Articol de Alexandru Tomuțiu - Publicat duminica, 05 iulie 2026 22:43 / Actualizat duminica, 05 iulie 2026 22:48
Portugalia-Spania este până acum meciul cu cel mai important cap de afiș de la acest Campionat Mondial, iar Roberto Martinez, selecționerul lusitanilor, regretă că acest duel nu se va juca într-o fază mai avansată.
Portugalia-Spania se va juca luni, 6 iulie, de la 22:00, în optimile Campionatului Mondial. Lui Martinez i-ar fi plăcut ca meciul să se dispute într-o fază mult mai avansată, chiar și în marea finală. Se așteaptă la un duel foarte complicat împotriva echipei lui Luis de la Fuente.
Roberto Martinez, înainte de Portugalia - Spania: „Respectul este total reciproc”
„Când pregătim Mondialul, pregătim cele trei meciuri din faza grupelor, acolo pregătești doar adversarii. Apoi intri într-o altă fază, de totul sau nimic, și îți pregătești mai mult echipa. Adversarul este foarte respectat, pentru că pentru a ajunge în această fază trebuie să fie o echipă competitivă.
Suntem două țări surori, este o sărbătoare a fotbalului iberic, este păcat că meciul este la acest nivel… ar fi fost o finală fantastică, dar trebuie să ne uităm mai mult la vestiarul nostru.
Respectul este total reciproc. Desigur, este un meci care are o mare importanță, pentru că suntem două echipe care au o idee foarte asemănătoare, avem nevoie de minge, am construit două echipe în jurul talentului individual.

Este frumos și este păcat că nu este în finală, dar asta este. Luis de la Fuente vrea să joace cele opt meciuri, și noi la fel, și din păcate una dintre echipe nu își va atinge scopul.
Mâine este un meci al jucătorilor, unde este cu adevărat o mândrie să fii în această poziție și cred că rolul nostru este să dăm forță și bucurie într-un meci care este atât de important”, a spus Roberto Martinez, conform abola.pt.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Escapadă de lux pe insula miliardarilor, după show-urile pentru Halep și Nadia: „Rămâi sexy!”