SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  CANOTAJ

Pericol!

Articol de - Publicat luni, 08 septembrie 2008 00:00

Campioana olimpică Georgeta Andrunache poate rata Campionatele Europene din cauza accidentării la mîna dreaptă


La Beijing, în timpul Jocurilor Olimpice, Georgeta Andru­nache (32 de ani) nu a suflat o vorbă despre accidentarea la mîna dreaptă. “E o problemă mai veche, a trecut. Port atela metalică în continuare pentru că m-am obiş­nuit cu ea. Pentru protecţie”, era tot ce puteai scoate de la Geta. După ce a obţinut a cincea medalie olimpică de aur, pînă şi sportiva a uitat de accidentare. A revenit însă în pregătire, la Snagov, şi durerile au apărut şi mai pregnant. :(

“De trei zile nu mă mai pot antrena. Nu mai pot să strîng rama în mînă”, spune Georgeta Andru­na­che. A consultat mai mulţi medici, iar diagnosticul nu e prea îm­bu­curător: fisură a tendonului ulnar al carpului, ruptura fibrocartilagiului triunghiurilor din articulaţia pum­nului drept şi bursită în jurul osului pisiform.

“Sper să mai pot rezista două săptămîni ca să pot merge la Europene. Apoi, am eu timp să mă tratez”, spune Geta. “Marţi voi şti sigur dacă pot merge la Atena, la Europene. O să mă duc la domnul doctor Filipescu. El m-a văzut şi înainte de Olimpiadă şi mi-a recomandat infiltraţii. Altfel nu aş fi putut să trag la Beijing”, a subliniat Andrunache.

Înainte de Olimpiadă, cano­toa­rea a făcut două infiltraţii. “Pe moment m-am simţit bine, nu am mai avut probleme. După ce in­jecţiile şi-au terminat efectul, au reapărut durerile, şi mai mari. M-am tratat eu cu creme, cu gheaţă, dar degeaba”, a încheiat Geta.


“Dacă va fi nevoie, voi face o nouă infiltraţie în mînă, ca să pot merge la Europenele din Grecia. Îmi doresc foarte mult să mai cîştig un titlu european”
G. ANDRUNACHE


ULTIMA CURSĂ DIN CARIERĂ

De cinci ori campioană olimpică, ultimul titlu cucerit la Beijing îm­preună cu Viorica Susanu, în proba de două rame, Georgeta Andru­na­che doreşte să-şi încheie cariera cu un succes la Campionatele Euro­pe­ne, care vor debuta pe 16 septem­brie, la Atena. “Puteam să mă retrag imediat după Olimpiadă, dar am zis că oricum sîntem antrenate şi mai putem rezista o lună. Din păcate, au apărut probleme la mî­nă. Sper să pot însă să merg în Gre­cia”, a declarat Georgeta Andrunache.

Campioana olimpică Georgeta Andrunache poate rata Campionatele Europene din cauza accidentării la mîna dreaptă

La Beijing, în timpul Jocurilor Olimpice, Georgeta Andru­nache (32 de ani) nu a suflat o vorbă despre accidentarea la mîna dreaptă. “E o problemă mai veche, a trecut. Port atela metalică în continuare pentru că m-am obiş­nuit cu ea. Pentru protecţie”, era tot ce puteai scoate de la Geta. După ce a obţinut a cincea medalie olimpică de aur, pînă şi sportiva a uitat de accidentare. A revenit însă în pregătire, la Snagov, şi durerile au apărut şi mai pregnant. :(

“De trei zile nu mă mai pot antrena. Nu mai pot să strîng rama în mînă”, spune Georgeta Andru­na­che. A consultat mai mulţi medici, iar diagnosticul nu e prea îm­bu­curător: fisură a tendonului ulnar al carpului, ruptura fibrocartilagiului triunghiurilor din articulaţia pum­nului drept şi bursită în jurul osului pisiform.

“Sper să mai pot rezista două săptămîni ca să pot merge la Europene. Apoi, am eu timp să mă tratez”, spune Geta. “Marţi voi şti sigur dacă pot merge la Atena, la Europene. O să mă duc la domnul doctor Filipescu. El m-a văzut şi înainte de Olimpiadă şi mi-a recomandat infiltraţii. Altfel nu aş fi putut să trag la Beijing”, a subliniat Andrunache.

Înainte de Olimpiadă, cano­toa­rea a făcut două infiltraţii. “Pe moment m-am simţit bine, nu am mai avut probleme. După ce in­jecţiile şi-au terminat efectul, au reapărut durerile, şi mai mari. M-am tratat eu cu creme, cu gheaţă, dar degeaba”, a încheiat Geta.

“Dacă va fi nevoie, voi face o nouă infiltraţie în mînă, ca să pot merge la Europenele din Grecia. Îmi doresc foarte mult să mai cîştig un titlu european”
G. ANDRUNACHE

ULTIMA CURSĂ DIN CARIERĂ
De cinci ori campioană olimpică, ultimul titlu cucerit la Beijing îm­preună cu Viorica Susanu, în proba de două rame, Georgeta Andru­na­che doreşte să-şi încheie cariera cu un succes la Campionatele Euro­pe­ne, care vor debuta pe 16 septem­brie, la Atena. “Puteam să mă retrag imediat după Olimpiadă, dar am zis că oricum sîntem antrenate şi mai putem rezista o lună. Din păcate, au apărut probleme la mî­nă. Sper să pot însă să merg în Gre­cia”, a declarat Georgeta Andrunache.

Citește și:
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (2)
 •  08 Septembrie 2008, 09:52

Astept ca doamna Andrunache sa fie promovata chestor, conform "obiceiului". Si in acelasi timp, sa o inlocuiasca pe doamna actual chestor in toate interventiile mass-media fiindca este si mai draguta, are si dictie, are si cultura, si acum este NUMBER ONE. !!!! Oare se poate in Romania ????

 •  08 Septembrie 2008, 09:18

FELICITARII Fetelor.Aceste Doamne continua sacrificiu deosebit pe care la-u facut atitia oameni deosebiti care au dragoste nebuna fata de acesta discipilina ca nu mai unul ce e dispus sa se sacrifice practica acest sport deosebit de dur dar Nobil,pt ca in canotaj nu merge cu jumatati de masura ai trecut linia de sosire primul ai cistigan nu mai vi peste alti patru ani.Doamnei Andronache ai doresc sanatate si in calitate de fost canotor ai sunt alaturi. BAFTA

Vezi toate comentariile (2)
Comentează