Articol de Adrian Duţă - Publicat miercuri, 24 iunie 2026, 20:47 / Actualizat miercuri, 24 iunie 2026 21:03
Elias Charalambous (46 de ani) a fost prezentat oficial la Levadiakos, locul 5 în sezonul trecut în campionatul Greciei.
La 3 luni și jumătate după ce a părăsit-o pe FCSB, Elias Charalambous a semnat pe două sezoane în Grecia. Levadiakos a încheiat pe locul 5 în stagiunea trecută și a ratat cupele europene, obiectivul pentru stagiunea viitoare fiind obținerea unei poziții care să asigure calificarea în Europa.
În această vară, grecii l-au dorit pe Edi Iordănescu, dar mutarea nu s-a concretizat. Au ajuns la Charalambous, care a acceptat propunerea și a revenit la Levadiakos, unde a și jucat în 2014.
Rămâne de văzut dacă alături de cipriot va merge în Grecia și Mihai Pintilii, fostul lui secund de la FCSB. Cei doi au rămas în relații bune și după plecarea de la roș-albaștri au declarat că vor să colaboreze și la următorul club al lui Elias.
Elias Charalambous, prezentat oficial la Levadiakos
„Levadiakos PAE are plăcerea să anunțe începerea parteneriatului cu antrenorul Ilias Charalambous, care va fi antrenorul echipei noastre pentru următorii doi ani.
Revenirea sa în Livadia este de o importanță deosebită, deoarece antrenorul cipriot și-a asociat numele cu Levadiakos și ca fotbalist, purtând tricoul echipei noastre și fiind membru al familiei sale. Astăzi revine dintr-o altă postură, după parcursul formidabil din fotbalul european.
Născut pe 25 septembrie 1980, Ilias Charalambous a avut o carieră importantă ca fotbalist, jucând în Omonia, PAOK, Alki Larnaca, Karmiotissa, Karlsrouis și Levadiakos, înregistrând în același timp 69 de apariții cu Naționala Ciprului.
Și-a început cariera ca antrenor la AEK Larnaca, urmat de Ethnikos Ahnas și experiența sa în Emiratele Arabe Unite.
Marea performanță a venit în România, unde a preluat Steaua București și pe parcursul celor trei ani pe bancă a condus clubul istoric la câștigarea a două campionate consecutive (2024, 2025) și două Supercupe ale României, înregistrând în același timp un parcurs european remarcabil. În aceiași ani (2024, 2025) a fost ales antrenor de top al ligii României!
Conducerea PAE Levadiakos îi urează bun venit lui Ilias Charalambous în familia echipei noastre și îi urează sănătate, putere și mult succes!”, a transmis clubul din Grecia pe pafina de Facebook oficială.

Elias Charalambous a avut posibilitatea să revină la FCSB. Ioanițoaia nu i-a înțeles decizia
La o lună și jumătate după ce o părăsea pe FCSB, Charalambous a fost chemat înapoi la echipă de Mihai Stoica, dar a refuzat. Cipriotul a fost solicitat pentru a sta pe bancă la barajele pentru preliminariile Conference League, cu Botoșani și Dinamo. Nu a fost de acord și FCSB l-a numit pe Marius Baciu.
În ultimul editorial publicat pe GSP.ro, directorul Gazetei, Ovidiu Ioanițoaia, se mira de alegerea lui Charalambous: „Totuși, cum să dai FCSB, formație cu prezențe europene și foarte mulți suporteri, pe așa ceva, ce argumente să cauți și, culmea, să găsești?!”.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.
Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!
Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!