FOTBAL  »  Superliga  »  GSP LIVE

IOANIȚOAIA LA ZI Directorul GSP, despre situația de la CFR Cluj: „Nu te supăra, antrenorul dinaintea lui ce a păzit acolo?”

Ovidiu Ioanițoaia, în platoul GSP. Foto: Ionuț Iordache
Ovidiu Ioanițoaia, în platoul GSP. Foto: Ionuț Iordache

Articol de - Publicat luni, 17 august 2026, 12:30 / Actualizat luni, 17 august 2026 16:52

În cadrul rubricii „Ioanițoaia la zi”, din emisiunea GSP Live, directorul Gazetei a analizat cele mai importante evenimente ale etapei cu numărul 5 din Superliga.

Ovidiu Ioanițoaia a vorbit despre revenirea lui Marius Șumudică pe banca lui CFR Cluj și situația dificilă prin care trec ardelenii, despre victoria lui Dinamo din derby-ul cu Rapid, dar și despre prestația pe care Universitatea Craiova a avut-o în egalul de pe terenul lui Oțelul Galați, scor 1-1.

Ovidiu Ioanițoaia: „Antrenorul dinaintea lui, portughezul Folha, ce a păzit acolo?”

„Am înțeles că pe portalul instanței ar fi cerut să intre în insolvență. Pe de altă parte, patronul neagă starea de insolvență. Deocamdată îmi e greu să înțeleg ce se întâmplă acolo.

Șumudică a avut, din punctul meu de vedere, o poziție corectă. A spus că nu își asumă nici eventualele victorii, nici eventualele eșecuri. Sigur, echipa abia s-a întors de dincolo de Cercul Polar, a mai făcut și drumul de la Cluj cu autocarul, alte 5-6 ore, are o stare de oboseală. Este o nesiguranță pentru că sunt datorii mari față de jucători, dar ceea ce a surprins foarte tare și neplăcut a fost declarația lui Șumudică cum că echipa nu poate să alerge și jucătorii sunt nepregătiți.

Asta readuce în discuție ce am întrebat eu: «Cine l-a adus pe Antonio Folha, antrenorul care nu a rezistat nici două luni?». Un antrenor pe care nu-l recomanda nimic să vină la o echipă cu CV-ul CFR-ului.

Nu mai antrenase din 2024, antrenase pe Porto B, echipa a doua a lui Porto. A fost adus de către cine? Cine este vinovat că CFR a pierdut două luni cu Antonio Folha, el fiind nerecomandat de nimic să antreneze o echipă de nivelul ăsta? Președintele demisionar Iuliu Mureșan, Marian Copilu, a fost direct ideea lui Neluțu Varga?

Acum, să spună Șumudică că are nevoie de cel puțin o lună să pună echipa pe picioare... Lucrurile sunt încurcate în Gruia și este păcat. E o echipă cu palmares și o echipă cu pretenții.

El declară că jucătorii nu pot să alerge, că echipa nu stă în picioare. Nu te supăra, antrenorul dinaintea lui, portughezul Folha, ce a păzit acolo?

Într-adevăr, CFR pare o echipă legată de picioare, dar asta e situația. Sunt mulți pe picior de plecare, am înțeles că a plecat Muhar, probabil că o să mai plece. Declarațiile se bat cap în cap. Una se înțelege, alta declară patronul că tot rezolvă, dar uite că nu rezolvă. Jucătorii sunt neplătiți de 3-4 luni. I-a plătit o lună din banii lui Hindrich. E o situație neplăcută, dar sperăm că se va rezolva”, a transmis Ovidiu Ioanițoaia.

„Important e că Dinamo a câștigat în Giulești după 12 ani”

Ovidiu Ioanițoaia a vorbit și despre victoria lui Dinamo din derby-ul cu Rapid, 1-0, primul triumf al „câinilor” în Giulești după o pauză de 12 ani.

„Nu știu dacă ar fi meritat să piardă. Rapid a controlat meciul fără discuție, Dinamo a marcat la primul șut pe poartă, dar a fost tot timpul în joc, în ciuda faptului că Rapid a ratat ocaziile mai mari și mai dese.

A înscris prin doi jucători care abia intraseră, nu pot să îi numesc rezerve, dar abia au fost introduși în teren. Karamoko și Hintsa, cel care practic a făcut faza. El este autorul moral al golului.

Când a fost adus din Eritreea, majoritatea suporterilor au protestat și au luat în râs acest transfer. Se dovedește a fi foarte productiv! Eritreea e la capătul pământului, nu reprezintă nimic în fotbal, e locul 184 FIFA din 211. Hintsa a inventat golul de ieri prin greșeala lui Kramer.

Important e că Dinamo a câștigat în Giulești după 12 ani, meritat sau nemeritat, fiecare privește lucrurile cum vrea. Asta și pe fondul ieșirii nervoase a lui Pancu, care s-a expus și a fost eliminat”, a comentat directorul Gazetei.

După părerea mea, acesta avea dreptate în sensul în care Horațiu Feșnic nu trebuia să oprească faza. Indiferent de eventuala greșeală, Pancu nu avea voie să se comporte așa. Ne aducem aminte că în toamna lui 2024, când antrena naționala U21, a avut o ieșire asemănătoare și a fost suspendat 2 etape, atunci când nu a putut sta pe bancă la turneul final din Slovacia.

Mie îmi e foarte drag Pancu, el era unul din oamenii apropiați de Mircea Lucescu, iar eu nu uit asta, dar nu este permis să te comporți așa, să ai asemenea ieșiri nervoase. Nu e un puști, la anul face 50 de ani. Ieșirile astea costă echipa, dovadă că a costat-o și acum. Sigur, Rapid e la primul eșec, dar probabil că meciul ar fi avut altă soartă dacă Pancu nu ar fi fost eliminat.

- Ovidiu Ioanițoaia

Daniel Pancu, eliminat după o criză de nervi în Rapid - Dinamo / foto: Cristi Preda (GSP)
Daniel Pancu, eliminat după o criză de nervi în Rapid - Dinamo / foto: Cristi Preda (GSP)
Daniel Pancu, eliminat după o criză de nervi în Rapid - Dinamo / foto: Cristi Preda (GSP)
Daniel Pancu, eliminat după o criză de nervi în Rapid - Dinamo / foto: Cristi Preda (GSP)
Daniel Pancu, eliminat după o criză de nervi în Rapid - Dinamo / foto: Cristi Preda (GSP)
+15 FOTO

„Toată lumea zicea că plecarea lui Kopic a însemnat sfârșitul lumii, dar iată că lucrurile nu stau deloc așa. Nuno Campos pare să fie omul potrivit la locul potrivit. Nici nu înțeleg reacția unora din suporterii dinamoviști care contestă conducerea. Dinamo a câștigat un meci foarte important, și pentru clasamentul, dar și pentru psihicul echipei”, a adăugat directorul GSP.

„Îmi e greu să judec Craiova după meciul acesta”

În finalul intervenției, Ovidiu Ioanițoaia a vorbit despre rezultatul de egalitate pe care Universitatea Craiova l-a înregistrat pe terenul Oțelului Galați, 1-1, înainte de manșa tur a play-off-ului din Europa League cu Ararat Armenia.

Îmi e greu să judec Craiova după meciul acesta. Iar a început fără 7-8 titulari, e clar cu gândul la meciul cu joi cu Ararat Armenia, care e important pentru Craiova și întreg fotbalul românesc.

A intrat fără Laurențiu Popescu, fără Romanciuk, fără Rus, fără Cicâldău, fără Bancu, fără Nsimba, fără Baiaram. Unii au fost introduși pe parcurs, dar să nu uităm că din minutul 29 au rămas în 10, după ce Marcel Bîrsan i-a dat două cartonașe galbene lui Crețu. După părerea mea, date ușor, dar amândouă, cred eu, cu acoperire regulamentară.

În inferioritate numerică a reușit să marcheze prin Etim, dar a fost egalată, aș zice corect față de desfășurarea meciului, în urma rachetei lui Lungu. Oțelul a avut o bară și ocaziile mai mari ale partidei. Rezultatul pare corect. Craiova are probleme pentru că trebuie să joace din 3 în 3 zile, mereu spunem că Universitatea nu are numai echipă, ci și lot.

Eu cred că e mai bună decât Ararat Armenia. Va reuși să câștige, să se califice și să joace în grupele Europa League, unde e altă expunere și altă rețetă financiară”, a încheiat Ovidiu Ioanițoaia.

VIDEO. Directorul Gazetei Sporturilor, despre ultimele rezultate din Superligă

Citește și:
Fata lui Alan Shearer s-a căsătorit cu un sportiv cunoscut din Marea Britanie
Stiri extrasport
Fata lui Alan Shearer s-a căsătorit cu un sportiv cunoscut din Marea Britanie
„Eu am dat mesaj să vin la FCSB” » Garita explică revenirea în România: „Dacă nu joc, iau banii și plec”
Superliga
„Eu am dat mesaj să vin la FCSB” » Garita explică revenirea în România: „Dacă nu joc, iau banii și plec”
Gheorghe Hagi, la superlativ despre un jucător din Superligă: „Fără minge, aleargă și noaptea în somn”
Nationala
Gheorghe Hagi, la superlativ despre un jucător din Superligă: „Fără minge, aleargă și noaptea în somn”
Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living
Campionate
Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living
ULTIMA ORĂ Scumpire în benzinării la o zi de la marea ieftinire fiscală. Liderul pieței a majorat prețul motorinei, care a sărit de 10 lei și în stațiile Petrom
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Scumpire în benzinării la o zi de la marea ieftinire fiscală. Liderul pieței a majorat prețul motorinei, care a sărit de 10 lei și în stațiile Petrom
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Primele imagini de la nunta lui Cristiano Ronaldo cu Georgina Rodriguez » De ce au organizat-o în living

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (9)
istet10
istet10  •  17 August 2026, 15:49

Ala a facut ce putea cu niste jucatorii aflati intr-un soi de greva. Si acum joaca in acelasi regim. Credeti ca devenind chirografari vor deveni brusc implicati?

Agamemnon.Dandanache
Agamemnon.Dandanache  •  17 August 2026, 15:45

Să nu uităm că Șumudică a început să măsoare parametrii fizici după primul meci împotriva lui Tromso, aspect esențial ținând cont că acel meci s-a jucat la o intensitate ieșită din comun pentru orice echipă din România. Măsurarea parametrilor fizici nu poate face diferența dintre un sportiv obosit și unul neantrenat.

Forza.UTA
Forza.UTA  •  17 August 2026, 14:59

Acel Folha era copilul păcii, practic nu se putea impune in fata jucatorilor, au vrut si clujenii sa aduca antrenor portughez precum oltenii de la U Craiova, dar degeaba ca n-au jucatori. Daca n-ai nici antrenor atunci mergi in liga a doua.

Vezi toate comentariile (9)
Comentează