FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO Raul Rusescu: „Ce se întâmplă cu Andrei Nicolescu la Dinamo e de noaptea minții”

Raul Rusescu // Foto: captură de ecran +21   FOTO
Raul Rusescu // Foto: captură de ecran

Articol de - Publicat marti, 25 august 2026, 13:09 / Actualizat marti, 25 august 2026 13:14

Raul Rusescu (38 de ani), fost fotbalist la FCSB, s-a arătat impresionat de ce a reușit rivala Dinamo în acest început de sezon din Superliga.

„Câinii” au încheiat etapa 6 pe primul loc, lucru care nu s-a mai întâmplat de 11 ani. Raul Rusescu a avut cuvinte de laudă pentru performanțele sportive ale „haitei”, despre evoluția lor din momentul retrogradării, dar și despre noua inițiativă DinamoFest. Raul Rusescu nu își explică cum de este înjurat conducătorul Andrei Nicolescu. Președintele lui Dinamo a intrat în vizorul fanilor după ce clubul și-a schimbat sigla. La cel mai recent meci din Superliga, ultrașii din PCH l-au înjurat pe oficial, dar fanii de la tribune i-au huiduit.

Raul Rusescu: „Vara asta Dinamo și-a continuat ideea. E de noaptea minții faptul că e înjurat Andrei Nicolescu”

Dinamo a înțeles foarte bine acum vreo doi ani de zile, dacă nu mă înșel, când erau cu florile pe piept, cum se spune, că e nevoie de un plan, de o structură, au nevoie de idei. Aveau o idee: Zeljko Kopic. Aveau și resursele pentru că Dinamo a plătit contracte destul de mari pentru acel moment unor jucători care erau necunoscuți pentru noi, dar care au performat, iar vara asta Dinamo și-a continuat ideea.

A adus un antrenor care în Ungaria avea cea mai tânără echipă, media cea mai mare de posesie și cele mai multe ocazii per meci. Dinamo se adaptează vremurilor noastre și folosesc datele la maxim. Structura este importantă.

Dinamo face foarte bine. Pentru mine este de noaptea minții că Nicolescu este înjurat încontinuu. N-ai cum să nu faci greșeli, dar trăim în era în care oamenii nu mai acceptă greșeala, indiferent de felul ei. E normal să faci greșeli. Câte echipe a condus Nicolescu până la Dinamo? Când tu iei Dinamo în punctul în care era ea atunci, la baraj, trebuie să creezi o structură, lucru pe care l-au reușit.

Apoi trebuie să ai o structură de joc, o idee de joc, o filosofie care să fie aplicată. Ca să faci acest lucruri. la un moment dat trebuie să experimentezi. Ei au experimentat cu antrenori și jucători pe care nu îi știa nimeni. Cu unii le-a ieșit, cu alții nu, dar dacă tragi linie astăzi e mult pe plus. Mult rău de tot. De asta spun că e de noaptea minții să fie înjurat în acest moment”, a spus Raul Rusescu la emisiunea GSP Live.

Raul Rusescu, impresionat de DinamoFest: „Îi felicit și e o idee mișto pentru suflarea lor”

DinamoFest este o „petrecere” de tip fan zone a clubului alb-roșu prin care îți propune să aducă suporterii mai devreme la stadion. Clubul organizează pe terenurile de lângă stadionul „Arcul de Triumf” o zonă în care suporterii pot mânca, pot bea bere sau sucuri și pot participa la diferite jocuri înainte de startul unei partide. Încă de la prima ediție evenimentul a strâns peste 1200 de persoane.

Să nu uităm că Dinamo se mișcă foarte, foarte, foarte bine în direcția asta de marketing, cu DinamoFest și cu ceea ce încearcă ei să facă. Îi felicit și e o idee mișto pentru suflarea lor, foarte bine. Lucrurile se mișcă bine la Dinamo. Nu înțeleg supărările astea. Nu poți să faci DinamoFest prin decembrie sau ianuarie, dar cât timp vremea îți permite, Dinamo va profita bine de tot

-Raul Rusescu

Imagini de la primul DinamoFest

Suporteri la primul DinamoFest // Foto: Eduard Apostol
Suporteri la primul DinamoFest // Foto: Eduard Apostol
Suporteri la primul DinamoFest // Foto: Eduard Apostol
Suporteri la primul DinamoFest // Foto: Eduard Apostol
Suporteri la primul DinamoFest // Foto: Eduard Apostol
+16 FOTO
Citește și:
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
Campionate
Prinși în «ofsaid» » Internaţionalul n-a mai putut ascunde relația cu Valentina: „Ești în patul lui!”
Thomas Muller și Mats Hummels au cumpărat clubul dator în România
Campionate
Thomas Muller și Mats Hummels au cumpărat clubul dator în România
Iustin Doicaru a ajuns la vizita medicală și urmează să semneze pe 5 sezoane!
Superliga
Iustin Doicaru a ajuns la vizita medicală și urmează să semneze pe 5 sezoane!
Scandal uriaș la clubul care îl vrea pe Măldărășanu antrenor: „Vă dau afară pe toți!”
Liga 2
Scandal uriaș la clubul care îl vrea pe Măldărășanu antrenor: „Vă dau afară pe toți!”
FOTO Mitsubishi readuce la viață un nume legendar
Profit.ro
FOTO Mitsubishi readuce la viață un nume legendar
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo

Imaginile weekendului: un potop de fani copleșește un munte pentru un campion mondial al Franței!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează