INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ROMA - FIORENTINA 4-0

VIDEO Tătă limitează daunele! Fiorentina a pierdut la scor cu AS Roma, 0-4. Tătărușanu a limitat proporția scorului

Tătă față-n față cu Dzeko. Însă nu va reuși să pareze șutul bosniacului, pentru 1-0 // Foto: Reuters

Articol de - Publicat joi, 09 februarie 2017 00:00

Fără vină la golurile primite, portarul Viola a intervenit salutar în alte câteva situații.

Pentru un portar e umilitor să încaseze 4 goluri într-un meci. Dar lui Ciprian Tătărușanu nu i se poate imputa nimic din corecția primită de Fiorentina la Roma: 0-4.

Revenit între buturi după problemele avute cu spatele, portarul Viola a fost pur și simplu lăsat de izbeliște de apărătorii din fața sa. O defensivă vraiște, prin care Dzeko, în special, și colegii său au croit adevărate bulevarde.

"Bravo!"

Dacă Tătărușanu nu intervenea salutar în câteva situații, scorul ar fi luat, cu siguranță, dimensiuni handbalistice. La pauză a fost doar 1-0 pentru romani (Dzeko, 39), în condițiile în care ex-stelistul a rezolvat trei situații:

• Minutul 17: Salvează în situație de singur cu El Shaarawy
  • Minutul 20: Respinge cu vârful degetelor la șutul lui Bruno Peres
  • Minutul 43: La 0-1, îi închide culoarul lui Dzeko. "Bravo, Tata!", exclamă Gazzetta dello Sport

"Zbor superb"

După reluare, "tricolorul" n-a mai avut replică la execuțiile impecabile semnate de Fazio (58), Nainggolan (75) și Dzeko (83). Dar în minutul 86 i-a refuzat hat-trick-ul lui Dzeko, cu un "zbor superb". Gazzetta dixit.

"Pe Olimpico nu poți avea seri liniștite. Învins de Dzeko, Nainggolan și Fazio, Tătă a evitat o umilință și mai mare"