FOTBAL  »  Superliga  »  „2 LA 1”

EXCLUSIV | PODCAST „2 LA 1” „Gata, e INUMAN!” » Ioan Andone cere 3 măsuri URGENTE în România: „Vă spun de la Mircea Lucescu”

Ioan Andone, la podcastul GSP „2 la 1”, foto: Ionuț Iordache (GSP.ro)
Ioan Andone, la podcastul GSP „2 la 1”, foto: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Articol de - Publicat vineri, 07 august 2026, 14:13 / Actualizat vineri, 07 august 2026 15:56

Ioan Andone, 66 de ani, a rostit, la podcastul GSP „2 la 1”, 3 soluții pentru revitalizarea fotbalului românesc.

O vară europeană ca o oglindă pentru echipele noastre ne spune că facem ceva profund greșit. Craiova a retrogradat din preliminariile Champions League, fiind eliminată de Levski Sofia, Bulgaria, iar aseară a remizat contra finlandezilor de la KuPS. U Cluj a pierdut cu Brann, pe CFR a umilit-o Tromso, FCSB s-a făcut de râs cu Auda.

Ioan Andone propune 3 soluții pentru fotbalul românesc: „Ce se întâmplă acum e inuman”

Suntem jos. Dar cum ne îmbunătățim? Un subiect vast, abordat de Andone la podcastul „2 la 1”. Acesta propune 3 soluții concrete.

1. MAI PUȚINI STRĂINI ÎN SUPERLIGA, DAR MAI BUNI

În primul rând, aș limita jucătorii străini în România. Să aduci doar internaționali, indiferent din ce țară vin, indiferent de vârstă... Să aibă selecții! Să vină străini de calitate! Ce face Oțelul Galați sau ce fac alte echipe cu 8 străini, mi se pare inuman pentru viitorul fotbalului românesc!

2. CAMPIONATUL DE TINERET-SPERANȚE

Aș înființa un campionat cum era pe vremuri, pentru tineret, rezerve și speranțe. Să joace ăia care se accidentează la prima echipă cu jucători de 17, 18 ani, nu mai mult!

3. SALARIILE GARANTATE ÎNAINTE DE STARTUL SEZONULUI

Cluburile să aibă banii înainte de a începe campionatul, garantați. Fondul de salarii al jucătorilor să-l ai sigur, să-l pui într-un cont și de-acolo să-ți plătești jucătorul! Să nu ajungi: „Stai că nu am bani, stai să...”. Bă, tu ți-ai vândut jucători, ți-ai făcut bugetul, banii ăia trebuie să-i ai! Nu te trezești că ai 3 luni salariile neplătite, sau două luni. Păi cum să muncească jucătorii ăia atunci?! Și-au luat o mașină sau un apartament și trebuie să dea banii la bancă

„Gata, e INUMAN!” » Ioan Andone cere 3 măsuri URGENTE în România: „Vă spun de la Mircea Lucescu”
Ioan Andone, la podcastul GSP „2 la 1”, foto: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Îndemnul lui Andone: „Ăsta e viitorul fotbalului românesc”

Mai departe, Andone a insistat pe instruirea juniorilor: „Fă un sistem, învață jucătorii și toată academia să joace într-un fel. La noi e așa, la întâmplare... vine un antrenor, a jucat și el fotbal, nu știu pe la ce nivel, nu contează, a ajuns antrenor. Înnebunește copiii ăia de cap! Trebuie să ne așezăm la masă și să stabilim: «Asta trebuie să jucăm!»”.

Ioan Andone a observat și că antrenorii de la noi nu mai sunt „curajoși să debuteze copii la 16, la 17 ani. Te uiți la Barcelona... Real Madrid cumpără cei mai buni din lume și investește, iar Barcelona își crește jucătorii”.

