Articol de GSP - Publicat sambata, 22 august 2026, 18:14 / Actualizat sambata, 22 august 2026 18:28
Cel mai nou scandal social din România a ajuns în Superliga! Administratorul paginii de socializare a celor de la U Cluj s-a prezentat în Piața Amzei din București pentru a lua apărarea merdenelelor înainte de disputa cu Dinamo de pe „Arcul de Triumf”, meci din cadrul etapei #6 din Superliga
CONTEXT
Scandalul a pornit după ce Edmond Niculușucă, administratorul localului Mița Biciclista, a criticat și ironizat merdenelele făcute cu margarină de la patiseria din Piața Amzei, locație celebră din București, cu tradiție din 1985.
În reel-ul postat de cei de la Mița Biciclista se vorbește despre diferite tipologii ale consumatorilor de deserturi, pornind de la celebrul citat „Spune-mi ce mănânci și îți spun cine ești”.
S-a ajuns la discuția despre croissant vs. merdenea, iar așa a pornit disputa „unt vs. margarină”. Postarea a stârnit valuri în mediul online, iar oamenii, în semn de solidaritate și susținere pentru mica afacere locală, au început să frecventeze în număr mare locația și să cumpere merdenele tradiționale românești.
Edmond Niculușcă și-a prezentat scuze pentru videoclipul publicat pe rețelele de socializare.
U Cluj s-a prezentat în Piața Amzei înainte de derby-ul cu Dinamo
Cei de la U Cluj, aflați în București pentru derby-ul cu Dinamo, nu au stat departe de disputa care a împărțit internetul în două.
Administratorul paginilor de social media s-a prezentat în Piața Amzei, acolo unde a fotografiat echipamentul în care „șepcile roșii” vor juca în această seară. „No, merem la merdenele?”, a fost descrierea aleasă de cei de la U Cluj.

Merdenele și la derby-ul de pe „Arc” dintre Dinamo și U Cluj
La ora prânzului, în ziua derby-ului dintre Dinamo și U Cluj de pe stadionul „Arcul de Triumf”, reprezentanții complexului sportiv au comunicat prin paginile de socializare că la meci vor fi disponibile și merdenele realizate „în casă” de patiserul nea Aurel. „Merdeneaua a la Arc” a fost denumită.
În seara asta, pe Arc avem fotbal. Dinamo – U Cluj. Și, mai nou... avem și merdenele! Dacă tot s-a împărțit România între unt și margarină, noi am ales o variantă mai simplă: „Merdeneaua a la Arc” – făcută la noi, de nea Aurel.
Nu intrăm în dezbaterea națională. Noi ne ocupăm de ce știm: să ținem Arcul viu, să primim oamenii și să facem lucrurile cât mai bine.
În această seară, merdenelele ajung și în Loja Legendelor. Pentru că legendele merită tratate... legendar. Iar la fotbal, ca la merdenea: contează ingredientele, contează execuția și, mai ales, rezultatul final.
Hai pe Arc! Fotbal, atmosferă și, de astăzi, un pic de savoare.
- Postarea CSN „Arcul de Triumf”
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.