Articol de David Istrate - Publicat miercuri, 24 iunie 2026 22:00 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2026 22:43
După ultima etapă a Cupei Mondiale de înot în ape deschise, desfășurată în Setubal, în perioada 20-21 iunie, mai multe sportive s-au îmbolnăvit și au acuzat calitatea apei din orașul aflat la sud de Lisabona, capitala Portugaliei.
În acest an, cele 4 etape ale Cupei Mondiale de înot în ape deschise s-au ținut în Somabay, Egipt (27-28 martie), Ibiza, Spania (24-25 aprilie), Golfo Aranci, Italia (1-2 mai) și Setubal, Portugalia (20-21 iunie). După ultima etapă, mai multe sportive s-au îmbolnăvit și au criticat calitatea apei din râul Sado, care a găzduit proba de 10 kilometri.
Potrivit lui Bernd Berkhahn, antrenor german, problema a fost că apa a fost controlată cu 48 de ore înaintea competiției, în condițiile în care zona e cunoscută pentru traficul naval. „Navele mari își deversează toaletele și alte deșeuri direct în apă”, a explicat el pentru Bild.
Mai multe sportive au ajuns în spital: „O noapte întreagă a trebuit să vomit”
După încheierea competiției, a urmat un val de plângeri din partea sportivelor. De exemplu, Ginevra Taddeucci a scris următoarele: „O noapte întreagă a trebuit să vomit, stând pe podea! Dragă World Aquatics, ne luptăm de ani de zile cu calitatea proastă a apei la competiții. Unde este protecția pentru sportivi?”.
„Să mă îmbolnăvesc din cauza calității apei cu o săptămână înainte de campionatele naționale nu era tocmai ce mi-am imaginat! M-am pregătit pentru Setubal cu probiotice, dar totuși sunt bolnavă fără întrerupere de luni, am febră mare și dorm lângă toaletă”, a completat-o franțuzoaica Ines Delacroix.
„Calitatea apei e o problemă, temperatura apei e o problemă și nimic nu se schimbă niciodată. Peste 10 sportivi sunt bolnavi, unii la spital”, a subliniat, revoltat, Gregorio Paltrinieri, campion olimpic.
Maghiara Bettina Fabian a mers și mai departe și a anunțat că nu va participa la Campionatul European, care se va ține în Sena, Franța:
„După tot ce s-a întâmplat la Jocurile Olimpice, chiar credeam că sportul nostru a învățat. În schimb, Federația Europeană de Natație a decis să țină ediția din acest an a Campionatului European de înot în ape deschise în Sena. După experiența mea de-acolo și infecția de care am suferit și ce mi s-a întâmplat acum, nu îmi voi risca din nou sănătatea. Nu voi concura în Sena.”
Potrivit publicației menționate anterior, Federația Mondială de Natație a confirmat Setubal ca locație pentru Cupa Mondială pentru încă patru ani.
„Hei, Federația Mondială de Natație, poate că apa a arătat bine, dar ați observat câte femei s-au îmbolnăvit după ce au concurat? Poate că e timpul să reconsiderați locațiile evenimentelor și să fiți mai atenți la calitatea apei”, a concluzionat Florian Wellbrock, campion olimpic.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!