„Eu văd așa viitorul fotbalului românesc, dacă vor să facă ceva, e treaba fiecăruia acuma: juniorii debutați forțat, mă! Care-i problema că retrogradezi și promovezi iar la anul? Trebuie forțați jucătorii tineri!”, e convins Andone.

Care invocă și experiența alături de regretatul Mircea Lucescu: „Eu i-am scos de multe ori pe jucătorii mei la tablă, am învățat-o de la nea Mircea. Îi ridicai la tablă și transpirau, erau timizi. Mamă, dacă-i prindeai pe teren, erau lei, dar la tablă, în fața celorlalți, să explice... «Ce-ai, mă, de ce te bâlbâi?!». Dar inițiezi un dialog, așa învață, așa vezi jucătorul preocupat, deștept, care o să ajungă mare”.

„A dispărut pasiunea, dar pe vremea mea nici n-aveai altceva de făcut”

Ioan Andone e conștient și că vremurile s-au schimbat, iar transformarea generațiilor e ireversibilă.

„Vrei să-ți spun ceva? Pe vremea mea nici n-aveai altceva de făcut. Dacă voiai să vezi străinătatea, să te realizezi, ori prin fotbal reușeai, ori printr-o meserie, te duceai la o universitate.

Ce a dispărut? Pasiunea. Eu am jucat baschet, m-am apucat la 14 ani de fotbal. «Bă, vino la fotbal!». «Dar ce-mi dați dacă vin la fotbal? Eu sunt la baschet...». «Îți dăm, mă, trening, îți dăm...». «Cum, îmi dai trening mie? Îmi dai adidași, ghete?».

Și așa m-am dus la fotbal. Ce, e ca acum când toată lumea e cu telefonul? Te uiți la copii de 6 ani, deja sunt în telefon cu ochii, în jocuri. Ce-i mai trebuie lui să se ducă să se murdărească, să transpire?”, întreabă amar Andone.

VIDEO INTEGRAL | Podcastul GSP „2 la 1” cu Ioan Andone:

Despre Ioan Andone:

  • a început fotbalul la Corvinul, unde a debutat în prima ligă la 19 ani (105 meciuri, 15 goluri);
  • a devenit un simbol al lui Dinamo. Transferat în 1983, a evoluat timp de 7 sezoane în alb-roșu, adunând 255 de meciuri și 35 de goluri în prima ligă;
  • ca jucător al lui Dinamo, a cucerit două titluri de campion al României și 3 Cupe, fiind parte din echipa care ajungea până în semifinalele Cupei Campionilor Europeni în 1984;
  • din postura de antrenor al lui Dinamo, a câștigat un titlu de campion în sezonul 2003-2004, 3 Cupe ale României (2003, 2004, 2005) și Supercupa, în 2005;
  • finalul carierei de fotbalist l-a prins în Spania (Elche) și Olanda (Heerenveen);
  • la echipa națională a bifat 55 de prezențe (a înscris două goluri), participând la Euro 1984 și la Mondialul din 1990;
  • component al naționalei celebre care în 1981 obținea bronzul la ediția din Australia a Mondialului de tineret;
  • ca tehnician, a înregistrat un succes remarcabil și la CFR Cluj, pe care a făcut-o de două ori campioană - a câștigat și o Cupă - și alături de care a participat în grupele Champions League;
  • în rest, a mai antrenat cluburi ca Sportul, U Cluj, Farul, Omonia Nicosia, CSKA Sofia, Rapid, Aktobe;
  • în 2017 s-a retras din antrenorat, pentru a ocupa funcții de conducere la FC Voluntari și, acum, la Corvinul Hunedoara.
Citește și:
Fiica fostului mare internațional român, apariție incendiară în vacanță: „Ibiza și magia ei”
Stiri extrasport
Fiica fostului mare internațional român, apariție incendiară în vacanță: „Ibiza și magia ei”
„Gata, e INUMAN!” » Ioan Andone cere 3 măsuri URGENTE în România: „Vă spun de la Mircea Lucescu”
Superliga
„Gata, e INUMAN!” » Ioan Andone cere 3 măsuri URGENTE în România: „Vă spun de la Mircea Lucescu”
Cătălin Cîrjan e un „câine” fericit » Imagini de la cununia civilă: Evelyn i-a spus DA!
Stiri extrasport
Cătălin Cîrjan e un „câine” fericit » Imagini de la cununia civilă: Evelyn i-a spus DA!
Imagini excepționale la Untold! Peste 120.000 de oameni la Cluj Arena în prima zi
Diverse
Imagini excepționale la Untold! Peste 120.000 de oameni la Cluj Arena în prima zi
DECIZIE PREMIERĂ Veți trece granița cu mai puține țigări și sticle de alcool
Profit.ro
DECIZIE PREMIERĂ Veți trece granița cu mai puține țigări și sticle de alcool
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

