SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  JOCURILE OLIMPICE

Morariu: "Campionii noştri olimpici vor fi exemple pentru copiii care se vor apuca de sport"

Articol de GSP - Publicat joi, 04 septembrie 2008 00:00

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Octavian Morariu, a declarat că delegaţia României prezentă la Jocurile Olimpice de la Beijing s-a descurcat foarte bine, iar cei care au câştigat medalii vor fi nişte exemple pentru viitorii sportivi.

"Am spus imediat după încheierea Jocurilor de la Beijing şi o repet şi acum: am terminat această Olimpiadă cu capul sus. Am reuşit să cucerim mai multe medalii de aur, iar campionii noştri olimpici pot fi consideraţi exemple pentru copiii care se vor apuca de acum încolo de sport. Cu toţii ştim că a fost o competiţie foarte grea, iar sportivii merită toate felicitările noastre. Trebuie totuşi să amintim că nu doar sportivii au meritul acestor rezultate, ci şi federaţiile, precum şi cluburile care le-au asigurat olimpicilor toate condiţiile", a precizat Octavian Morariu.

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român ( COSR), Octavian Morariu, a declarat că delegaţia României prezentă la Jocurile Olimpice de la Beijing s-a descurcat foarte bine, iar cei care au câştigat medalii vor fi nişte exemple pentru viitorii sportivi.

"Am spus imediat după încheierea Jocurilor de la Beijing şi o repet şi acum: am terminat această Olimpiadă cu capul sus. Am reuşit să cucerim mai multe medalii de aur, iar campionii noştri olimpici pot fi consideraţi exemple pentru copiii care se vor apuca de acum încolo de sport. Cu toţii ştim că a fost o competiţie foarte grea, iar sportivii merită toate felicitările noastre. Trebuie totuşi să amintim că nu doar sportivii au meritul acestor rezultate, ci şi federaţiile, precum şi cluburile care le-au asigurat olimpicilor toate condiţiile", a precizat Octavian Morariu.

Medaliaţii delegaţiei române de la Jocurile Olimpice de la Beijing au fost premiaţi, joi, de către grupul de firme Niro, partener al COSR. Sportivele care au câştigat medalii de aur, Alina Dumitru (Judo), Georgeta Andrunache, Viorica Simion (ambele la canotaj), Sandra Izbaşa (gimnastică) şi Constantina Diţă Tomescu (maraton), au încasat cecuri în valoare de câre 10.000 de euro. De asemenea, Ana Maria Brânză, vicecampioana olimpică la proba spadă, a fost premiată cu 5.000 de euro. Medaliaţii cu bronz, Mihai Covaliu (sabie), echipa feminină de gimnastică şi componentele echipajului de canotaj 8+1, au primit câte 3.000 de euro.

Pentru sportivii români participanţi la JO de la Beijing urmează un nou ciclu, iar majoritatea dintre ei se gândesc deja la următoarele Jocuri Olimpice, care vor avea loc în 2012, la Londra.

Sursa: Mediafax

Citește și:
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (4)
 •  09 Septembrie 2008, 15:12

Asa ar trebui, sa fie ei exemplele. Din pacate nu se intampla asa ci sunt adorati fotbalistii si cei care nu fac nimic bun pentru tara noastra. Totusi, e clar ca o motivatie in plus pentru a-ti dori sa faci performanta cand vezi cat de frumos e la Olimpiada, asa este si pentru mine care sunt junior acum. Meritul este clar al sportivilor, pentru ca au putut depasi alti sportivi cu conditii clar superioare.:):D

 •  04 Septembrie 2008, 18:44

Care cluburi si federatii sustin sportivii? Transportul,masa si cazarea la campionatele nationale in sport sponsorizate de parinti. Care baze sportive in tara asta? Si ce prime mirifice!!!!!!!!!!!!!! Rusine, conducatori de doi lei care ies in fata numai la succese si felicitari

 •  04 Septembrie 2008, 17:06

Sincer, nu campionii olimpici sunt exemplele copiiilor , ci fotbalistii, manelistii, si luptatorii K1 . Domnule Morariu sunteti rupt de realitatea cotidiana. In ziua de azi nu se scoala nimeni noaptea sa urmareasca o cursa de maraton de exemplu decit poate cei din generatia mea. Cine asculta emisiuni gen Mondenii,La bloc,Vacanta Mare,Arestat la domiciliu, are si alte probleme decit JO. Cu tot respectul , gresiti fundamental. Acestia sunt ultimii sportivi si selectia a fost facuta inainte de 89

Vezi toate comentariile (4)
Comentează