrăgostit de goluri

Daniel Munoz celebrând golul victoriei cu Congo
Daniel Munoz celebrând golul victoriei cu Congo

Articol de - Publicat miercuri, 24 iunie 2026 13:14 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2026 13:32

Daniel Muñoz, fundașul dreapta al lui Crystal Palace, a semnat victoria Columbiei cu Congo (1-0) și a obținut biletul pentru 16-imi. Iată povestea apărătorului de 30 de ani, „suporterul în teren”, care e golgeterul actual al Los Cafeteros la turneul final.

Cu ochii ațintiți spre Luis Diaz și James Rodriguez, iată că Daniel Muñoz este cel ce a ieșit în evidență - din nou - pentru o victorie, 1-0 cu Congo, ce aduce biletele pentru 16-imi columbienilor.

Fundașul dreapta îndrăgostit de gol a punctat, în poarta bravului Lionel Mpasi. Iar. Istoria îl va aminti printre eroii acestui Campionat Mondial 2026 pentru Los Cafeteros.

4trofee a cucerit Munoz în carieră, trei cu Crystal Palace (Conference League, FA Cup și Supercupa) și unul cu Genk (Cupa Belgiei)

Istoria îl va aminti pe Daniel Muñoz ca fiind unul dintre cei mai mari eroi ai Columbiei la Cupa Mondială din 2026. Urletul emoționant de după al doilea său gol la Mondial - a punctat și în victoria 3-1 cu Uzbekistan - a fost sărbătoarea Columbiei care speră la un turneu final memorabil.

Momentan, Muñoz este cel mai bun marcator al echipei sud-americane în acest turneu, cu 2 goluri în primele sale 2 meciuri.

48de selecții a adunat Munoz pentru naționala Columbiei, marcând de 5 ori

De unde a pornit Daniel Munoz: „Când treceau mașinile și autobuzele, opreai jocul”.

El hincha en la cancha” (n.r. - „Fanul pe teren”) era porecla dată de ultrașii lui Atletico Nacional pentru Daniel Muñoz. Născut în Amalfi, un orășel tradițional columbian din nord-estul țării, dar crescut în tumultosul Medellin, apărătorul era foarte iubit de către pătimașii suporteri.

Când Oliver Glasner, antrenorul ce a scris istorie cu Crystal Palace, a fost întrebat despre Daniel Muñoz la o conferință de presă, austriacul a zâmbit: „Daniel are o mentalitate de antrenament remarcabilă. În fiecare sesiune, el este cel care aleargă cel mai mult, sprintează cel mai mult. În fiecare meci, joacă cu cea mai mare intensitate. Este dorința oricărui manager să aibă un astfel de jucător”.

Eroul zilei pentru Columbia: „El hincha en la cancha” » Fotbal pe maidan, ultras și fundașul îndrăgostit de goluri
Daniel Munoz, în duel cu Leo Messi și naționala Argentinei

Cei de la Crystal Palace au povestit că el, Daniel Munoz, este ultimul care intră în cantină ca să mănânce. Prin urmare, fie a fost ultimul jucător care a părăsit sala de sport înainte de a merge la prânz, fie a fost ultimul care a terminat de salutat tinerii fani care așteptau autografe în tribune.

„Fotbalul se joacă pe străzi în Bello, suburbia Medellinului. Două pietre erau stâlpii porții. Jucai cinci contra cinci, șase contra șase, iar când veneau mașini sau autobuze, opreai jocul. Când treceau, o luai de la capăt. Aceasta a fost o parte importantă a copilăriei mele.

În copilărie, am crescut urmărind Atlético Nacional. Am început să merg la meciuri când aveam 10 ani cu mama și prietenii mei. Jucam propriile mele meciuri în fiecare weekend, apoi mergeam pe stadion să încurajez Nacional.

Acea a fost o perioadă care m-a învățat multe. M-a motivat. M-am văzut mereu devenind fotbalist profesionist. Mi-a dat motivația să joc meciurile mele - și să lupt pentru visul meu”, a povestit Munoz pentru site-ul lui Crystal Palace.

5goluri și 4 assist-uri a adunat Daniel Munoz pentru Crystal Palace în sezonul recent încheiat în 46 de meciuri

Daniel Munoz, drumul de la ultrasul lui Atletico Nacional la câștigarea Conference League și goluri la Mondial

În adolescență, Muñoz s-a alăturat grupului "Los Del Sur", cel mai faimos grup de suporteri al lui Nacional. Ulterior, pe rețelele de socializare au apărut imagini cu el, adolescent fără tricou, în tribune, urlând pentru eroii săi. Nu și-a imaginat că într-o zi li se va alătura.

La 23 de ani purta banderola de căpitan a alb-verzilor. Atletico l-a transferat la Genk pentru 4,5 milioane de euro. Ulterior, belgienii l-au cedat pentru 8 milioane de euro celor de la Crystal Palace. Este un fundaș dreapta care atrage golul. Contribuie și cu assist-uri. Drept dovadă cifrele sale la echipele de club:

  • 8 goluri și 4 assist-uri în 33 de meciuri pentru Atletico Nacional

  • 19 goluri și 20 de assist-uri în 148 de meciuri pentru Genk

  • 11 goluri și 16 assist-uri în 108 meciuri pentru Crystal Palace

Am o conexiune specială cu fiecare fan, fiindcă știu cum trăiesc ei fotbalul. Am rămas un fan. Îmi place să vorbesc cu fanii din teren. Merită! Știu ce sacrificii fac
Daniel Munoz, fundaș Columbia

Citește și:
Gigi Becali nu s-a putut abține! L-a jignit în direct pe Florin Tănase: „Nu e întreg la cap! Doar nebunii se gândesc la așa ceva”
Superliga
Gigi Becali nu s-a putut abține! L-a jignit în direct pe Florin Tănase: „Nu e întreg la cap! Doar nebunii se gândesc la așa ceva”
Starul lui Manchester United a recunoscut noua relație, la un an de la divorț: „În zilele noastre...”
Campionate
Starul lui Manchester United a recunoscut noua relație, la un an de la divorț: „În zilele noastre...”
ȘOC! Dinamo - FCSB ar putea să NU se joace în București
Superliga
ȘOC! Dinamo - FCSB ar putea să NU se joace în București
Paradoxul din sudul României: de 13 ani fără fotbal la nivel național, însă stadionul de 11.000 de locuri a fost modernizat pentru o echipă din alt oraș
Special
Paradoxul din sudul României: de 13 ani fără fotbal la nivel național, însă stadionul de 11.000 de locuri a fost modernizat pentru o echipă din alt oraș
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia mai pierde o parte din producția Duster în fața fabricii din India
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Uzina Dacia mai pierde o parte din producția Duster în fața fabricii din India
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Irina Begu s-a căsătorit cu antrenorul ei, fost jucător cunoscut de tenis

Artista faimoasă din România se iubește cu un fotbalist mai tânăr cu 13 ani » Fiul ei joacă la FCSB: „Felicitări, campionul meu!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează