FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI

Ce a spus Laszlo Dioszegi despre ideea unei fuziuni între Sepsi și Csikszereda după ce guverul maghiar le-a tăiat finanțarea

Laszlo Dioszegi // foto: sportpictures.eu
Laszlo Dioszegi // foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat luni, 27 iulie 2026, 16:51 / Actualizat luni, 27 iulie 2026 17:01

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi, a vorbit despre posibilitatea unei fuziuni cu Csikszereda, ambele echipe având probleme financiare din cauza schimbărilor politice din Ungaria.

Cu toate că cele două formații din Superligă se confruntă cu probleme financiare pe fondul instalării noul premier al Ungariei, Peter Magyar, nu vor fuziona într-o singură echipă.

Laszlo Dioszegi: „Fiecare club va merge pe drumul său”

După ce Peter Magyar a fost instalat în funcția de premier al Ungariei, Sepsi și Csikszereda s-au despărțit de modelul de finanțare care le-a susținut dezvoltarea în ultimii ani, creat de Viktor Orban.

Cu toate că distanța dintre Sfântu Gheorghe și Miercurea Ciuc este una scurtă (în jur de 65 de kilometri), iar relația dintre suporterii celor două echipe este una bună, nu se pune problema unei fuziuni, chiar și în contextul problemelor financiare apărute.

Nu se pune problema ca noi cei de la Sepsi să facem vreodată o fuziune cu Csikszereda, indiferent că vom mai primi sau nu ajutor financiar de la Guvernul din Ungaria. Fiecare club va merge pe drumul său. Ne vom căuta separat sursele de finanțare. 

Eu știu că între suporterii celor două echipe de la noi din zonă nu este aceeași rivalitate ca între fanii de la Timișoara și Arad sau ca între suporterii celor două echipe din Craiova și Cluj, însă nu se pune problema de a face aici în zona noastră o singură echipă, deși sunt în jur de 65 de kilometri între noi și cei din Ciuc”, a declarat Laszlo Dioszegi, pentru prosport.ro.

Ce a spus Laszlo Dioszegi despre ideea unei fuziuni între Sepsi și Csikszereda după ce guverul maghiar le-a tăiat finanțarea
Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi // FOTO: Imago Images

Acesta a declarat că așteaptă posibili investitori la Sepsi, dar a dezvăluit și suma pe care o cheltuie într-un sezon pentru a menține echipa în prima ligă.

Eu sunt convins că lângă mine vor mai veni și alți oameni de afaceri ca să mă ajute și să susținem împreună financiar echipa. Am spus clar că eu unul nu o mai pot ține prea mult timp la nivel de prima ligă.

Eu nu am de unde să aduc de acasă pentru academie și prima echipă 5-6 milioane de euro pe sezon. Dar, chiar și așa este exclus să ne gândim la o fuziune. Nici nu s-a pus problema de așa ceva

-  Laszlo Dioszegi, patronul echipei Sepsi OSK

Probleme financiare pentru Sepsi și Csikszereda

Nu doar Laszlo Dioszegi a vorbit despre probleme financiare, ci și Zoltan Szondi, președintele clubului Csikszereda.

Recent, cei doi au lansat un apel public către noul premier al Ungariei, căruia i-au cerut să păstreze sistemul de finanțare care a susținut în ultimii ani cele două entități sportive din România.

FK Csikszereda valorează aproximativ 20 de milioane de euro, chiar și fără stadion și fără jucători, datorită academiei, infrastructurii și proprietăților pe care le-a construit. Dacă finanțarea de la Budapesta s-ar reduce sau ar dispărea, avem deja o alternativă în România”, a declarat Zoltan Szondi.

Oficialul a explicat că există deja o hotărâre de guvern în România care ar permite acordarea unui sprijin anual de un milion de euro pentru principalele academii de fotbal din țară. Astfel, academiile din Miercurea Ciuc și Sfântu Gheorghe ar putea beneficia de acest program, elaborat împreună cu Federația Română de Fotbal, însă implementarea lui a fost blocată după căderea guvernului.

Ce a spus Laszlo Dioszegi despre ideea unei fuziuni între Sepsi și Csikszereda după ce guverul maghiar le-a tăiat finanțarea
Laszlo Dioszegi (dreapta) și Zoltan Szondi (stânga), președinții de la Sepsi și Csikszereda
Citește și:
Celebrul fotbalist a câștigat procesul care l-ar fi falimentat: soția îi cerea 415.000 de euro pe lună!
Campionate
Celebrul fotbalist a câștigat procesul care l-ar fi falimentat: soția îi cerea 415.000 de euro pe lună!
Criză de nervi după ce a văzut Dinamo - Craiova: „Să ne facă Musi ăla zdrențe?! Catastrofe!”
Superliga
Criză de nervi după ce a văzut Dinamo - Craiova: „Să ne facă Musi ăla zdrențe?! Catastrofe!”
Pe 29 iulie, noua sală de 4.670 locuri din România va găzdui debutul FIBA U18 Women’s EuroBasket 2026 - Division B
Baschet
Pe 29 iulie, noua sală de 4.670 locuri din România va găzdui debutul FIBA U18 Women’s EuroBasket 2026 - Division B
I s-a oferit un contract TRIPLU, dar l-a refuzat! » Care a fost motivul
Superliga
I s-a oferit un contract TRIPLU, dar l-a refuzat! » Care a fost motivul
Angajat concediat după doar 47 de secunde, chiar în prima zi de muncă
Profit.ro
Angajat concediat după doar 47 de secunde, chiar în prima zi de muncă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Noua sală ultramodernă a României va fi inaugurată săptămâna viitoare » Nimeni nu va ghici primul meci care va fi găzduit acolo

Celebrul luptător face dezvăluiri tulburătoare: „Mi-am făcut de râs familia! Nu vreau să ajung ca tatăl meu, băutura i-a distrus viața”


Comentarii (1)
MirTzeA
MirTzeA  •  27 Iulie 2026, 17:44

kicsi szépség

Vezi toate comentariile (1)
Comentează