SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT

CORESPONDENȚĂ GSP De la Paris, David Popovici a dezvăluit ce a vorbit cu rusul Kornev: „I-am aflat slăbiciunile” » Cine este idolul lui: „Cel mai tare din istorie”

David Popovici, la Paris// foto: Roxana Fleșeru (GSP)
David Popovici, la Paris// foto: Roxana Fleșeru (GSP)

Articol de , - Publicat sambata, 15 august 2026, 14:04 / Actualizat sambata, 15 august 2026 14:49

David Popovici (21 de ani), proaspăt câștigător al medaliei de aur la 100 și 200m liber la Europenele de la Paris, a participat sâmbătă la o acțiune Arena, unul din sponsorii campionului olimpic, mondial și european.

David Popovici a câștigat miercuri aurul la 100m liber la Campionatele Europene de natație, iar vineri a urcat pe prima treaptă a podiumului și după proba de 200m liber. A devenit primul sportiv din istorie care câștigă cele două probe la 3 Europene diferite.

David Popovici a rămas în capitala Franței după cele două triumfuri și sâmbătă a participat la o acțiune Arena, unde a fost prezent și Kyle Chalmers, campion olimpic în 2016 la 100m liber. Românul a oferit autografe fanilor și a dat declarații.

David Popovici: „O să sărbătoresc când mă întorc în țară, o să am și eu timp să călătoresc”

„Am sărbătorit destul de simplu. Am fost și am mâncat ceva bun și m-am culcat mai târziu. Nimic ultraspecial. Dar o să sărbătoresc când mă întorc în țară, o să am și eu timp să călătoresc, să mă plimb cu mașinile și să fac ce vreau”, a început David Popovici, care a continuat vorbind despre mediatizarea cu care se confruntă:

„Față de acum câțiva ani îmi permit să fiu mult mai eu în interviuri. Obișnuiam să fiu mai crispat, acum sunt mai liniștit, mai natural. Nu am de ce să îmi pun vreo mască.

Mediatizarea a influențat modul cum îmi trăiesc viața, și pozitiv și negativ. Îți dai seama că sunt momente când nu am niciun chef să interacționez, când vreau să stau singur, iar pe stradă mă recunoaște lumea.

Sunt zile în care poate să fie prea mult. Dar știu să zic și «nu» dacă poate la un moment dat sunt abordat de prea mulți oameni.

Sunt și multe aspecte pozitive, nu pot să mă plâng e asta. E ceva ce vine la pachet cu acest job. O iau ca pe o responsabilitate a faptului că sunt bun la ceea ce fac”.

David Popovici: „Asta îmi clădește caracterul”

„Oricând de grele sunt momentele competiției, tot cele de dinainte de cursă sunt cele mai interesante. Mă privesc în interior și mi se pare că sunt cel mai vulnerabil atunci și cel mai îndreptățit să mă dau bătut dacă mi-ar veni să mă dau bătut.

Să reușesc să mă lupt cu mine, cu propriile emoții, iar să mai ies și câștigător din asta, mă întărește, îmi clădește caracterul.

Am ajuns la o concluzie, o să fac asta pentru cât timp vreau să o fac. Pur și simplu. Adică, am obiective pe termen scurt, pentru că a funcționat până acum, așa că o să fac asta pentru oricât îmi doresc, oricât o însemna asta”, a declarat David Popovici.

David Popovici, despre Egor Kornev: „Am apucat să vorbim pentru că am vrut să ne cunoaștem unul pe altul, să ne aflăm secretele din spate”

Întrebat de reporterul GSP despre interacțiunea cu rusul Egor Kornev, medaliatul cu argint la proba de 100 de metri liber, David Popovici a declarat:

„Am vorbit, pentru că, recunosc, mă fascinează puțin să aflu cât mai multe despre el, e un competitor extrem de puternic pe care nu am apucat să-l cunosc până acum.

Nu știu câte dintre lucrurile pe care le-a spus el au fost traduse exact cum le-a spus el, cred că multe au fost interpretate și traduse prost. Poate un pic mai inventez, mai adaug.

Am apucat să vorbim pentru că am vrut să ne cunoaștem unul pe altul, să ne aflăm secretele din spate. «Oare cum fac, care sunt slăbiciunile lui, ce pot să exploatez?». Am reușit să aflu”.

David Popovici: „Kyle Chalmers a fost și este idolul meu. Cel mai tare din istorie pe suta de metri, sper să preiau acest rol”

David Popovici a vorbit și despre interacțiunea pe care a avut-o cu Kyle Chalmers la acțiunea Arena. L-a lăudat pe australian și a transmis că vrea să-i calce pe urme la 100m liber.

„E primul interviu pe care îl am cu Kyle Chalmers, cred că e unul dintre puținele momente când a fost și el intervievator. E o onoare pentru mine să fiu intervievat de unul dintre idolii pe care i-am avut crescând și de unul dintre idolii pe care îi am acum.

Așa cum i-am mărturisit și lui, e cel mai tare înotător de sută de metri din istorie de până acum, sper să preiau acest rol ulterior, în câțiva ani. Dar e un om, în primul rând, pe care îl respect foarte mult și de la care am de învățat.

Chalmers are și a avut o carieră impresionantă, dar e clar într-un moment diferit față de mine. E căsătorit, are un nou-născut, e într-un moment diferit al vieții, e într-un moment la care o să ajung și eu cândva”, a declarat David Popovici.

A fost intens zilele astea, a fost plăcut. Cred că m-am distrat. Deci intens și plăcut. Sunt unele momente inevitabile în viața unui om, fie că ești campion intergalactic sau că ești un om complet obișnuit, sunt gânduri care apar. E îmi aduc aminte cine sunt, nu cine spune vreun străin sau vreo publicație sau vreun adversar. Și de ce fac ceea ce fac. Când îmi răspund sincer, îmi dispare orice gând de îndoială pe care l-aș putea avea.

- David Popovici, la Paris

Citește și:
Iată staff-ul lui Marius Șumudică la CFR Cluj! Decizia în privința lui Cristi Săpunaru
Superliga
Iată staff-ul lui Marius Șumudică la CFR Cluj! Decizia în privința lui Cristi Săpunaru
Echipe de start la Rapid - Dinamo » Titular în premieră + toate informațiile de la stadion
Superliga
Echipe de start la Rapid - Dinamo » Titular în premieră + toate informațiile de la stadion
Bernadette Szocs s-a relaxat la piscină: „Sărutată de soare”
Altele
Bernadette Szocs s-a relaxat la piscină: „Sărutată de soare”
Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet
Tenis
Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet
Frații Pavăl (Dedeman) - decizie majoră pentru lanțul de magazine Praktiker, cea mai mare rețea de bricolaj din Grecia
Profit.ro
Frații Pavăl (Dedeman) - decizie majoră pentru lanțul de magazine Praktiker, cea mai mare rețea de bricolaj din Grecia
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet

Un umil Balon de Aur » S-a întors la club, după un Mondial de excepție, cu un zbor low cost!


Comentarii (3)
cr_portal
cr_portal  •  15 August 2026, 19:40
Postat de Van_Basten9_ pe 15 August 2026, 17:11

Secretul lui Kornev e vodca cu suc de portocale la micul dejun.

Da, dar în pahare separate.

fault999
fault999  •  15 August 2026, 19:31

Felicitari!

Van_Basten9_
Van_Basten9_  •  15 August 2026, 17:11

Secretul lui Kornev e vodca cu suc de portocale la micul dejun.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează
Close