TAS, verdict crunt în cazul de dopaj al lui Cosmin Matei: „Clubul Sepsi va respecta decizia”

Raul Rusescu la GSP Live: „La CFR, au fost lucruri inimaginabile” + Pronostic uimitor la dubla Craiovei: „Crede-mă, acolo a fost ca la bunică-mea, la Coșoveni”


Comentarii (8)
lulu
lulu  •  07 August 2026, 16:58

Oare n-ar trebui insănătoșit fotbalul românesc începând de sus în jos,de la decidenți?Pe cine avem acuma în frunte:un președinte F.R.F.fără nicio tangență cu fotbalul mare,numit politic,înconjurat de o camarilă obedientă,Stoichiță fiind unul dintre membrii cei mai proeminenți și lipsit de orice valoare,președinte care a reușit să-și atragă de partea sa,prin favoruri oferite,o parte din celebra "generație de aur",generație care numai zilele trecute îl punea la zid,un președinte de o aroganță și ineficiență ieșite din comun.Președintele ligii,un personaj ocupat cu" albirea "dosarului propriului fiu și care i-a favorizat acestuia fuga din țară.Cu asemenea personaje încercăm să scoatem fotbalul românesc din marasmul în care este înecat?Cu "generații de aur"care după ce și-au abandonat ghetele și-au dovedit,marea majoritate,incapacitatea,dar care au fost ridicate în slăvi de presa obedientă și colegii fomiști.Stoicikov,Maradona,fotbaliști extraordinari,au dovedit că nu sunt capabili pt.meseria de selecționer,noi mai încercăm o dată doar din dorința prezidentului politruc de a se pune bine cu"generația".Mai departe nu dezvolt ce aveau in comun cei doi și al nostru selecționer,mari fotbaliști,dar....

Eglwyswrw
Eglwyswrw  •  07 August 2026, 16:37

In cazul jucatorilor ce provin din tari membre UE e imposibil sa le limitezi dreptul la munca. Iar faptul ca X e international in cutare tara africana care n-a mai batut pe nimeni de 10 ani nu inseamna ca X e un jucator de calitate. Altfel spus, e de preferat un marocan care nu-i international decat un ins din Ciad care-i international. Cat despre campionatul de tineret ... exista deja liga de tineret. 24 echipe, doua serii, cu playoff. Si nu intereseaza pe nimeni. In ceea ce priveste chestia cu salariile ... ma indoiesc ca se poate face. Nu poti obliga o societate comerciala sa depuna astfel de garantii. Faptul ca se ajunge uneori la neplata salariilor e o problema a aluia care semneaza contractul, adica a jucatorului. Daca ala vrea sa riste, e treaba lui.

Ferhat
Ferhat  •  07 August 2026, 16:36

si apropo, faza cu sa se transfere jucatori doar de nationale e penibila la nivelul fotbalului de aici...mai mult, Batepisica si Tavares nu sunt jucatori de nationale? vi se par ceva zmei? crede falcosul ca va veni de la nationalele foarte bune cineva aici?

Vezi toate comentariile (8)
Comentează