FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL

FOTO Chinuit » Steaua a cîștigat greu amicalul cu SCM Pitești, 1-0 » 3000 de oameni au asistat la meci

Articol de - Publicat marti, 17 noiembrie 2015 11:32

Steaua a profitat de pauza competiţională provocată de meciurile internaţionale și a jucat un meci amical la Pitești, cu SCM, formație din Liga a 3-a.

Campioana României s-a impus greu, scor 1-0. Unicul gol al meciului a venit în minutul 36, cînd Stanciu a prins un șut cu pămîntul de la 18 metri și a marcat chiar sub privirile lui Cristi Tănase, fost jucător la Steaua și FC Argeș.

La acest amical, Rădoi a fost nevoit să folosească mai mulți juniori în repriza a doua, din cauza absențelor. Adi Popa, Cojocaru, Carp, Varela și Alcenat sînt convocați la echipele naționale, iar Hamroun, Kharja, Papp și Muniru sînt accidentați.

Meciul s-a jucat pe stadionul "Nicolae Dobrin" din Pitești, acolo unde sînt mari șanse ca Steaua să joace meciurile de pe teren propriu. La acest joc au asistat aproximativ 3000 de oameni. Pentru campioni urmează marele derby.

Dinamo - Steaua se va disputa duminică, 22 noiembrie, de la ora 20:30, în direct pe DigiSport 1, DolceSport 1, TVR 1 şi Look TV şi liveTEXT pe GSP.RO.

***

LIVETEXT SCM PITEȘTI - STEAUA 0-1

min. 90

FLUIER FINAL: Steaua a cîștigat amicalul cu SCM Pitești, scor 1-0, gol Nicușor Stanciu.

MIN. 80

Ratare SCM: Poiană a avut o primă intervenție excelentă. Un șut bun de la 30 de metri e respins de tînărul portar al Stelei.

MIN. 75

3 schimbări la Steaua: Poiană intră în locul lui Niță, Lică în locul lui Breeveld și Baltac în locul lui Toșca

Min. 71

Ratare Steaua: Centrare a lui Rîpă, mingea este reluată cu capul de Mihalcea

Min. 68

Ratare SCM: Piteșteni șutează de la 20 de metri, mingea este respinsă greu de Niță

MIN. 62

Schimbare Steaua: Măcriș intră în locul lui Tudorie

MIN. 60

Ratare Steaua: Tîrnovan șutează bine de la 20 de metri, mingea șterge plasa laterală

Min. 46

A început repriza a doua! 5 schimbări la Steaua: Niță - Rîpă, Aldea, Toșca, Tîrnovan - Tahar, Breeveld - Mihalcea, Enceanu, Al. Tudorie - Onțel

MIN. 45

PAUZĂ: Steaua conduce după o repriză destul de interesantă.

MIN 40

Tade nu ajunge la o minge trimisă în adîncime de Cornel Rîpă

MIN 38

Gafă Rîpă: Fundașul Stelei a încercat o execuție pretențioasă din vole de la 20 de metri, însă a dat pe lîngă minge spre amuzamentul tribunei

MIN 36

GOL STEAUA: Stanciu prinde un șut spectaculos de la 18 metri la colțul lung! Mingea mușcă din gazon și intră în plasă

MIN 25

Fază controversată: Gazdele au cerut penalty pentru un presupus henț al lui Rîpă, arbitrul a lăsat jocul să continue

MIN 20

Gol anulat Steaua: Breeveld înscrie de la jumătatea terenului, însă reușita este anulată. Arbitrul oprise meciul pentru un fault la Stanciu și îl chemase la el pe fundașul piteștean pentru a-l avertiza verbal. Breeveld a observat că portarul era ieșit și s-a grăbit să execute.

MIN 18

Ratare SCM: Luptu șutează bine de la 25 de metri, mingea e reținută în doi timpi de Niță

MIN 14

Ocazie Tade: Șut al lui Tade de la 20 de metri, mingea este respinsă de portar

MIN 12

Ocazie Steaua: Tade a scăpat spre poarta adversă, a pătruns în care, însă execuția sa cu stîngul a trecut peste poartă

MIN 6

Ocazie SCM Pitești: Coșereanu șutează din interiorul careului, mingea este reținută de Niță

MIN. 1

Partida nu a început pînă cînd jucătorii celor două echipe nu au ținut un moment de reculegere în memoria victimelor de la clubul Colectiv. Rămîi pe GSP.RO pentru a afla tot ce se întîmplă la Pitești

5 minute pînă la startul partidei

Asistență numeroasă: Aproximativ 3000 de oameni au venit să vadă Steaua la amicalul cu SCM Pitești! Numărul este destul de mare pentru un joc de pregătire

Echipa de start a Stelei:

Niță - Rîpă, Aldea, Toșca, Guilherme - Filip, Breeveld - Stanciu, Chipciu, Tudorie - Tade

Rezerve: Poiană - Mihalcea, Tahar, Baltac, Onțel, Tîrnovan, Măcriș, Lică, Enceanu

***

Citeşte şi: Şefii Stelei recunosc că Dinamo are un plus în meciul cu Steaua: "Va fi avantajată"

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”