Articol de Romeo Ene - Publicat vineri, 03 iulie 2026, 18:00 / Actualizat vineri, 03 iulie 2026 18:01
50 de membri ai Parlamentului European au cerut FIFA să investigheze decizia prin care președintele forului mondial, Gianni Infantino, i-a acordat lui Donald Trump un „Premiu pentru Pace”. Europarlamentarii susțin astfel solicitarea formulată încă din decembrie de organizația britanică pentru drepturile omului FairSquare.
Potrivit FairSquare, este cea mai importantă intervenție a politicienilor europeni în problemele de guvernanță ale FIFA de la apelul lansat în 2015, când Parlamentul European i-a cerut lui Sepp Blatter să demisioneze.
Presiune pe FIFA! Zeci de europarlamentari cer o anchetă în cazul lui Gianni Infantino
Într-o scrisoare transmisă luni, 50 de europarlamentari din 13 state europene, majoritatea din grupurile social-democrat, liberal și verde, solicită Comisiei de Etică a FIFA să analizeze cu prioritate acuzațiile formulate de FairSquare în urmă cu aproape șapte luni.
„În timp ce ochii întregii lumi sunt ațintiți asupra FIFA în această vară, în timpul Cupei Mondiale, această solicitare reprezintă o oportunitate pentru FIFA de a-și demonstra angajamentul față de neutralitatea politică, transparență și responsabilitate”, au transmis semnatarii scrisorii.
Demersul este susținut și de Federația Norvegiană de Fotbal, singura dintre cele 211 federații membre FIFA care s-a alăturat oficial inițiativei.
FairSquare îl acuză pe Gianni Infantino că a încălcat obligația de neutralitate prevăzută la articolul 15 din Codul de Etică al FIFA, prin gesturi și declarații considerate favorabile președintelui american Donald Trump.
Organizația solicită în special ca Comisia de Etică să analizeze modul în care, în noiembrie anul trecut, Donald Trump a primit un „Premiu FIFA pentru Pace”, distincție fără precedent, ale cărei criterii și proceduri nu au fost explicate niciodată de forul mondial.
În același context, FairSquare amintește și apelul făcut de Infantino, în octombrie, ca Donald Trump să primească Premiul Nobel pentru Pace, precum și declarațiile favorabile ale președintelui FIFA la adresa politicilor liderului american.
Potrivit organizației, astfel de poziționări pun în pericol „integritatea și reputația fotbalului și a FIFA însăși”.
Contactată de AFP, FIFA nu a comentat scrisoarea europarlamentarilor. De altfel, forul mondial nu a oferit nici până acum un răspuns oficial solicitării formulate de FairSquare și nici criticilor privind acordarea „Premiului FIFA pentru Pace” lui Donald Trump.
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.