FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - RAPID 0-2

NOTE GSP Notele GSP la Petrolul - Rapid » MVP x 2! Au șters praful

Articol de - Publicat vineri, 21 august 2026 22:52 / Actualizat vineri, 21 august 2026 23:02

Alexandru Dobre și Olimpiu Moruțan au fost marii evidențiați ai victoriei Rapidului pe „Ilie Oană”, 2-0 cu Petrolul.

Bine au jucat și Kramer, și Aioani, Doumbia de lăudat la prima apariție, dar cei doi din față au făcut diferența. Eficient și cu cap schimbările (din tribună) ale lui Daniel Pancu. Iată notele GSP!

PETROLUL (4-4-2): Multă poezie, puțin fotbal!

  • Zima (nota 5) * A blocat cu succes poarta Petrolului în prima repriză. N-a fost surprins de vârfurile oaspeților. A avut și șansă, întrucât inspirația adversarilor a lăsat de dorit în prima parte. Nu poate fi blamat la reușita lui Dobre, rapidistul a tras plasat, bine. Tot la fel și Moruțan, tot în stânga cehului.

  • Țuțu (nota 5) * A oferit ceea ce putea fi un assist pentru reluarea lui Martins în minutul 37, cea mai importantă ocazie a petroliștilor în prima parte. A avut și momente când Alex Dobre l-a lăsat în urmă, dar n-a cedat. Repezit, pe alocuri.

  • Papp (nota 5) * Solid la meciul 300 în Superliga, în prima parte. N-a jucat rău nici în a doua, doar că a fost omul de care Dobre a trecut și a șutat pentru deschiderea scorului, apoi cel ce a greșit la golul secund al adversarului

  • Sumbula (nota 6) * Decent. OK.

  • A. Dumitrescu (nota 6) * A încercat să impulsioneze (și) atacul. OK în banda lui.

  • Jerdea (nota 6) * A urcat curajos, a semnat o ocazie în startul meciului. S-a stins pe parcurs, dar a oferit ceva cât a jucat.

  • Hanca (nota 6) * A ținut mijlocul echipei cât a putut.

  • Bran Flores (nota 5) * Mediocru.

  • Martins (nota 5) * Reluare cu capul cu care putea deschide balul în minutul 37. Și-a pierdut efervescența cu trecerea fiecărui minut.

  • Nlundulu (nota 5) * Într-o continuă mișcare/zbatere. Dar fără a pune pericol real pee buturile adverse.

  • Leo Teixeira (nota 4) * Providențial pentru Petrolul în primele cinci etape, a fost invizibil contra Rapidului.

Antrenor Ricardo Sousa (nota 5) * Petrolul n-a avut acel ceva care să producă pericol real pentru adversar. Nici doza de șansă din partida cu Dinamo. Lusitanul a avut ghinionul ca oamenii principali din atac să nu producă (aproape) nimic.

Au mai jucat:

  • Vega (nota 5) * A intrat în minutul 70 în locul lui Bran Flores. N-a adus un plus.

  • M. Ioniță (nota 5) * A intrat în minutul 70 în locul lui Jerdea. Puțin.

  • Leescu (nota 5) * A intrat în minutul 75 în locul lui Hanca.

  • Manolache * A intrat în minutul 83 în locul lui Martins

  • Căpușă * A intrat în minutul 83 în locul lui Țuțu.

RAPID (4-3-3): Ura și la gară!

  • Aioani (nota 7) * A avut de muncă încă din prima repriză. Siguranța arătată între buturi a fost mixată cu doza inerentă de șansă pe care orice portar trebuie să o aibă, chiar și atunci când joacă bine.

  • Onea (nota 6) * Meci solid al fundașului dreapta. Se reinventează.

  • Graovac (nota 6) * A ieșit accidentat, cu probleme la genunchi, probabil, și din cauza terenului execrabil. A fost scos pe targă în minutul 23, până atunci n-a avut probleme în meci.

  • Kramer (nota 7) * Foarte bun. Sigur. Exact. Oferind încredere echipei.

  • Sălceanu (nota 5) * A încercat să nu fie apăsat de faptul că juca acolo unde a fost "acasă" până la începutul lui 2026. Modest, totuși. Scos la pauză, mai ales că avea și "galben".

  • Vulturar (nota 5) * S-a luptat la mijlocul terenului. Dar fără lucruri notabile. Schimbat și fiindcă avea avertisment și, la 1-0, Pancone n-a vrut să riște.

  • Doumbia (nota 6) * Muncitorul invizibil de la mijlocul terenului în prima repriză, a lucrat pe silențios, însă a oferit încredere. Bun la prima apariție. Cifre bune.

  • Bubanja (nota 5) * N-a rezistat decât prima repriză, a fost scos la pauză fiindcă nu a impresionat cu absolut nimic.

  • Al. Dobre (nota 7) * Dispus la risipă de efort, a semnat câteva oportunități, dar n-a avut scânteia. Declicul s-a produs în startul părții secunde, după un dribling scurt în fața lui Papp, din zonă centrală, șut cu stângul, lângă bară. Ciudată reacția de după gol... Oricum, omul care a făcut diferența, MVP-ul. Urmat la mică distanță de Moruțan.

  • Stojilkovic (nota 6) * Pierdut printre jucătorii în galben-albastru în prima repriză. Robotind. În partea secundă, a fost extrem de vizibil și angrenat în fazele importante ale giuleștenilor. Ghinionist fiindcă ar fi putut marca, lob interesant, dar implicat în faza din care Dobre a deschis scorul.

  • R. Pop (nota 5) * S-a întâlnit cu mingea de câteva ori în situații foarte bune, însă n-a profitat de ocazii. În partea secundă a fost în afara fazelor importante, schimbat pe final, logic.

Antrenor: Daniel Pancu (nota 7) * Toate i-au mers din plin, chiar dacă a controlat ostilitățile din tribună, suspendat fiind. Și schimbările eficiente, și momentele jocului gândite bine. Victorie pe un teren-tăpșan, contra unui adversar mai mult decât incomod.

Au mai jucat:

  • Pașcanu (nota 6) * A intrat în minutul 23 în locul accidentatului Graovac. Și el de-abia revenit după probleme medicale, Pașcanu a fost OK, a adus un plus în apărare.
  • Cr. Manea (nota 6) * A intrat în minutul 46 în locul lui Sălceanu. OK, la victorie.
  • Moruțan (nota 7) * A intrat în minutul 46 în locul lui Bubanja. Încearcă să-și revină ca fotbalist, să fie din nou acel maestru pentru echipa lui. Assist și gol, s-a șters de praf! 😉
  • Grameni (nota 6) * A intrat în minutul 67 în locul lui Vulturar. Contribuție la golul din final. Bătăios.
  • El Sawy * A intrat în minutul 81 în locul lui R. Pop.

Arbitru Szabolcs Kovacs (nota 7) * Putea fi mai drastic cu Vulturar... Dar, în rest, fără erori. Nici meciul nu i-a pus probleme, nici el nu l-a complicat.

Asistenți:
Alexandru Corb (nota 7) * OK.
Adrian Vornicu (Iași) * OK.

Citește și:
Apare o FORȚĂ în fotbalul românesc?! » Două stadioane noi, „investiții de 200 de mil. €” și acord pentru 3 jucători de la U Cluj!
Liga 2
Apare o FORȚĂ în fotbalul românesc?! » Două stadioane noi, „investiții de 200 de mil. €” și acord pentru 3 jucători de la U Cluj!
Kim Kardashian, în Hawaii alături de sportivul celebru » Au profitat de pauza competițională! IMAGINILE postate
Stiri extrasport
Kim Kardashian, în Hawaii alături de sportivul celebru » Au profitat de pauza competițională! IMAGINILE postate
Președintele Rapidului: „Incredibil! Un plus mare pentru noi”
Superliga
Președintele Rapidului: „Incredibil! Un plus mare pentru noi”
Portarul din Serie A, surprins pe aeroportul Otopeni alături de o româncă celebră!
Stiri extrasport
Portarul din Serie A, surprins pe aeroportul Otopeni alături de o româncă celebră!
Gigant german cu zeci de hipermarketuri pregătește intrarea în România. A venit deja la București
Profit.ro
Gigant german cu zeci de hipermarketuri pregătește intrarea în România. A venit deja la București
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Portarul devenit celebru la Campionatul Mondial se românește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (1)
pantera_28121979
pantera_28121979  •  21 August 2026, 23:00

Ba voi sunteti nebuni? Morutan a atins mingea de 5 ori si de 2 ori cu noroc. De ce nu ii dati premiul Nobel pentru rezerva? Daca nu juca arbitrul pentru Rapid, nu castigau la Ploiesti nici saptamana viitoare la cum au jucat gazarii

Vezi toate comentariile (1)
Comentează