SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Dinamo București va juca și sezonul viitor în Liga Campionilor la handbal masculin

Dinamo București va juca din nou în Liga Campionilor la handbal masculin/Foto: Facebook (CS Dinamo Handbal)
Dinamo București va juca din nou în Liga Campionilor la handbal masculin/Foto: Facebook (CS Dinamo Handbal)

Articol de - Publicat miercuri, 17 iunie 2026 19:37 / Actualizat miercuri, 17 iunie 2026 19:47

Dinamo București va participa și în sezonul 2026-2027 în Liga Campionilor la handbal masculin, având locul garantat datorită câștigării titlului în Liga Zimbrilor.

Dinamo București a reușit în stagiunea 2025-2026 să facă eventul și astfel și-a asigurat din nou prezența în Liga Campionilor la handbal masculin. Miercuri, 27 iunie, Federația Europeană de Handbal a anunțat lista celor 27 de formații care s-au înregistrat în Liga Campionilor, iar numele campioanei României nu lipsește.

Dinamo București, din nou în Liga Campionilor, care va avea un format diferit

Pe lângă Dinamo, alte 9 echipe au locul asigurat datorită faptului că au cucerit titlul în țara lor: HC Zagreb, Aalborg Handbold, Barcelona, PSG, SC Magdeburg, Veszprem HC, Kolstad, Industria Kielce și Sporting Lisabona. De asemenea, MT Melsungen va juca în Liga Campionilor în calitate de câștigătoare a EHF European League.

Pe lângă cele 11 formații, alte 10 au cerut să participe, venind din țări care au locuri asigurate în Liga Campionilor: Aarhus, GOG, HBC Nantes, Montpellier, Fuchse Berlin, OTP Bank – PICK Szeged, Tatabanya KC, Elverum, Orlen Wisla Plock și FC Porto.

În sezonul 2026-2027, Liga Campionilor se va extinde la 24 de echipe, care vor fi împărțite în 6 grupe a câte 4 formații. Așadar, au mai rămas 3 locuri care vor fi ocupate de 3 din următoarele 6 grupări: Valur (Islanda), HC Vardar 1961 (Macedonia de Nord), RK Celje (Slovenia), Partizan Belgrad (Serbia), HC Kriens-Luzern (Elveția), Kristianstad (Suedia).

În cursul acestei zile, Dinamo București a anunțat prelungirea contractului lui Andrii Akimenko, extrema dreaptă a „dulăilor”. Trupa din Capitală a făcut numeroase schimbări în această vară, inclusiv la nivel de conducere: Cedric Sorhaindo, care s-a retras recent din handbal, este noul manager al lui Dinamo.

Printre mutările anunțate de Dinamo se numără 6 noutăți: Oscar Savinger (portar, IK Savehof), Lan Grbic (pivot, RK Trimo Trebnje), Mads Lenbroch (extremă stânga, Silkeborg), Andraz Makuc (coordonator, RK Celje), Victor Iturriza (pivot, Kuwait Sporting Club) și Vinicios Angelo Lima de Carvalho (inter dreapta, Chartres).

Citește și:
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ronaldo i-a „tăiat-o” reporterului când a fost întrebat de Messi
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Superliga
Dan Alexa a avertizat-o pe Diana Munteanu în legătură cu fiul ei fotbalist: „Să nu ia asta de la taică-su', că se nenorocește!”
Ce a strigat Cristiano Ronaldo către camerele TV, imediat după victoria cu Uzbekistan
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ce a strigat Cristiano Ronaldo către camerele TV, imediat după victoria cu Uzbekistan
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
AI-ul stăpânește Mondialul într-un mod rapid și înfricoșător! Distingi pozele trucate de cele reale?
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Profit.ro
FOTO Frații Pavăl, fondatorii Dedeman, tranzacție cu un milionar belgian
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
MaxiP07
MaxiP07  •  19 Iunie 2026, 08:13
Postat de Andrei127 pe 18 Iunie 2026, 21:00

Pe langa ca eu cred ca au luat decizia cu 24 de echipe peste noapte, sa nu stii in sezonul curent pentru ce te bati e inadmisibil. Doamne fereste :))))))))))) Au anuntat anul trecut, in octombrie 2025. Aici e articol despre liga campionilor, competitia sub egida EHF. Nu stiu ce amesteci mondialul care e sub egida IHF. 10 echipe sunt campioane din primele 10 competitii ca valoare. O echipa e castigatoare European League. Si sistemul cu wildcards se practica de ani buni. Te-ai trezit acum sa reinventezi roata.

