FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA - POLI TIMIŞOARA 1-3

BUM-BUM-BUM!

Articol de - Publicat duminica, 14 septembrie 2008 00:00

Graţie unui Uhrin inspirat, Timişoara a îngenuncheat-o pe Universitatea cu trei lovituri în 6 minute

Efecte de după depunctare: Uhrin s-a prezentat în Bănie cu o echipă altoită după atitudinea Banatului la adresa FRF, agresivă, gata să "muşte" oricînd!

Duelul s-a deschis cu ratarea piesă rară a lui Bărboianu (3), după care galben-negrii au reuşit să pună botniţă poftei de atac a gazdelor. Bănăţenii au capturat mijlocul. De aici, emoţiile l-au încolţit constant pe Bornescu. Trasorul lui Goga a sfidat vinclul în minutul 26, Borbely l-a testat pe portarul oltean din lovitură liberă (29), iar Abiodun şi-a acoperit chipul cu palmele de ruşine pentru ratarea cu capul din 4 metri (30). În statistica ocaziilor clare, Ştiinţa avea însă să egaleze la trei pînă în pauză. Baird îl izbeşte cu mingea pe Pantilimon dintr-un metru, iar Gîngioveanu, din unghi, nu reuşeşte să-şi cadreze reluarea pe poarta goală.

Cum a început ploaia, s-au încins fazele. Bornescu a scos graţios de sub transversală devierea lui Abiodun. Dincolo, Taborda a scăpat fără gol la reluarea lui Baird. Se apropia golul. Dina s-a prăvălit în careu faultat de Bădoi şi Dorel Stoica a transformat penalty-ul, 1-0! Dar nu avea să se termine aşa simplu. Finalul a fost halucinant. Resuscitată de mutările lui Uhrin de după pauză, Timişoara şi-a scurtcircuitat de trei ori adversara în doar 6 minute: Gigel Bucur a reluat perfect cu capul o lovitură de colţ (82), apoi Parks a înscris cu un şut la colţul scurt (83), iar Karamian a înschis meciul cu largul concurs al lui Bornescu şi al fundaşilor olteni (88). Şi astfel şi-a redus la jumătate depunctarea.

DUSAN UHRIN, antrenor Poli Timişoara
"A fost o partidă foarte tare, s-a jucat cu dîrzenie. Dedicăm victoria Timişoarei. Aşteptăm meciul cu Partizan, sper să facem faţă"

ADRIAN MITITELU, patron U Craiova
"Băieţii au muncit, apreciez că au luptat, dar azi atît au putut. Nu sîntem o echipă care să se bată la titlu, ci una de cupe europene"

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga