Articol de GSP - Publicat vineri, 25 mai 2012 00:00 / Actualizat sambata, 26 mai 2012 00:49

Barcelona a cîştigat Cupa Regelui Spaniei, 3-0 cu Athletic Bilbao. Pedro, o "dublă" şi Messi au marcat pentru catalani. Finala a fost ultimul meci al lui Guardiola pe banca Barcei.

Barcelona a început în forţă partida. După o ocazie bună a lui Messi, Pedro a deschis scorul la doar 3 minute de la start. VIDEO Catalanii au dominat clar şi nu le-a dat nici o şansă adversarilor. Messi a majorat scorul(20), VIDEO iar acelaşi Pedro a stabilit scorul la pauză, cu un şut la colţul lung(25) VIDEO. 3-0!

Catalanii au slăbit ritmul în repriza secundă şi le-a permis bascilor să devină mai periculoşi. Ibai a ratat incredibil singur cu Pinto, iar Muniain a şutat de la marginea careului în braţele portarului Barcei.

Alexis şi Messi i-au mai dat ceva emoţii lui Iraizoz, dar n-au reuşit să mărească avantajul. Aurtenetxe a ratat incredibil din 4 metri(77) şi i-a făcut pe fanii basci să nu mai spere la nimic. Barcelona a calmat jocul şi a aşteptat cuminte fiesta de la final.

FC Barcelona:
Pinto - Montoya, Piqué, Mascherano, Adriano -  Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro, Alexis, Messi
Rezerve: Valdes, Thiago, Cesc, Keita, Afellay, Bartra, Tello
Cuenca şi Jonathan Dos Santos au rămas în afara lotului

Athletic Bilbao:
Gorka - Iraola, Aurtenetxe, Ekiza, Amorebieta - Ibai, J.Martínez, De Marcos - Susaeta, Muniain, Llorente
Rezerve: Raúl, Toquero, San José, Gabilondo, Iñigo Pérez, Gurpegi, Ander Herrera

Dinamo este foarte aproape de transferul unui jucător de la Rapid! » Mutare surpriză: avea 15.000 euro salariu în Giulești

„Băi Ianis bă, ăsta e caracter?!” » Sosirea naționalei i-a lăsat cu gust amar pe românii adunați la Wurzburg: „V-au luat banii mințile!”

Și semafoarele sunt LGBT! Ce a văzut GSP la festivalul Pride din München » Dezmăț total, copii aduși la dansuri provocatoare, evenimente sadomaso pe străzi