Si ti se pare normal ca in octombrie 2025 (deci sezonul curent 2025-26, in care se dau locurile pentru competitiile europene pentru 2026-27) sa decizi formatul urmatorului sezon? In sezonul in curs, nu vezi nicio problema in asta? IHF si EHF au exact acelasi mod de organizare. De-aia le amestec. Da, invitatii se dau de ani buni, nu m-am trezit eu sa reinventez acum roata, le contest de mult modul de organizare. Se dau invitatii de ani buni, dar totusi e prima data cand vad ca se dau majoritatea locurilor pe invitatii. Pai de anul trecut cand se calificau 11 si se dadeau 5 invitatii, sa ajungi la 11 cu 13 invitatii... daca tie ti se pare in regula, ok, poate te pricepi mai bine la handbal. Ca sa nu vorbesc de delegarile arbitrilor, de pilda ce a fost pe la Final 4 de la Budapesta, cu meciuri facute praf de arbitri complet nepregatiti sa arbitreze la un asemenea nivel.

Andrei127
Andrei127  •  18 Iunie 2026, 21:00
Postat de MaxiP07 pe 18 Iunie 2026, 12:17

Oare cand se schimba totusi modul de organizare in handbal? Pentru ca din punctul meu de vedere are una din cele mai proaste metode din toate sporturile. Turnee finale la care vezi echipe de amatori in urna a doua valorica si echipe tari prin ultima, vad ca la anu' au primit invitatii la Mondiale 2 echipe fara niciun argument, la o editie la care chiar au ratat calificarea vreo 6-7 echipe bune... iar acum, maresti la 24 de echipe si ai 11 calificate directe? E anormal asa ceva, efectiv sa dai invitatii majoritatii participantelor. Pe langa ca eu cred ca au luat decizia cu 24 de echipe peste noapte, sa nu stii in sezonul curent pentru ce te bati e inadmisibil. Imi amintesc inca lipsa de reactie a FRH cand s-a dat invitatie pentru turneul preolimpic Marii Britanii, cu Romania prima sub linie pentru un loc dupa Campionatele Mondiale, acum 2 ani. E un sport superb, dar cu conduceri de federatii internationala si continentale de toata jena.

Pe langa ca eu cred ca au luat decizia cu 24 de echipe peste noapte, sa nu stii in sezonul curent pentru ce te bati e inadmisibil. Doamne fereste :))))))))))) Au anuntat anul trecut, in octombrie 2025. Aici e articol despre liga campionilor, competitia sub egida EHF. Nu stiu ce amesteci mondialul care e sub egida IHF. 10 echipe sunt campioane din primele 10 competitii ca valoare. O echipa e castigatoare European League. Si sistemul cu wildcards se practica de ani buni. Te-ai trezit acum sa reinventezi roata.

MaxiP07
MaxiP07  •  18 Iunie 2026, 12:17
Postat de Andrei127 pe 17 Iunie 2026, 21:24

Doamne, cat de gresit e articolul. Dinamo a facut 7 transferuri in total. Si DOAR 11 ECHIPE AU LOCUL FIX IN GRUPE. IN REST, RESTUL ECHIPELOR ASTEAPTA SA VADA DACA PRIMESC WILDCARDS.

Oare cand se schimba totusi modul de organizare in handbal? Pentru ca din punctul meu de vedere are una din cele mai proaste metode din toate sporturile. Turnee finale la care vezi echipe de amatori in urna a doua valorica si echipe tari prin ultima, vad ca la anu' au primit invitatii la Mondiale 2 echipe fara niciun argument, la o editie la care chiar au ratat calificarea vreo 6-7 echipe bune... iar acum, maresti la 24 de echipe si ai 11 calificate directe? E anormal asa ceva, efectiv sa dai invitatii majoritatii participantelor. Pe langa ca eu cred ca au luat decizia cu 24 de echipe peste noapte, sa nu stii in sezonul curent pentru ce te bati e inadmisibil. Imi amintesc inca lipsa de reactie a FRH cand s-a dat invitatie pentru turneul preolimpic Marii Britanii, cu Romania prima sub linie pentru un loc dupa Campionatele Mondiale, acum 2 ani. E un sport superb, dar cu conduceri de federatii internationala si continentale de toata jena.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează