FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB - DINAMO KIEV 1-1

FCSB - DINAMO KIEV 1-1 // VIDEO+FOTO Hora înscrie la debut și aduce un egal echipei lui Teja în ultimul amical al iernii

Articol de - Publicat miercuri, 23 ianuarie 2019 19:04

FCSB - DINAMO KIEV 1-1 //  FCSB a terminat la egalitate și ultimul amical al acestei ierni, scor 1-1 cu Dinamo Kiev. Partida nu a fost în general una foarte spectaculoasă, dar s-a animat în prelungiri. De notat că Ioan Hora a înscris la debutul pentru FCSB.

În prima repriză, FCSB a alternat momentele bune cu cele mai puțin reușite. Ucrainenii și echipa lui Teja și-au împărțit minutele de dominare. Marile ocazii au aparținut FCSB-ului și au purtat semnătura lui Raul Rusescu.

A doua parte a jocului a fost mult mai ștearsă, însă prelungirile partidei au fost incendiare. Primii care au punctat au fost ucrainenii.

Sidcley l-a învins pe Bălgrădean dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, însă peste 4 minute Ioan Hora, intrat în minutul 72, a adus un egal FCSB-ului și în cel de-al treilea amical al iernii.

Roș-albaștrii au mai disputat două meciuri amicale, echipa lui Teja bifând două egaluri: 0-0 cu FC Lucerna și 2-2 cu Shanghai Shenua, 2-2. Acesta a fost ultimul meci din perioada de pregătire petrecută din Spania. FCSB reia lupta din campionat pe 2 februarie, în deplasare la Dunărea Călărași.

FCSB - Dinamo Kiev 1-1 (Hora 90+4 / Sidcley 90)

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, L. Filip, Morais - Nedelcu - Man, Stoian, Tănase, Coman - Rusescu
Rezerve: A. Vlad, Bălașa, Moruțan, Momcilovici, Dumitru, M. Roman I, Moldovan, I. Hora, Toma, Al. Stan, F. Teixeira
Antrenor: Mihai Teja
*Gnohere este accidentat și nu face parte din lot, iar Fl. Matei este menajat și el

Dinamo Kiev: Makhankov - Kravchenko, Burda, Shabanov, Pivaric - Tche Tche, Andriyevskyi - Shaparenko, Tsitaishvili, Tsygankov - F. Sol
Antrenor: Alyaksandr Khatskevich

Meciul integral poate fi urmărit AICI!

• Eduard Apostol și Cristi Preda, corespondenții GSP prezenți în Spania, transmit în timp real cele mai proaspete informații de la amicalul cu Dinamo Kiev

Desfășurarea liveTEXT a meciului:

min. 95: FLUIER FINAL!
1-1, min. 94: GOL FCSB! Ioan Hora înscrie cu capul din centrul careului, după o pasă a lui Mihai Roman
0-1, min. 90: GOL DINAMO KIEV! Sidcley înscrie din lovitură liberă în minutul 90! Reușita n-a fost una foarte spectaculoasă, iar Bălgrădean a contribuit și el din plin la acest gol, având o reacție întârziată
min. 63:
Moruțan, Bălașa, Roman și Teixeira au intrat la FCSB. Man, Stoian, Plainic și Tănase au ieșit
min. 62:
Ratare a ucrainenilor. Reluare cu capul de la 6 metri, Bălgrădean e atent și reține. Mingea a fost pe direcția portarului FCSB-ului
min. 60:
FCSB ține de minge, însă nu se apropie periculos de poartă. Nici ucrainenii nu reușesc să pună probleme vicecampioanei României
S-a schimbat mingea. Dacă în prima repriză s-a folosit balon de Europa League, acum a fost adusă mingea Stelei, una Nike, de Liga 1

min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45: PAUZĂ!
min. 39:
Rusescu se prăbușește în careu, însă arbitrul nu dictează penalty. Atacantul FCSB-ului protestează vehement, iar la prima vedere pare să aibă dreptate
min. 37
: RATARE FCSB! Din nou Rusescu este găsit bine la 12-13 metri de poartă, însă șutul acestuia trece mult pe lângă poartă
min. 31: RATARE FCSB! Rusescu reia spectaculos de la prima bară, portarul ucrainenilor respinge spectaculos în corner
min. 26: Șut al celor de la Dinamo Kiev de la 25 de metri, pe lângă poarta lui Bălgrădean.